Skocz do zawartości

Wyjazd do Chorwacji


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W dniach 3-13 lipca planujemy wyjazd wakacyjny na południe Chorwacji.

 

Jedzie Boguś Jarzyna z żoną i dziećmi oraz ja z żoną. Zamierzamy spędzić miłe wakacje, a nocami poobserwowac.

Ze sprzętu zabieramy:

PST Coronado - do obserwacji słoneczka w dzień w paśmie H-alfa.

Taurus 380 na platformie równikowej - do DS-ów w nocy.

wiaderko okularów - w tym kultowego Naglera 31

 

Niebo - wiadomo nieporównywalnie lepsze od naszego Polskiego - zwłaszcza, że zamierzamy dotrzeć na jakąś wyspę. Południowe obiekty będą znacznie wyżej.

 

Jedziemy bez konkretnych planów - na miejscu poszukamy noclegu, w dobrym ciemnym miejscu i blisko do plaży.

 

Jeżeli ktoś nie ma jeszcze pomysłu na wakacje to zapraszamy z nami. Wyglada na to, że będzie to niezapomniana wyprawa.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku byłem w zeszłym roku na wakacjach w Chorwacji i musze powiedzeć, że się mocno zawiodłem. Oprócz wspaniałego Adriatyku oraz słonecznej pogody cała reszta do porażka (jakość usług, ceny itd.) nawet z nieba nie skorzystałem bo była pełnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bylem kilka lat temu i musze powiedziec ze pogoda byla ladna, ni9ebo przewaznie pokrywaly lekkie cirrusy. A jesli bylo bezchmurnie, to przejrzystosc raczej przecietna <_< Ale widok marsa przebijajacego posrod stromych waskich uliczek to niezapomniane przezycie.... :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Też byłem w Chorwacji i rzeczywiscie w dziedzinie usług turystycznych zgadzam się z Mirkiem.

Tyle tylko ze my jedziemy daleko na południe. I promem na jedną z niewielkich wysp. Byłem juz tam i musze powiedzieć że niebo było przepiekne. Do najbizszego duzego miasta ze 100 km. Małe biedne wioski rybackie nie zaswiecały nieba.

 

W sobote przysiądziemy nad mapami i znajdziemy w miare dokładną lokalizację. Wtedy dam znać.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

 

w chorwacji bylem juz kilkanascie razy i powiem tak :

 

moim zdaniem poludnie kraju jest ciekawsze , pozatym woda cieplejsza i jest o wiele czysciej niz na polnocy ( mniej turystow ) , pozatym jest bardziej dziko w porownaniu z polnoca - co mi bardzo odpowiadalo

 

ostatnio bylem 2 razy na wyspie Korcula w miejscowosci Lumbarda - oraz w

 

musisz pamietac ze nawet srednie miejscowosci turystyczne sa bardzo rozswietlone , co w polaczeniu z lekkim zamgleniem ktore czesto unosi sie nad morzem powoduje ze niebo jest atrakcyjne tylko w zenicie :/ :[ - dotyczy to glownie obserwacji z poziomu morza - mysle ze warto wyjechac na miejscu na jakas przelecz ( chocby 150 mnpm ) i zasieg o wiele sie poprawi

 

najlepiej wybierac ( biorac pod uwage aspekt astronomiczny ;) ) poludniowe strony wysp - widok poludniowych gwiazdozbiorow , ktore sa juz wyraznie wyzej niz w polsce , odbijajacych sie w morzu , robi naprawde niezapomniane wrazenie :o:)

 

na wyspie Korcula za miejscowoscia Lumbarda tuz przy samym poludniowym cyplu jest piaszczysta zatoka - widoku drogi mlecznej a w szczegolnosci Strzelca i Skorpiona nie zapomne chyba do konca zycia - a sa miejsca jeszcze ciemniejsze - do ktorym bez wlasnego samochodu niestety nie moglem dotrzec

 

ogolnie mozna powiedziec ze w lecie z poziomu morza niebo w chorwacji jest srednie - czesto zamglone - chyba ze ma sie wyjatkowe szczescie - co innego w pazdzierniku - wtedy droga mleczna doslowanie zachodzi za choryzont i zasieg jest jak w bieszczadach ( trafilem akurat taka przejrzystosc jak bylem na rejsie w chorwacji pare lat temu - ale bylem bez teleskopu :( )

 

jezeli planujecie nocleg gdzies po drodze to polecam gory w chorwacji - np okolice plitvic - niebo tak czarne jak w bieszczadach , do tego bardzo mala wilgotnosc - poprostu wymarzone warunki do obserwacji - wlasnie tam widzialem najciemniejsze niebo w zyciu :):banan::notworthy: - bieszczady sie chowaja

 

marzy mi sie pojechac na wyspe vis - wziasc ze soba jakiegos taurusa , wyjechac na jakas wysoka przelecz i delektowac sie czarnym niebem ... :)

 

pozdrawiam

Marcin

 

PS obowiazkowo po drodze zaliczcie park narodowy plitvice - naprawde warto !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w Chorwacji w miejscowości Karlobag. Do dużych miast dość daleko a i sama miejscowośc nie duża. Niebo piekne. Na dodatek mało tam ludzi (turystów) ale zaznaczam byłem we wrześniu. Był to jeden z naszych wyjazdów z Obserwatorium więc był teleskop. Powiem jedno nie zapomnę ani jednej chwil z ponad tygodnia jaki tam spędziłem.

Pozdrawiam

Paweł Maksym

 

PS

Spałem w niby Hotelu *** ale przypominał raczej naszą klasę turystyczną. Tu podzielam zdanie Mirka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marcin za uwagi.

 

Nocleg w drodze połączony z obserwacjami jest w planach. Już raz nocowałem w Chorwackich górach i wiem jakie tam jest niebo.

 

Ponieważ mają to być wczasy o charakterze astronomicznym dlatego zamierzamy zatrzymać się na południowym brzegu jakiejś wyspy (daleko na południu).

Może wybierzemy Korcule.

Na obserwacje będziemy jeździć samochodem gdzieś w góry.

Możesz coś bliżej napisać o tych ciemnych miejscach, w które nie mogłeś się dostać bez samochodu? Gdzie są, jak tam dotrzeć?

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

 

co do ciemnych miejsc - generalnie czym dalej od miejscowosci turystycznych tym lepiej - sa bardzo oswietlone :( , tyle ze jest to troche inaczej niz w polsce - tam wystarczy odjechac kilka km i juz jest ciemno bo ogolnie tam jest mniejsze zageszczenie miast

 

pozatym warto wybrac miejsce do obserwacji jak najwyzsze - nad morzem zwykle w lecie jest zamglenie - ale zdarzaja sie wyjatki - nie ma regoly , ale tez raczej bym nie przesadzal z wysokoscia - 200-300 mnpm spokojnie wystarczy

 

generalnie wiekszosc wysp jest górzysta i sa na nich przelecze z miejscami widokowymi na ktorych mozna sie rozlozyc ze sprzetem - sa to wymarzone miejsca do obserwacji - sucho , cieplo , doskonala przejrzystosc - az Wam zazdroszcze :):dobrze:

 

wyspa Korczula : poludniowy kraniec dosc mocno zaswietlony przez miasteczko Korczula , Lumbarda i miasteczka na polwyspie Paljesac , takze jezeli nie macie z gory ustalonego miejsca to polecalbym jednak inne miejsce ( nie zawsze sie chce wieczorem pakowac sprzet i jechac na przelecz ;):Beer: ) - najlepiej wziasc mape i znalesc wyspe z malo zaludnionym poludniowym krancem , wyspa Korczula jest spora i jest masa ciekawych miejsc do obserwacji ( np droga do Blato - prowadzi przez gory w ktorych praktycznie NIC nie ma poza skalami i drzewami oliwnymi - ale konkretne przelecze zaczynaja sie dopiero ok 20-25 km od Lumbardy - jezeli taka odleglosc nie stanowi dla Was problemu to wybralbym Korczule bo jest co pozwiedzac i widoki tez nieziemskie )

 

wyspa Hvar : jest ciekawa , stosunkowo wysoka , przelecz pomiedzy miejscowoscia Hvar a Stari Grad - z tego co pamietam sa na szczycie 2 domy i chyba nie ma zadnego oswietlenia , ale to bylo 4 lata temu wiec moglo sie zmienic - generalnie widocznosc prawie wszedzie do horyzontu , tyle ze moze byc widac lekie zaświetlenie z Hvar'u

 

jezeli bym jechal tylko na obserwacje astro to wybralbym chyba wyspe Vis - chociaz nigdy tam nie bylem to teoretycznie jest najciekawsza - daleko od oswietlonego wybrzeza , wysokie gory , bark wiekszych miejscowosci ,

podobnie na wyspie Lastovo - tyle ze to juz praktycznie koniec swiata - mała miejscowosc - praktycznie wieś - drogi w czesci asfaltowe , w czesci szutrowe , z tego co pamietam to do lat 90-tych wyspa byla niezamieszkana bo byl to poligon - ogolnie moze byc problem z dostaniem sie w jakies atrakcyjne miejsce z powodu braku drog

 

ciekawa moze byc tez wyspa Mliet - jest malo zaludniona , wiekszosc zajmuje park narodowy , jest najdalej wysunieta na poludnie , ale jest stosunkowo niska

 

i tak na wyspach nigdy nie jest to TO co jest w gorach Chorwackich - tam to jest poprostu odlot - chyba jedne z najatrakcyjniejszych miejsc do obserwacji w europie :notworthy:

 

tak na szybko pisalem , moze cos pominolem , jak by co to pytaj :)

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.