Skocz do zawartości
  • 0

Dobson 20" - Jakie akcesoria?


Za(KS)t

Pytanie

Cześć, jestem członkiem astrofizycznego koła naukowego na mojej uczelni które jest w posiadaniu stargate 500p czyli 20" Dobsona. Nikt za bardzo nie zna się na wizualu u nas w kole a mamy pieniądze które chcemy wydać na akcesoria.

Na razie "w koszyku" mamy to:
-Bino William Optics (komplet z okularami 2x20mm WA 66 1,25" i barlowem 1,6)
-Kolimator laserowy Baader Planetarium Mk. III
-Barlow Celestron Omni 2x
-Filtr ZWO UV/IR-Cut - Do używania razem z ND5
-Filtr Celestron szary ND 0,9 - lub - Celestron podwójny polaryzacyjny --- Nie wiemy do końca co byłoby lepsze do księżyca, polaryzacyjny wydaje się bardziej uniwersalny, ale chętnie usłyszę opinie.
-ND5 50x50 cm do zrobienia w przyszłości większego filtra. Aktualnie korzystamy z czegoś takiego, ale było robione to trochę na wariata i sam otwór jest bardzo mały dodatkowo jest bardzo duża obstrukcja, do obserwacji wizualnych obraz jest w porządku, zdjęcia też chyba nie wychodzą najgorsze, ale nie wiem czego oczekiwać bo się na tym nie znam Przykładowa fota którą udało się nam zrobić. Jest sens robić filtr z folii 50x50? Na logikę dałoby się dzięki czemuś takiemu używać mocniejszych barlowów, ale coś poza tym? Będzie widoczne więcej szczegółu? Może zabawa w barlowy jest bez sensu bo na takich powiększeniach seeing już przeszkadza? Może używanie dobsona takiego dużego w ogóle nie ma sensu do słońca i lepiej używać 8" lub maka 90 które mamy na stanie? Jak ktoś ma jakieś sugestie to chętnie wysłucham 

Pojawił się temat filtrów do wizuala, opłaca się kupić kolorowe filtry np takie? Słyszałem różne opinie i jedni mówią że do wizuala planetarnego praktycznie nie ma sensu wchodzić w żadne filtry poza księżycowym. Rzadko wyjeżdżamy niestety za miasto bo transport takiej kolumbryny to jest logistyczne wyzwanie i nie wiem na ile jest sens kupować mgławicowe.

Edytowane przez Za(KS)t
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
24 minuty temu, Charon_X napisał:

 

Bino jeśli wyostrzy to raczej tylko z barlowem. Sprawdzałem swoje Bino u kolegi w newtonach 250/1000 i 150/1500 to w tym pierwszym ostrzy tylko z barlowem, w tym drugim nie ostrzy w ogóle.

Nie każde bino wyostrzy, z każdym barlowem, w każdym teleskopie.

Czasami trzeba użyć barlowa 2~2.5x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja bym się nie bawił w ogóle, w bino. Planety i bez tego będą wyglądać super w 20 calach. Jak sądzisz ile spędzicie na oglądaniu planet tym sprzętem. Prześledź sobie dodatkowo widoczność planet. To jest sprzęt do DS i jeżeli faktycznie jest f/4 to potrzebujecie okulary z najwyższej półki, nie jakieś tam ES, a możliwe że do tego również korektor komy. Od lat patrzę przez teleskopy z zakresu 12-24 cale i chociaż jakieś tam eksperymenty z bino miały miejsce to jednak zawsze długofalowo pirat wygrywa :neat: Kupiłbym minimum 3 okulary tylko zastanówcie się co chcecie oglądać. Mój najczęściej używany zestaw to okolice 17mm, 12-13mm i 7-9mm. Powyżej 17mm rzadko ze względu na to iż dużych obiektów jest w DS  zdecydowanie mniej niż maluszków. l także jak pisałem, zależy co Was kręci. Dodatkowo powiększenie maluszków wydobywa więcej szczegółów, ale do pewnego stopnia uzależnionego od obiektu, warunków, źrenicy itd... Z okularów celował bym jeżeli ma być budżetowo to minimum Baader Morpheus ale nie wiem jak dadzą radę w f/4, bo w f/4,5 jest jeszcze ok, a potem z wyższych cen to do rozważenia Nagler, a lepiej Delos i Pentax oraz Nikon. Poczytajcie o jakości różnych ogniskowych w danych seriach. Ethos to już kosmos cenowy i w mojej opinii nie zawsze uzasadniony. Filtr na początek to dobry UHC, a potem OIII. Najlepiej pojedźcie na jakieś większe spotkanie astro, jeszcze lepiej z teleskopem i poprubujcie co będzie dla Was bowiem z doświadczeniem zmieniają się potrzeby jak też ilość wad, które dostrzegacie w sprzęcie...

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do ostrzenia nasadki William Optics w Newtonie używam czegoś takiego:

https://www.baader-planetarium.com/de/2"-glaswegkorrektorandreg-17x-für-newtons.html
 

I przejściówki dla nasadki WO robi tylko firma RafCamera, ale raczej ciężko to teraz kupić, gdyż mieści się w Rosji. 
 

Ogólnie gra średnio warta świeczki (lepiej mieć nasadkę pod ten korektor np Baader Maxbright) chociaż nie powiem, planety i Księżyc przez nasadkę w 16” wyglądają zjawiskowo. Inna sprawa, że koszta okularów się wtedy dublują. 
 

Ogólnie dziwi mnie to, że na uczelni były środki na taki teleskop, a brak pieniędzy na osprzęt, który w astronomii amatorskiej tani nie jest. To trochę tak, jakby wydać dużo kasy na miejsce w którym ma być świetny warsztat, a z narzędzi mieć jedynie średniej jakości młotek i śrubokręt oraz budżet na kilka gwoździ…

Edytowane przez Martyn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.