Skocz do zawartości
  • 0

Dobson 20" - Jakie akcesoria?


Za(KS)t

Pytanie

Cześć, jestem członkiem astrofizycznego koła naukowego na mojej uczelni które jest w posiadaniu stargate 500p czyli 20" Dobsona. Nikt za bardzo nie zna się na wizualu u nas w kole a mamy pieniądze które chcemy wydać na akcesoria.

Na razie "w koszyku" mamy to:
-Bino William Optics (komplet z okularami 2x20mm WA 66 1,25" i barlowem 1,6)
-Kolimator laserowy Baader Planetarium Mk. III
-Barlow Celestron Omni 2x
-Filtr ZWO UV/IR-Cut - Do używania razem z ND5
-Filtr Celestron szary ND 0,9 - lub - Celestron podwójny polaryzacyjny --- Nie wiemy do końca co byłoby lepsze do księżyca, polaryzacyjny wydaje się bardziej uniwersalny, ale chętnie usłyszę opinie.
-ND5 50x50 cm do zrobienia w przyszłości większego filtra. Aktualnie korzystamy z czegoś takiego, ale było robione to trochę na wariata i sam otwór jest bardzo mały dodatkowo jest bardzo duża obstrukcja, do obserwacji wizualnych obraz jest w porządku, zdjęcia też chyba nie wychodzą najgorsze, ale nie wiem czego oczekiwać bo się na tym nie znam Przykładowa fota którą udało się nam zrobić. Jest sens robić filtr z folii 50x50? Na logikę dałoby się dzięki czemuś takiemu używać mocniejszych barlowów, ale coś poza tym? Będzie widoczne więcej szczegółu? Może zabawa w barlowy jest bez sensu bo na takich powiększeniach seeing już przeszkadza? Może używanie dobsona takiego dużego w ogóle nie ma sensu do słońca i lepiej używać 8" lub maka 90 które mamy na stanie? Jak ktoś ma jakieś sugestie to chętnie wysłucham 

Pojawił się temat filtrów do wizuala, opłaca się kupić kolorowe filtry np takie? Słyszałem różne opinie i jedni mówią że do wizuala planetarnego praktycznie nie ma sensu wchodzić w żadne filtry poza księżycowym. Rzadko wyjeżdżamy niestety za miasto bo transport takiej kolumbryny to jest logistyczne wyzwanie i nie wiem na ile jest sens kupować mgławicowe.

Edytowane przez Za(KS)t
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Kilka uwag z mojej strony:

-bino WO może nie ostrzyć z barlowem 1.6x

-zamiast proponowanego barlowa celestron omni kupiłbym Explore Scientific Focal Extender 2x 2". Może przydać się do uzyskania ogniska z bino. Dodatkowo 2" barlow przyda się też do podpięcia lustrzanki bez winietowania.

-z filtrów do planet polecam Baader Neodymum (moon&skyglow)

-filtr o małej średnicy powinniście przerobić na poza osiowy:

post-226662-0-08378700-1555387458.jpg

-Rozumiem, że ten teleskop ma napędy?

 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, bartolini napisał:

Kilka uwag z mojej strony:

-bino WO może nie ostrzyć z barlowem 1.6x

-zamiast proponowanego barlowa kupiłbym Explore Scientific Focal Extender 2x 2". Przyda się do uzyskania ogniska z bino. Dodatkowo 2" barlow przyda się też do podpięcia lustrzanki bez winietowania.

-z filtrów do planet polecam Baader Neodymum (moon&skyglow)

-filtr o małej średnicy powinniście przerobić na poza osiowy:

post-226662-0-08378700-1555387458.jpg

-Rozumiem, że ten teleskop ma napędy?

 

Dzięki, tak ma napędy. W kwestii filtra już kilka razy dostałem uwagi że lepiej byłoby zrobić to pozaosiowo, no ale na ten moment nie wiem czy jest sens doinwestowywać w taki filtr i czy tak jak w poście napisałem nie lepiej zrobić od razu z folii 50x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, Za(KS)t napisał:

Dzięki, tak ma napędy. W kwestii filtra już kilka razy dostałem uwagi że lepiej byłoby zrobić to pozaosiowo, no ale na ten moment nie wiem czy jest sens doinwestowywać w taki filtr i czy tak jak w poście napisałem nie lepiej zrobić od razu z folii 50x50 


Wydaje mi się, że szkoda tego istniejącego filtra - w aktualnej postaci. Wystarczy wyciąć dodatkowy otwór i przełożyć folię.

Filtr pełnoaperturowy myślę, że ma sens. Przykład z 1m zwierciadła.

https://www.cruxis.com/scope/scope1070.htm

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo fajne macie "zabawki" (0,5m). Jakie to musi być wspaniałe doznanie dopiero odkrywać wizual takiego kalibru.

Okulary jakie macie tam w kole? Naglery trochę teraz drogie. Do tej światłosiły korektor komy by sie przydał też. Niedobry moment na astrozakupy wybraliście - drożyzna. Mgławicowe filtry to chyba jak najbardziej by stykły. Wyjazd z taką kolubryną za miasto to byłby prawdziwy astropiknik dla waszej grupy lokalnej. WARTO zdecydowanie się pomęczyć te 2-4 razy do roku.

 

Bartolini a ty sie bawisz na słoneczku swoim 0,5m z pełnoaperturową folią? Jak doznania? Nie pływa totalnie seeing lokalny?

Edytowane przez Binocooler
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, Binocooler napisał:

Bartolini a ty sie bawisz na słoneczku swoim 0,5m z pełnoaperturową folią? Jak doznania? Nie pływa totalnie seeing lokalny?

Musiałbym wyjechać z teleskopem za miasto, także nie opłaca mi się dla Słońca w wizualu. Może do avikowania miałoby to sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, Binocooler napisał:

Bardzo fajne macie "zabawki". Jakie to musi być wspaniałe doznanie dopiero odkrywać wizual takiego kalibru.

Okulary jakie macie w tam w kole? Naglery trochę teraz drogie. Do tej światłosiły komakorektor by sie przydał też. Niedobry moment na astrozakupy wybraliście. Mgławicowe filtry to chyba jak najbardziej by stykły. Wyjazd z taką kolubryną za miasto to byłby prawdziwy astropiknik dla waszej grupy lokalnej. WARTO zdecydowanie się pomęczyć te 2-4 razy do roku.

 

Bartolini a ty sie bawisz na słoneczku swoim 0,5m z pełnoaperturową folią? Jak doznania? Nie pływa totalnie seeing lokalny?

No można powiedzieć że się nam trafiło :P Właśnie się zbieramy na pierwsze testy, może niedługo uda się ogarnąć wypad na mazury na obserwy :) Czas pokaże

Aktualnie posiadamy z okularów:
    -Sky-Watcher Apex 2                         - 28mm - 2"
    -Bresser Super Plössl                         - 26mm - 1,25"
    -Sky-Watcher Barium Super-MA       - 20mm - 1,25"
    -Sky-Watcher Super Plössl                - 10mm - 1,25"


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Za(KS)t napisał:


Aktualnie posiadamy z okularów:
    -Sky-Watcher Apex 2                         - 28mm - 2"
    -Bresser Super Plössl                         - 26mm - 1,25"
    -Sky-Watcher Barium Super-MA       - 20mm - 1,25"
    -Sky-Watcher Super Plössl                - 10mm - 1,25"


 

Przy tych okularach, wstrzymałbym się z całą tą listą i zacząłbym od upgrade’u okularów. Te są trochę jak opony z motoroweru w porsche.

Ewentualnie zastanowiłbym się nad jakąś kamerką do avikowania, żeby podziałać coś w mieście. Mając jakiś budżet kupiłbym 2-3 fajne rzeczy zamiast 10-15 „jakiś”

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, bartolini napisał:

Przy tych okularach, wstrzymałbym się z całą tą listą i zacząłbym od upgrade’u okularów. Te są trochę jak opony z motoroweru w porsche.

Ewentualnie zastanowiłbym się nad jakąś kamerką do avikowania, żeby podziałać coś w mieście. Mając jakiś budżet kupiłbym 2-3 fajne rzeczy zamiast 10-15 „jakiś”

W kwestii kamerki walczymy o canona z modem, bo przyda się nie tylko do astrofoto ale też do generalnej dokumentacji działań koła. Na razie używamy mojego 5d mk2. Kamerka astro jakaś konkretniejsza myślę że jest na ten moment bardzo odległym tematem. Generalnie mamy koło 3,5 k zł do wydania na te akcesoria, jakieś rekomendacje konkretne w kwestii okularów?

Edytowane przez Za(KS)t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zgadzam się z kolegą @bartolini. Z tego co znalazłem to stargate 500p jest F/4. Do takiej światłosiły konieczne dobre okulary w pierwszej kolejności. Zamiast całego koszyka, który tu wrzuciłeś jeden dobry okular radzący sobie z takimi światłosiłami : Delos, Ethos, Nagler, do planet Ortho.  Zwróć też uwagę na to jaka ogniskowa okularu. Hyperion 5mm da CI powiększenie 400x, rzadko traficie na warunki by dać takie powiększenie.

Jak dobrać ogniskową jest fajny post na sąsiednim forum:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1036


Macie możliwość kupowania używanych też czy tylko nowe z fakturami?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Midnight9999 napisał:

Zgadzam się z kolegą @bartolini. Z tego co znalazłem to stargate 500p jest F/4. Do takiej światłosiły konieczne dobre okulary w pierwszej kolejności. Zamiast całego koszyka, który tu wrzuciłeś jeden dobry okular radzący sobie z takimi światłosiłami : Delos, Ethos, Nagler, do planet Ortho.  Zwróć też uwagę na to jaka ogniskowa okularu. Hyperion 5mm da CI powiększenie 400x, rzadko traficie na warunki by dać takie powiększenie.

Jak dobrać ogniskową jest fajny post na sąsiednim forum:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1036


Macie możliwość kupowania używanych też czy tylko nowe z fakturami?

Nie do końca zbadany mamy jeszcze temat używanego sprzętu ale może przez komis by się dało? Na przykład teleskopy.pl? Faktura jest potrzebna na 100%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Midnight9999 napisał:

A umowa kupna sprzedaży? To bym Wam znacznie zwiększyło możliwości. Ten kolimator, którego szukasz na jest na forum obok za 170zł na przykład.

Z tego co wiem tylko faktura wchodzi w grę, ale temat faktycznie do zgłębienia, na ten moment próbowałbym z pośrednictwem komisu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Okej update, musimy się jeszcze finalnie upewnić ale wychodzi na to że umowa sprzedaży kupna by przeszła.

3 godziny temu, Midnight9999 napisał:

A umowa kupna sprzedaży? To bym Wam znacznie zwiększyło możliwości. Ten kolimator, którego szukasz na jest na forum obok za 170zł na przykład.

Bardzo byśmy chcieli wziąć te bino (William Optics (komplet z okularami 2x20mm WA 66 1,25" i barlowem 1,6)) chyba ze ktoś zna coś lepszego w podobnej cenie. Generalnie nie chodzi nam o to konkretnie bino tylko o bino które ma okulary w komplecie i jest do tych 1500zł cenowo. Zakładając że udałoby się ten kolimator znaleźć za 170zł i filtr polaryzacyjny podwójny za 180 zł zostaje nam do wydania 1750 zł. Myślę że na ten moment można olać tego barlowa. Czyli 1750 zł zostaje nam na okulary, jakieś sugestie zakładając że umowa sprzedaży-kupna faktycznie by przeszła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przy F/4 to zdaje się nieco apertury winietowanie obetnie w tej nasadce. Choć nie ukrywam, że też lubię bardzo stereo.

Tak wielkie lustro to potwór do pożerania DS-ów i zyskiwania ogromnej rozdzielczości na wszystkim pozostałym. Dobry okular klasy minimum ES'82st., w wersji długi i średni byłby jak znalazł do otwarcia ogromnych astromożliwości na początek drogi. Pamiętaj, że ogniskowa to aż 2 metry i skala obrazu będzie ogromna

Edytowane przez Binocooler
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardziej się skupcie, aby częściej i cokolwiek obserwować, bo przy tej dość dużej średnicy zwierciadła nawet słabe okulary pokażą ładne widoki (możecie mieć pełno akcesoriów bino, dino itp itd, ale nie ma nic gorszego jak bezczynny teleskop).

Podsumowując dwa w miarę dobre okulary (np. ok 24mm i 12mm) + choćby filtr UHC i to według mego doświadczenia wystarczy (jeśli np. nie będziecie mieli ciemnego nieba to na cóż Wam się zdadzą najlepsze akcesoria ?). Co do planetarnych filtrów to najbardziej przydadzą się niebieski i czerwony.

Odnośnie Słońca to kupcie kiedyś w miarę możliwości choćby najprostszy teleskop H-alfa - taki lub taki

- obserwacje Słońca przez 50cm z folią lub więcej to raczej rzadkość (osobiście kupiłbym jakiegoś małego Maksutova lub refraktor do obserwacji Słońca).

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mając podobny teleskop rozejrzałbym się za:

 a) okularami

 - DS 24mm TV Panoptic

 - planety 12.5mm Takahashi Ortho Abbe (lub alternatywnie Kokusai - Kohki)

b) filtrami

 - do DS UHC 2"

 - do planet Moon&SkyGlow 1.25"+ polaryzacyjny 1.25" (np. Oriona).

 

Priorytetem byłyby dla mnie, jak pisali Koledzy, dobre okulary. Filtry w następnej kolejności, a dopiero potem akcesoria typu bino itp.

 

Edytowane przez KrisJot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jesteście gdzieś na północy Polski? podskoczyłbym z asi462 albo asi533 zobaczyłoby się jak elektroniczne obserwacje się sprawdzają. Obie kamery nadają się do takich celów nieźle ponoć. Oczywiście jeśli ma on jakieś prowadzenie choćby zwykłe go-to

Edytowane przez calla
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pamiętajmy, że obserwacje będą prowadzić główie osoby niedoświadczone, prawdopodobnie nie widzące różnicy pomiędzy obrazem z orciaka i  np. "esioka". Nasadka bino to bardzo dobry pomysł. Osobiście uważam, że nie ma nic lepszego do planet i Księżyca. Sam po zakupie nasadki nie obseruje już mono, mimo że mam kilka dobrych orciaków w walizce.

Obserwując nasadką prawdopodobnie nie będzie wam potrzebny filtr polaryzacyjny do Księżyca. Przynajmniej w 16" z bino jest zbędny. 

Kolimator można wziąć tańszy, np GSO. Jest naprawdę solidnie wykonany. Ważne, żeby miał prostą, skupioną wiązkę, co można sprawdzić od razu po zakupie i ewentualnie odesłać.

Z okularami to już nieco inna historia. Przydałby się okular przeglądowy o sporym polu i dobrej korekcji, bo zakładam,że początkujący będą chcieli napawać się w miarę szerokimi polami bez rażącej komy . Celował bym w źrenicę ok 5-6mm, czyli ogniskowa ~20-24mm. Także, Nagler 22mm, lub ES 24mm 82 i prawie stopień pola. Jeśli kupić używkę Esa to i starczy na filtr UHC.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pamiętajmy tez, że bino każdy ustawia pod siebie. Wyobraźmy sobie teraz 6 osób, każdy ustawia rozstaw bino pod siebie, dioptrie i ostrość pod siebie, może się okazać, że jeszcze trzeba będzie kręcić okularami jeżeli ktoś zmieni IPD. Wiem jak się obserwuje z bino w kilka osób i nie jest to tak, że każdy sobie podchodzi i obserwuje. Skoro będą to początkujący to tym bardziej ustawienie pod swoją fizjologię może być długawe i frustrujące. Nie wiem czy bym polecił nasadkę bino na pokazy dla dużej liczby osób ale każdy mierzy swoją miarą. Jeżeli komuś by to nie przeszkadzało to bino jest kozak na Księżycu i na planetach :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, calla napisał:

Jesteście gdzieś na północy Polski? podskoczyłbym z asi462 albo asi533 zobaczyłoby się jak elektroniczne obserwacje się sprawdzają. Obie kamery nadają się do takich celów nieźle ponoć. Oczywiście jeśli ma on jakieś prowadzenie choćby zwykłe go-to

Jasne zapraszam :) Jesteśmy na PG, kontakt najlepiej przez stronę na FB facebook.com/AKNPG

Edytowane przez Za(KS)t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, MichalKaczan napisał:

Pamiętajmy, że obserwacje będą prowadzić główie osoby niedoświadczone, prawdopodobnie nie widzące różnicy pomiędzy obrazem z orciaka i  np. "esioka". Nasadka bino to bardzo dobry pomysł. Osobiście uważam, że nie ma nic lepszego do planet i Księżyca. Sam po zakupie nasadki nie obseruje już mono, mimo że mam kilka dobrych orciaków w walizce.

Obserwując nasadką prawdopodobnie nie będzie wam potrzebny filtr polaryzacyjny do Księżyca. Przynajmniej w 16" z bino jest zbędny. 

Kolimator można wziąć tańszy, np GSO. Jest naprawdę solidnie wykonany. Ważne, żeby miał prostą, skupioną wiązkę, co można sprawdzić od razu po zakupie i ewentualnie odesłać.

Z okularami to już nieco inna historia. Przydałby się okular przeglądowy o sporym polu i dobrej korekcji, bo zakładam,że początkujący będą chcieli napawać się w miarę szerokimi polami bez rażącej komy . Celował bym w źrenicę ok 5-6mm, czyli ogniskowa ~20-24mm. Także, Nagler 22mm, lub ES 24mm 82 i prawie stopień pola. Jeśli kupić używkę Esa to i starczy na filtr UHC.

 

 

Dzięki, z GSO słyszałem że jest ten problem że trzeba kolimować kolimatory bo mają duże błędy :X

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, Za(KS)t napisał:

Dzięki, z GSO słyszałem że jest ten problem że trzeba kolimować kolimatory bo mają duże błędy :X

Pewnie zależy od egzemplarza . Jak kupowałem kolimator, to napisałem do sprzedającego, żeby mi przysłał sztukę, która nie zatacza kółek i o dziwo moja prośba została wysłuchana :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 godziny temu, bartolini napisał:

Kilka uwag z mojej strony:

-bino WO może nie ostrzyć z barlowem 1.6x

-zamiast proponowanego barlowa celestron omni kupiłbym Explore Scientific Focal Extender 2x 2". Może przydać się do uzyskania ogniska z bino. Dodatkowo 2" barlow przyda się też do podpięcia lustrzanki bez winietowania.

-z filtrów do planet polecam Baader Neodymum (moon&skyglow)

-filtr o małej średnicy powinniście przerobić na poza osiowy:

post-226662-0-08378700-1555387458.jpg

-Rozumiem, że ten teleskop ma napędy?

 

 

Bino jeśli wyostrzy to raczej tylko z barlowem. Sprawdzałem swoje Bino u kolegi w newtonach 250/1000 i 150/1500 to w tym pierwszym ostrzy tylko z barlowem, w tym drugim nie ostrzy w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.