Skocz do zawartości
  • 0

Raspberry, jaki wyświetlacz?


Castro

Pytanie

Cześć wam,

na początku mojej zabawy z fotografią planuje zakup Raspberry  (zamiast Asiair, głównie ze względów cenowych - ale problem zostaje ten sam) i chciałem się dowiedzieć czego używacie do łączenia się z nim czyli jaki ekran/wyświetlacz?

Słyszałem u niektórych że i komórkami sterują, zastanawiałem się też może jakiś tablet, bo nie chciałem żadnego laptopa na wyjazdy (którego zresztą nie mam). Ale niedawno trafiłem na taki post:

 

 

W dniu 9.10.2021 o 17:18, Adam_Jesion napisał:

 

 

7. Krzywo, prosto - aby ostro

...

Możesz pomyśleć - ale ja nie chce mieć laptopa w polu. Myśl sobie co chcesz, ale im szybciej przywykniesz do obecności ducha Billa Gatesa obok twojego montażu, tym mniej stracisz czasu na własne eksperymenty. Na "koniec dnia" i tak kupisz profesjonalną kamerę astro CCD, więc lepiej trenuj dobre nawyki już teraz. Nie pozbędziesz się laptopa, nawet jeżeli tak Ci się dzisiaj wydaje.

...

 

 

Wg tego powyższego to chyba jednak czeka mnie dodatkowy zakup, czy na pewno nie da się bez laptopa? A jeśli tak ma być to rozumiem jakiś szrot do obsługi starczy, bo w tym przypadku chodzi tylko o zdalny pulpit i monitor, bo robotę robi Raspberry/Asiair ?

 

PS. Do zdjęć używany będzie Canon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Są małe ekrany do Raspberry zasilane przez USB albo gotowe obudowy raspberry + obudowa + ekran. Obsługa zdalna to oddzielny temat.  Jeżeli chcesz maksymalnie mobilne bez bawienia się w kabelki i różne zasilania to chyba jakiś w miarę ok chiński table z Windowsem coby ASCOM dało się używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, Castro said:

Wg tego powyższego to chyba jednak czeka mnie dodatkowy zakup, czy na pewno nie da się bez laptopa? A jeśli tak ma być to rozumiem jakiś szrot do obsługi starczy, bo w tym przypadku chodzi tylko o zdalny pulpit i monitor, bo robotę robi Raspberry/Asiair ?

 

Jeżeli na tym RPI zainstalujesz sobie astroberry.io, to tak, całą robotę będzie robiło RPI, i potrzebny będzie tylko coś do oglądania zdalnego pulpitu, być może tablet wystarczy, ja mam tylko doświadczenia z laptopami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedzi

 

 

W dniu 23.06.2022 o 17:34, riklaunim napisał:

Są małe ekrany do Raspberry zasilane przez USB albo gotowe obudowy raspberry + obudowa + ekran. Obsługa zdalna to oddzielny temat.  Jeżeli chcesz maksymalnie mobilne bez bawienia się w kabelki i różne zasilania to chyba jakiś w miarę ok chiński table z Windowsem coby ASCOM dało się używać.

 

te ekrany to głównie 7", już chyba lepiej zostać przy komórce prawie to samo, albo 10" to już wygląda lepiej, prawie jak tablet.

 

3 godziny temu, szuu napisał:

da sie bez lapka, wystarczy najtańszy standardowy neuralink + oczywiście adblock, chyba że chcesz żeby codziennie śniły ci sie reklamy tesli ^_^

 

Edytowane 24 czerwca 2029 przez szuu

 

Aż musiałem wpisać w googla co to ten neuralink :emotion-5:

Czyli jednak sugerujesz że lapka nie obejdę, no cóż jeszcze pomyślę chwilkę i albo tablet albo w tego laptopa nieszczęsnego zainwestuje.

 

 

A tak od razu jeszcze jedno pytanie odnośnie HEQ5 co się pojawiły w sklepach:

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1863&lunety=Monta paralaktyczny Sky Watcher HEQ5 PRO SynScan z WiFi wersja 2022

 

teraz w wersji 2022 dają Synscan z wifi, czy można tym się łączyć z raspberry i tak całą sesję pociągnąć? Czy jednak bezpieczniej kupować standardowo kabel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Laptop do astrofoto w teren to nieporozumienie. Lapkiem można się bawić przy domu, gdy prąd się kablem podciągnie. 

Nie wiem jakiego softu zamierzasz użyć (piszesz, że nie ASIair, bo za drogie). W takim razie zostaje pewnie Astroberry.

 

W obu przypadkach da się jako wyświetlacza użyć tableta i pracować zdalnie. Tylko na czas instalacji i konfiguracji softu musisz malinkę podpiąć do monitora. Potem używasz zdalnie po wifi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oczywiście w planie Astroberry. Konfiguracje można w domu na "sucho" zrobić na początku. Czy tabletem wszystkie aplikacje niezbędne w terenie się ustawi? Chodzi mi o nawigację ekranem dotykowym, czy ze wszystkim to działa, czy może jakąś przenośną klawiaturę, może mysz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.