Skocz do zawartości

Orion 2x54 czy Vixen 2.1x42?


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 25.05.2022 o 16:11, Mareg napisał:

Tu masz 14 stron wątku na CN z Orionem w tytule, ale często pojawiają się tam porównania do Vixena.
 

Sam od dłuższego czasu myślałem o tym sprzęcie. Przeczytałem podlinkowany wątek i wniosek jest jeden - jeśli kupić to tylko Oriona. Z tego co piszą jest o wiele lepszy niż Vixen, szczególnie w zakresie ostrości - vixen akceptowalny tylko w 50% pola. Do tego Orion o wiele tańszy.

 

Może jest ktoś na forum kto używał dłużej owy sprzęt? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, bobin123 napisał:

Na teleskopy.pl, zamowiłem póki dostępna. Dzisiaj już przyszedł sprzęcik, i pierwsze wrażenie naprawde pozytywne. Niestety pogoda narazie deszczowa więc na test będzie trzeba poczekać.:neat:

 

 

To chyba kupiłeś ostatni egzemplarz :) Ale widzę, że jest jeszcze bez problemu dostępny za granicą w cenie 780 zł z darmową wysyłką, daj znać jak spojrzysz na niebo - jak z ostrością w polu itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bobin123 napisał:

Patrząc za dnia, ostrość naprawdę dobra. Na krańcu ogromnego pola widzenia faktycznje jest troche nieostro ale naprawde jest dobrze według mnie:)

Sprawdź czy obiektywy są równoległe lub czy nie ma skrętu na zawiasie. Najlepiej położyć bino obiektywami na kawałku szyby lub czymś podobnie równym i obejrzeć wokół krawędzie czy gdzieś nie odstają od powierzchni.

Miałem problem i nadal mam z ustawieniem ostrości w prawym torze. Po czasie kazało się, że jest minimalne przesunięcie obrazu góra-dół. Prawie niewyczuwalne, ale jednak jest

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

To chyba kupiłeś ostatni egzemplarz :) Ale widzę, że jest jeszcze bez problemu dostępny za granicą w cenie 780 zł z darmową wysyłką, daj znać jak spojrzysz na niebo - jak z ostrością w polu itp.

Po spojrzeniu na szybko w jeszcze nie zaciemnione niebo jest efekt wow. Trudno uwierzyć ale łabędź, lew czy wielki wóz mieszczą się całe w polu widzenia. Gwiazdki puntkowe i obraz ostry do ok. 80% pola widzenia (Na oko więc niezbyt dokładnie). Ogólnie naprawdę polecam:)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam te Oriony od prawie roku. Patrzenie przez nie to jest coś pośredniego między gołym okiem a tradycyjną lornetką. Widoki Drogi Mlecznej pod lepszym niebem to bajka. Każdy fan lornetek powinien ten sprzęcik przynajmniej wypróbować.

O ostrości się nie będę wypowiadał, bo mam astygmatyzm, który najbardziej wyłazi jak pracują mi całe źrenice oczu.

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż nigdy nie spoglądałem przez ten sprzęt to mam nadzieję, że właśnie takie będą odczucia. Uwielbiam patrzeć na rozgwieżdżone niebo nawet bez lornetki, a że dość dobre niebo pod nosem to powinien być z takiego Oriona użytek :) Jak tylko sprzęt dojedzie zdam relację.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem w poniedziałek rano, dziś dojechała. Wysyłka i dostawa ekspresowa. Muszę przyznać, że nie spodziewałem się aż tak pozytywnego wrażenia, gdyż nawet obserwacje w dzień dają niezły fun. Ostrość bardzo dobra, myślę spokojnie do jakiegoś 80-85% pola, do tego osobne ustawienie na każde oko. Odczucia genialne, estetyka obrazu bardzo mi odpowiada. Czekam na nocne niebo :)

 

ps. za dnia widać na budynkach dystorsję, ale nie ma się co dziwić w tego typu sprzęcie : )

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze kilka zdjęć, w zestawie od Oriona otrzymujemy: "lornetkę" z zaślepkami, etui, pasek, ściereczkę, instrukcję :) 

ps. jako ciekawostka - zauważyłem, że sprzęt posiada gwinty od frontu, na CN ludzie pisali, że podczepiają tam filtry UHC (chyba 56mm), ewentualnie 2" przez specjalny adapter :) 

 

IMG_20220601_130926.thumb.jpg.5825d8817c5405c97d6a98445e101d34.jpg

 

IMG_20220601_131008.thumb.jpg.9e728e6a64f047514e71515864f3736a.jpg

 

IMG_20220601_131000.thumb.jpg.3c76d2ddfcf73b2eb0c0ee90f0dd44fd.jpg

 

IMG_20220601_131028.thumb.jpg.a7499b88da2266533a8ef82d13a52694.jpg

 

IMG_20220601_131127.thumb.jpg.293255621a4ce3e792ead9db23e12e41.jpg

 

IMG_20220601_131133.thumb.jpg.d00ee0d289a0481afb5579539689bdf2.jpg

 

IMG_20220601_131237.jpg.f5fe56f3945a0369315c72955bb1a8f2.jpg

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.