Skocz do zawartości

[K] Uszkodzony statyw HEQ-5 na części


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, chcę spróbować naprawić statyw EQ-5/HEQ-5 na nogach stalowych 1,75”. Uszkodzona jest „baza” statywu (to, do czego są przymocowane nogi i do czego przykręca się głowicę) oraz mocowanie jednej nogi, tej przy bolcu N. Uszkodzenie polega na tym, że zniszczony jest „próg” o który opiera się noga przy rozkładaniu - zamiast się blokować leci dalej, więc statyw się rozjeżdża.Trzeba by wymienić bazę i jedno mocowanie nogi - chyba, że ktoś ma pomysł jak to naprawić bez wymiany uszkodzonych elementów. Wkładanie w szparę jakichś przekładek jest mało skuteczne, bo trudno dobrać odpowiednią grubość, taką żeby noga N była odchylona o dokładnie taki sam kąt jak dwie pozostałe... Wstawiam fotkę uszkodzenia oraz - dla porównania - części nieuszkodzonej.

 

570EAA47-F17C-405D-9151-23E8C3B1A91F.thumb.jpeg.cbe0ea50a9b3c03ab6bb502e9a2bd721.jpeg

 

780E37FB-78F3-4050-B4BC-597B945A7F6A.thumb.jpeg.e581c27eff8d9e646a014e5e6c67b0b0.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie ten sam problem, na jednym ze zlotów ta sama co u Ciebie noga się rozjechała w identyczny sposób. Kupiłem 3 obejmy do rur i łańcuch aby ograniczyć rozstaw i teraz jest o niebo lepiej i sztywniej niż przed awarią statywu :P 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Napawać” czy „naspawać”? Nie znam terminologii obróbki metali :)

 

Ale tak czy siak tego typu działania są poza moim zasięgiem - spróbuję z obejmami i łańcuchem, bo to wydaje się najprostsze dla takiego nooba majsterkowiczowego jak ja :) Dziękuję za wszystkie sugestie, jak ogarnę temat, to wstawię fotki co wyszło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawa droga bo dwóch majstrów: spawacz i frezer - jak chcesz, żeby kąt otwarcia był dokładnie taki sam dla trzech nóg.

Pewnie w tych samych pieniądzach (albo i taniej licząc ceny usług we Wrocławiu) wyjdzie nowa baza:

EQ3, EQ5, HEQ5, AZ-EQ5, AZ4 tripod hub - Budapest Telescope Centre (tavcso.hu)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, bartolini napisał:

Naprawa droga bo dwóch majstrów: spawacz i frezer - jak chcesz, żeby kąt otwarcia był dokładnie taki sam dla trzech nóg.

Pewnie w tych samych pieniądzach (albo i taniej licząc ceny usług we Wrocławiu) wyjdzie nowa baza:

EQ3, EQ5, HEQ5, AZ-EQ5, AZ4 tripod hub - Budapest Telescope Centre (tavcso.hu)

 

 

Ale w tym przypadku to raczej nie ty baza jest problemem, ona wygląda w miarę OK i trzeba też nogę naprawić.

 

Edytowane przez kudi145
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jego zdjęciu wygląda to zupełnie inaczej, ale może masz rację nie miałem przecież tego w rękach. U mnie zrobiłem to tak jak na zdjęciach i do tego zamieniłem nogi miejscami koszt około 100 zł 

 

IMG_20220524_110316.jpg

IMG_20220524_110248.jpg

IMG_20220524_110341.jpg

Edytowane przez kudi145
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bartolini napisał:

Obłamał się występ w bazie, o który opiera się krzywka nogi.

 

4 godziny temu, kudi145 napisał:

 

Na jego zdjęciu wygląda to zupełnie inaczej, ale może masz rację

 

 

@bartolini ma rację, uszkodzone są oba elementy, i uchwyt nogi i baza. @kudi145 super pomysł z tymi obejmami! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odpaliłem takie rozwiązanie jak na fotkach. Łańcuch łączy, rozpórka-stoliczek rozpiera tak jak ma rozpierać, uszkodzony dynks na nodze N nie musi się opierać o bazę. W domu się sprawdza, a czy w terenie da radę - się zobaczy. Koszt poniżej 50 pln, czas montażu - 10 minut, umiejętności nie potrzeba żadnych :icon_cool: Dzięki wszystkim za sugestie :)

IMG_6316.JPG

IMG_6317.JPG

IMG_6318.JPG

IMG_6319.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.