Jump to content

Nowy refraktor, nowe problemy - prośba o pomoc


 Share

Recommended Posts

Cześć.

W zeszłym tygodniu dotarł do mnie nowy refraktor ze stajenki SVBony (SV550). Jest to 80 milimetrowy (F6) tryplet apochromatyczny ze szkłem S-FPL51. Na jego ogólne testy i szerszą recenzję przyjdzie jeszcze czas, ale teraz chcę zwrócić się do Was o pomoc z identyfikacją i rozwiązaniem problemów. 

Dostałem do niego dedykowany rotator i flattener 1x, na gwintach M63, z którego przechodzę na M48 do kamery. W tej chwili tor optyczny prezentuje się następująco: Refraktor -> wkręcany rotator M63 -> Flattener M63 a od strony kamery M48  (na stronie producenta pisze, że od złącza M48 wymagany backfocus to 55mm), więc za korektorem mam złączkę M48-T2 (16,5mm) -> M48-M42 adapter (0mm) -> ZWO Filter Drawer M42 (21mm) -> ZWO ASI 071MC PRO (17.5mm). Łącznie równe 55mm. Do wyciągu mam podpięty ZWO EAF, który bez problemu współpracował z wcześniejszym refraktorem (dublet 80mm). W ciągu dnia, w ramach testów ostrzyłem na oddalone ode mnie drzewa, i obraz był bardzo ostry. Podobnie na Księżycu. Gdy nadeszła noc, postanowiłem przetestować sprzęt na DSie. Na pierwszy ogień poszła mgławica NGC7000. Pierwsze klatki zapaliły u mnie czerwoną lampkę. Mam wrażenie że gwiazdy są nieostre, plackowate, szczególnie w lewym dolnym rogu.  Podobnie przy wczorajszej sesji NGC6992.


Moje spostrzeżenia:

- Wszystko dokręcone jest bardzo dobrze. W wyciągu nie ma ugięć, nic nie lata, wygląda to na prawdę solidnie

- Backfocus jest do poprawy. Trzeba dodać lekki dystans, sądząc po gwiazdach?

- ASI 071MC ma wbudowany tilter, muszę sprawdzić czy tutaj nie jest coś namieszane

- Gwiazdki mają dziwny kształt, są plackowate, jajowate, nieostre

Kilka dowodów:

ZWO EAF działa dobrze, a liczby są lepsze niż w przypadku poprzedniego refraktora

1655279751145.thumb.jpg.3e3750c42cac6c6dad4ee4920d82eebd.jpg

 

Aby wyeliminować problem prowadzenia, przyłożyłem się do ustawienia montażu na biegun. Screena z guidingu nie mam, ale nigdy nie wychodzi powyżej 1". Mam logi PHD2 w razie W.

1655279751151.thumb.jpg.115a81c3fbaaa7249d9bd0f831ace089.jpg

 

Screeny z ASTAP

sv550_1.png.666b0e3c424481e6362c3758c76462cb.png

 

sv550_2.thumb.png.07d1c3b9a10e4d8619e9714a678cdda5.png

 

Oraz podrzucam surowe FITSy. Są to losowe klatki z dwóch sesji, oraz dwa flaty.

 

http://astromat.pl/materialy/sv550.7z

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie spostrzeżenia, drogowskazy co może być nie tak, lub na co powinienem zwrócić uwagę.

Z góry dzięki!

Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, _Spirit_ napisał:

Suma z lightów:

 

2022-06-15_10h48_40.jpg

Dzięki! Czyli muszę sprawdzić tilt w kamerze i osiowość wyciągu.

Link to comment
Share on other sites

Sprawdź ten tilter przy kamerze, a potem go po prostu wykorzystaj :) Romek pokazał krzywizne pola a mógłby jeszcze pokazać aspect ratio- to ważniejsze bo bardziej widoczne :) ja niestety jestem na cienkiej smyczy internetu i nie mogę sciągnąć Twoich plików w tym tygodniu....

EDIT: no uprzedziłeś mnie :)

Edited by Gość na chwilę
Link to comment
Share on other sites

Czyli pierwszą sprawą, którą muszę się zająć jest tilt w kamerze. sprawdziłem foty ze starego setupu, i na wszystkich klatkach, na różnych obiektach tilt wygląda identycznie jak przy nowym refraktorze. Więc to pewnie wina wbudowanego tiltera w kamerze.

Co sądzicie o backfocusie, ostrości? Wydaje mi się, że muszę dołożyć trochę dystansu do korektora. Mam rację? Z czego może jeszcze wynikac ta plackowatość?

 

Light_alien_300.0s_Bin1_gain90_20220614-234514_0.0C_0004_aberration_view.jpg.d6f1eccd0b1138cc76ef5d8d6c5de955.jpg

 

Z góry dzięki.

Link to comment
Share on other sites

Ja bym zrobił to tak: wszystkie pewne sztywne elementy do przodu, na koniec rotator jak musisz <> kamera. Z rotatorami na dwoje babka wróżyła - różnie to trzyma w osi.  A tak masz jak najmniejszy ciężar rotator <> kamera.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Ja bym zrobił to tak: wszystkie pewne sztywne elementy do przodu, na koniec rotator jak musisz <> kamera. Z rotatorami na dwoje babka wróżyła - różnie to trzyma w osi.  A tak masz jak najmniejszy ciężar rotator <> kamera.

Spróbuję tak jak mówisz, mogę w ogóle rotator wykręcić. Dzięki za podpowiedź.

 

Jeszcze jedno pytanie: w jaki sposób ustawić wbudowany tilter w pozycję "zero"? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.