Skocz do zawartości
  • 0

Gradient na klatkach składanych RGB


abo

Pytanie

Proszę o pomoc. Walczę z kamerą mono już dłuższy czas, i zawsze mam gradient po skosie od fioletu do zielonego. Czy to jest wina obróbki czy kamery?

Z początku myślałem że to LP, ale tutaj zrobiłem foty obrócone a fiolecik pozostał w lewym dolnym rogu.

ED120, reduktor, koło 2", ASI2600MM

Jest różnica lewe i prawe bo próbuję ABE usunąć, ale zawsze jest ten fiolet.

 

image.thumb.png.782fe9a322475311728ac4a0294e7cae.png

 

Załączam gołe fity i skalibrowane flatem od tego prawego zdjęcia

NGC 5907_LIGHT_G_180.00s_-12.70C_0014(1)_a_c.fit NGC 5907_LIGHT_R_180.00s_-12.70C_0015_a_c.fit NGC 5907_LIGHT_B_180.00s_-12.70C_0016_a_c.fit NGC 5907_LIGHT_B_180.00s_-12.70C_0016_a.fit NGC 5907_LIGHT_R_180.00s_-12.70C_0015_a.fit NGC 5907_LIGHT_G_180.00s_-12.70C_0014(1)_a.fit

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Taki kolorowy gradient jest wypadkową gradientów będących na stackach  kanałów RGB.

Jeśli każdy z tych kanałów będzie miał tło wyrównane, bez gradientu to problem zniknie. Sprawdź, czy z flatami jest wszystko ok. Zauważ też, że usunięcie gradientu zdjęcia galaktyk, gdzie tło nieba jest gładkie jest proste do zrobienia za pomocą sztucznego flata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Grzędziel napisał:

Taki kolorowy gradient jest wypadkową gradientów będących na stackach  kanałów RGB.

Jeśli każdy z tych kanałów będzie miał tło wyrównane, bez gradientu to problem zniknie. Sprawdź, czy z flatami jest wszystko ok. Zauważ też, że usunięcie gradientu zdjęcia galaktyk, gdzie tło nieba jest gładkie jest proste do zrobienia za pomocą sztucznego flata.

 

Wydaje mi się że flaty działają, bo bez flatów mam winietę a po użyciu flatów już nie. Trochę lepij wychodziło jak zrobiłem mono flat ze wszystkich, ale wtedy flaty nie korygowały paprochów.

Nie bardzo wiem jak zacząć i czego szukać.

 

O, zrobiłem teraz ABE zamiast DBE i przesunąłem deviation na 5 i mam tło bez gradientu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, abo napisał:

 Jeszcze tylko zrozumieć ;)

 

Najlepiej zaznaczyć sobie

 image.png.39c25411ef8b6f9856984c31c00f7f62.png

wtedy widzisz po kwadratach które rejony brane są pod uwagę i regulować tak żeby z deviation nie przegiąć znaczy tak żeby nagle galaktyka nie była brana pod uwagę w obliczeniach.

Niestety często gradient jest mocniejszy od obiektów i trzeba się przerzucić na DBE.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawdź filtry, ja ostatnio miałem taki sam problem. Nie równo naniesione powłoki. Wyglądało to jak by filtr był wycięty z brzegu tafli.

Spróbuj przekręcić poszczególne filtry względem sensora i zobacz czy winieta nie zmienia się.

Flat również załatwiał sprawę ale było to wkurzające.

Warstwy odbijające (zewnętrzne) były ok nie wykazujące wady filtra.

Edytowane przez pablo12311
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.