Skocz do zawartości
  • 0

Najlepszy teleskop do obserwacji Marsa Jowisza Saturna i Urana do 1000 zł


Xiemi_

Pytanie

Zastanawiam się nad zakupem pierwszego teleskopu, mam budżet do 1000 zł, teleskopem obserwował bym głównie planety które podałem w tytule.

Zastanawiam się nad zakupem jednego z tych teleskopów:

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-1309-eq2-130-900

https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-astromaster-114-eq?from=listing

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-909-eq2-90-900?q=90%2F900&from=listing

Mieszkam na wsi, więc warunki do obserwacji mam doskonałe? 

Edytowane przez Xiemi_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
W dniu 24.09.2022 o 15:40, flamezz napisał:

Bierz dobsona, im większa apertura tym lepszy obraz. 

To ja mam takie pytanie -dlaczego są za granicą popularne achromaty nawet F 15 ? Skoro to ŚREDNICA  robi jakość obrazu?

Poza tym -najpierw patrzyłeś w SYNTĘ na dobsie  -a pożniej w dużo mniejszy   refraktor ..Gdybyś  to zrobił w odwrotnej kolejności -pewnie zdanie byłoby inne.I po trzecie -też ciekawostka-refraktorów 102-150 mm ,takich od f 8  jest bardzo mało na rynku wtórnym ,przeważnie jak ktoś sprzedaje ,to po to ,żeby kupić większy...a dobsonami wszelkiej maści jest zapchane całe Allegro i  po brzegi OLX  ...ciekawe dlaczego skoro są tak rewelacyjne....po prostu dlatego ,że kupowały osoby kompletnie nie przygotowane do tego rodzaju obserwacji ...wydawały kupę kasy ,często na nowy sprzęt -bo ,,TYLKO SYNTA NA DOBSONIE''-po czym rozłożył raz albo dwa -i póżniej dwa lata stało za wieszak na ubrania -i w końcu do sprzedania za pół ceny...pierwszy teleskop ma być sprawdzający ,czy pójdę w ten temat -mam poznać wady i zalety

takiego refraktora np 90/900 -i dopiero po jakimś czasie jak nabiorę wiedzy i doświadczenia -kupić już raz a docelowo.

tak uważam-a wmawianie młodemu adeptowi -że g... zobaczy jest bzdurą co najmniej szkodliwą....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Problem z newtonami jest to że mało który ma optykę wysokiej jakości pokazującą co (duża) apertura potrafi. Dlatego np. ed100 może dać lepszy obraz niż 8" teleskop. Przy małej aperturze i światłosile (synta6) optyka powinna być standardowo wystarczająco dobra.

 

Co do tematu... żebyś zmieścił się w 1000, to synta6 używana. Mak z bino to raczej konfiguracja za 3000... więcej nim nie zobaczysz, za to pewnie będzie wygodniejszy (prowadzenie, bino)

 

Sam zaczynałem od 10" Newtona i jest ze mną już od 10+ lat. Z tym że ja celowałem od początku w dsy. Przewozi się to autem bez problemu, obserwujesz z krzesła z opaską na oku i nic nie musisz mrużyć ani się chylać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tutaj https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=67939&p=595986#p595986

kolega Mateusz dopiero co wystawiał Maka 102. Idealny teleskop do planet i Księżyca. Wycofał go z giełdy bo nie było chętnych, a obniżka ceny nie ma dalej sensu bo by

musiał go oddać za darmo. Napisz, zaproponuj rozsądną cenę to może Ci sprzeda. Do tego dokupisz AZ4 z drugiej ręki na statywie aluminiowym + kątówkę i ze dwa okulary i szukacz

i jesteś prawie gotowy do obserwacji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, oicam napisał:

(...)

Do tego dokupisz AZ4 z drugiej ręki na statywie aluminiowym + kątówkę i ze dwa okulary i szukacz

i jesteś prawie gotowy do obserwacji.

 

Dla początkującego na pierwszy teleskop zdecydowanie najlepszy jest jakiś zestaw, tak żeby mógł zacząć obserwować bez żadnego kompletowania.
A w tym wypadku to byłoby kompletowanie wszystkiego do gołej tuby...

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, oicam napisał:

Napisz, zaproponuj rozsądną cenę to może Ci sprzeda.

 

Nie sprzeda - zostawił sobie ;) Swoją drogą na OLX wisi taki za 500zł z jakimś złomem gratis...

Tak, że wartość jak zwykle weryfikuje rynek a nie nasze wyobrażenie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.