Skocz do zawartości

Tubus z włókna węglowego 2mm - Banan, czy sztywniak?


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do posiadaczy / osób które fizycznie miały styczność z tym, lub tej klasy sprzętem:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10113_TS-Optics-Carbon-Tube-Upgrade-for-TS---GSO-10--f-5-Newtonians---Focus-135-mm-above-the-Tube.html

 

Przy jakich masach (wyciag + szpej) zaczyna się to poddawać?
Czy macie (a jeśli tak to jakie) "swoje" patenty na usztywnianie takich wynalazków (o ile są potrzebne)?

 

Tak, wiem, nie bedzie sztywny, pytanie ile mu trzeba by się poddał.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te tuby dla TE robi Klaus z http://www.klaushelmi.de

W swojej ofercie ma dowolne grubości z pianką pośrodku lub nie.

Na pewno pomoże ci dobrać grubość pod obciążenie focusera, by całość była sztywna, a przy okazji wyjdzie taniej niż w sklepie.

Z patentów słyszałem, że można wkleić dodatkowy pierścień z karbonu w okolicach focusera, jeśli całą tubę chcesz mieć cienką.

Napisz do Klausa, na pewno doradzi co i jak.

 

PS. ja moją tubę powinienem dostać w ciagu tygodnia. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szlag by to... 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10112_TS-Optics-Carbon-Tubus-Upgrade-fuer-TS---GSO-8--f-4-Newtons---Fokus-162-mm-ueber-dem-Tubus.html

Moją wymówką, na niezmienianie tubu w GSO, było to, że nie chce mi się laminować osobiście tubusu... 

 

A co do grubości - 2mm węgla to dużo, sporo sztywniejsza to będzie. 

Acz gdyby to były dwie warstwy po 1mm przedzielone przekładką (pianką), to sztywnością by szło w zawody z przęsłem mostu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przyrost masy w tubusach weglowych w stosunku do grubosci scianki moge traktowac liniowo, czy jest to bardziej wykladnicze? 

 

Balansuje na ostrzu z masa.

 

Czy oringi zakanczajace ( przykladowy:  https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p12296_TS-Optics-Newtonian-end-ring-with-holder-for-mirror-cell-for-tubes-with-D-230-mm.html - mam zamiar je zastosowac nie dla estetyki a dla usztywnienia) mozna traktowac mechanicznie jak ekwiwalent zwiekszonej grubosci scianki o X? (sa niestety konstrukcyjnie pomyslane pod konkretne grubosci tuby, albo oringi i 2mm tubus, albo grubszy tubus - znowu kwestia balansu pomiedzy wzrostem masy a wzrostem sztywnosci).

 

Czy cofniecie pajaka i celi w glab tubusu bedzie dzialac usztywniajaco, a jesli tak, to w jakim stopniu? ( Ponownie kalkulacja masa vs sztywnosc, taki manewr bedzie wymagac zwiekszenia srednicy tuby by skontrowac winietowanie, a to oznacza poza wzrostem masy samej tuby rowniez wzrost masy akcesorow (cela, pajak, obejmy, focuser 3" zamiast 2,5" itd)

.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akcje w stylu wydłużanie wlotu tuby czy ring na wlocie będą miały jakieś działanie pośrednie. Problemem jest moment przenoszony przez bazę wyciągu na tubę i odkształcający ją miejscowo. Potrzeba zwiększyć grubość ścianki, albo przenieść to obciążenie od wyciągu na większą część obwodu tuby. Pierwsze rozwiązanie, to tuba jako laminat przekładkowy, albo dodatkowe warstwy laminatu w okolicach wyciągu.

Drugie rozwiązanie to jak Jesion modyfikował swój astrograf. On przykręcił parę obejm bezpośrednio do boków bazy wyciągu.

Picture 17.jpg

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Hans napisał:

Czy przyrost masy w tubusach weglowych w stosunku do grubosci scianki moge traktowac liniowo, czy jest to bardziej wykladnicze? 

 

Niekoniecznie. 

Tzn. Jeśli grubość kompozytu wynika z kolejnych warstw tkaniny węglowej, to masa rośnie liniowo z grubością ścianki. 

Jeśli grubość jest robiona przekładką (czyli elementem, najczęściej piankowym, bądź o strukturzeplastra miodu, który odsuwa warstwy kompozytu od siebie), to masa rośnie wolniej, bo przekładki są sporo lżejsze od litego kompozytu epoksydowo-węglowego. 

12 godzin temu, Hans napisał:

Balansuje na ostrzu z masa.

To samo u mnie - HEQ-5 wozi GSO 200/800 z mono kamerą

12 godzin temu, Hans napisał:

 

Czy oringi zakanczajace ( przykladowy:  https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p12296_TS-Optics-Newtonian-end-ring-with-holder-for-mirror-cell-for-tubes-with-D-230-mm.html - mam zamiar je zastosowac nie dla estetyki a dla usztywnienia) mozna traktowac mechanicznie jak ekwiwalent zwiekszonej grubosci scianki o X? (sa niestety konstrukcyjnie pomyslane pod konkretne grubosci tuby, albo oringi i 2mm tubus, albo grubszy tubus - znowu kwestia balansu pomiedzy wzrostem masy a wzrostem sztywnosci).

Absolutnie - koniecznie musisz zachować! 

Jeśli masz wybór między ścianką, a wręgami na obu końcach (bo tym de facto są to elementy), to zawsze bierz wręgi. 

Rura jest tak długo sztywna jak trzyma kształt w przekroju. Bez tego, to rura nie pracuje na zginania, a jedynie uginają się ścianki i dostaje impotencji. 

Dobre wręgi robią z konserwy od GSO tubę która się nie ugina, a przy włóknie węglowym są niezastąpione

12 godzin temu, Hans napisał:

Czy cofniecie pajaka i celi w glab tubusu bedzie dzialac usztywniajaco, a jesli tak, to w jakim stopniu? ( Ponownie kalkulacja masa vs sztywnosc, taki manewr bedzie wymagac zwiekszenia srednicy tuby by skontrowac winietowanie, a to oznacza poza wzrostem masy samej tuby rowniez wzrost masy akcesorow (cela, pajak, obejmy, focuser 3" zamiast 2,5" itd)

Cofanie celi do wnętrza nie powinno dać pozytywnego efektu, bo i czemu. 

To co da najlepszy efekt to pająk od Serwisu Astro, bo robi za wewnętrzną wręgę i jest blisko wyciągu. 

 

Chyba, że mówiąc cofanie masz na myśli zbliżenie LG do LW, przez co ca) a tuba się skraca. 

Jeśli tak, to inna inszość, ale mimo wszystko zdaje się to być skórka za wyprawkę. 

Głównym problemem jest raczej punktowe odkształcanie przez focuser, niż praca na zginania, bo rura obciążona przez wręgi na końcówkach pracuje świetnie. A tak zbliżając bardzo wiele milimetrów nie zyskasz. 

 

Więc ja ogólnie polecam nie kombinowanie aż tak daleko, a najwyżej dodanie dwóch aluminiowych wręg (bądź obejm, bo mogą być na zewnątrz tuby) tuż przed i tuż za focuser em. 

A i to nie robiłbym od razu, tylko dopiero wtedy, gdy okaże się, że jest taka potrzeba (bo to bezboleśnie można dodać później). 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.