Skocz do zawartości

Nowy refraktor, nowe problemy - prośba o pomoc


Rosso

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

W zeszłym tygodniu dotarł do mnie nowy refraktor ze stajenki SVBony (SV550). Jest to 80 milimetrowy (F6) tryplet apochromatyczny ze szkłem S-FPL51. Na jego ogólne testy i szerszą recenzję przyjdzie jeszcze czas, ale teraz chcę zwrócić się do Was o pomoc z identyfikacją i rozwiązaniem problemów. 

Dostałem do niego dedykowany rotator i flattener 1x, na gwintach M63, z którego przechodzę na M48 do kamery. W tej chwili tor optyczny prezentuje się następująco: Refraktor -> wkręcany rotator M63 -> Flattener M63 a od strony kamery M48  (na stronie producenta pisze, że od złącza M48 wymagany backfocus to 55mm), więc za korektorem mam złączkę M48-T2 (16,5mm) -> M48-M42 adapter (0mm) -> ZWO Filter Drawer M42 (21mm) -> ZWO ASI 071MC PRO (17.5mm). Łącznie równe 55mm. Do wyciągu mam podpięty ZWO EAF, który bez problemu współpracował z wcześniejszym refraktorem (dublet 80mm). W ciągu dnia, w ramach testów ostrzyłem na oddalone ode mnie drzewa, i obraz był bardzo ostry. Podobnie na Księżycu. Gdy nadeszła noc, postanowiłem przetestować sprzęt na DSie. Na pierwszy ogień poszła mgławica NGC7000. Pierwsze klatki zapaliły u mnie czerwoną lampkę. Mam wrażenie że gwiazdy są nieostre, plackowate, szczególnie w lewym dolnym rogu.  Podobnie przy wczorajszej sesji NGC6992.


Moje spostrzeżenia:

- Wszystko dokręcone jest bardzo dobrze. W wyciągu nie ma ugięć, nic nie lata, wygląda to na prawdę solidnie

- Backfocus jest do poprawy. Trzeba dodać lekki dystans, sądząc po gwiazdach?

- ASI 071MC ma wbudowany tilter, muszę sprawdzić czy tutaj nie jest coś namieszane

- Gwiazdki mają dziwny kształt, są plackowate, jajowate, nieostre

Kilka dowodów:

ZWO EAF działa dobrze, a liczby są lepsze niż w przypadku poprzedniego refraktora

1655279751145.thumb.jpg.3e3750c42cac6c6dad4ee4920d82eebd.jpg

 

Aby wyeliminować problem prowadzenia, przyłożyłem się do ustawienia montażu na biegun. Screena z guidingu nie mam, ale nigdy nie wychodzi powyżej 1". Mam logi PHD2 w razie W.

1655279751151.thumb.jpg.115a81c3fbaaa7249d9bd0f831ace089.jpg

 

Screeny z ASTAP

sv550_1.png.666b0e3c424481e6362c3758c76462cb.png

 

sv550_2.thumb.png.07d1c3b9a10e4d8619e9714a678cdda5.png

 

Oraz podrzucam surowe FITSy. Są to losowe klatki z dwóch sesji, oraz dwa flaty.

 

http://astromat.pl/materialy/sv550.7z

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie spostrzeżenia, drogowskazy co może być nie tak, lub na co powinienem zwrócić uwagę.

Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ten tilter przy kamerze, a potem go po prostu wykorzystaj :) Romek pokazał krzywizne pola a mógłby jeszcze pokazać aspect ratio- to ważniejsze bo bardziej widoczne :) ja niestety jestem na cienkiej smyczy internetu i nie mogę sciągnąć Twoich plików w tym tygodniu....

EDIT: no uprzedziłeś mnie :)

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pierwszą sprawą, którą muszę się zająć jest tilt w kamerze. sprawdziłem foty ze starego setupu, i na wszystkich klatkach, na różnych obiektach tilt wygląda identycznie jak przy nowym refraktorze. Więc to pewnie wina wbudowanego tiltera w kamerze.

Co sądzicie o backfocusie, ostrości? Wydaje mi się, że muszę dołożyć trochę dystansu do korektora. Mam rację? Z czego może jeszcze wynikac ta plackowatość?

 

Light_alien_300.0s_Bin1_gain90_20220614-234514_0.0C_0004_aberration_view.jpg.d6f1eccd0b1138cc76ef5d8d6c5de955.jpg

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Ja bym zrobił to tak: wszystkie pewne sztywne elementy do przodu, na koniec rotator jak musisz <> kamera. Z rotatorami na dwoje babka wróżyła - różnie to trzyma w osi.  A tak masz jak najmniejszy ciężar rotator <> kamera.

Spróbuję tak jak mówisz, mogę w ogóle rotator wykręcić. Dzięki za podpowiedź.

 

Jeszcze jedno pytanie: w jaki sposób ustawić wbudowany tilter w pozycję "zero"? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.