Skocz do zawartości

PixInsight maska


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie. Załóżmy że mam na zdjęciu kilka obszarów mgławicowych i jeden z nich chcę wykluczyć z działania (z określonego rodzaju obróbki). Robię więc maskę aby działać na samych mgławicach, najpierw range mask od której odejmuję star mask i mam już same mgławice (tło i gwiazdy zostały wykluczone), ponieważ jednak owe obszary mgławicowe są mniej więcej tak samo jasne względem siebie więc nie mogę jednego z nich wykluczyć maską (no w każdym razie ja tego na dzień dzisiejszy nie potrafię). Obszedłem ten problem w taki sposób że wygenerowaną w powyższy sposób w Pixie maskę zapisałem jako plik, otworzyłem go w photoshopie i zwyczajnie zamalowałem obszar odpowiadający mgławicy którą chciałem wykluczyć z obróbki na czarno (czyli kolor wykluczenia w masce). Wróciłem do Pixa, zastosowałem tę maskę i zadziałało, udało się wykluczyć wspomniany obszar. Czy można tak działać, czy jest lepszy sposób ?

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, beny napisał:

Tak na szybko mi coś przyszło do głowy. A jakby zrobić dwie maski i połączyć je ze sobą poprzez PixelMath?

Range mask i star mask właśnie w pixelmatch mieszam ale to nie załatwia sprawy wykluczenia jednego obszaru mgławicowego a pozostawienie innego. Range mask - star mask w pixelmatch oznacza że będziemy mieć maskę wykluczającą tło i gwiazdy a pozostawiającą mgławice (chyba że zrobimy potem invert mask, wtedy odwrotnie) , ale nie wykluczymy w ten sposób jednej mgławicy pozostawiając inną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodzi mi o sytuacje gdy mamy na zdjęciu sporo obszarów mgławicowych podobnej jasności a chcemy aby obróbka ominęła jeden określony obszar. Konkretnie taką sytuację mam w zdjęciu okolic Sadra gdzie poza obszarami wodorowymi na około wspomnianej gwiazdy załapał się również "mózg" i maską nie mogę go odseparować bo jego jasnośc jest zblizona do tych mgławic przy Sadrze. Ostatecznie udało się modyfikując tą maskę potem poprzez zamalowanie w photoshopie. Ale nie wiem czy to najlepsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

StarMask, klonujesz tyle razy ile potrzebujesz miec osobnych masek i na kazdej z masek uzywasz CloneStamp, usuwajac niepotrzebne obszary. Pamietaj tylko, ze CloneStamp, to narzedzie dynamiczne, jak DynamicCrop, wiec gdy je zamkniesz, bez wcisniecia wczesniej ... zmiany nie zostana zachowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GAME script.

 

Dodaj do repozytorium w PIX ten link:

https://www.skypixels.at/HVB_Repository/

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podał Herbert - takie sprawy o których tutaj piszecie załatwi właśnie game script. 

Pozwala na dowolne tworzenie mask (jednego bądź kilku dowolnych obszarów) poprzez ich zaznaczenie na zdjęciu.

Edytowane przez simarik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.