Skocz do zawartości

Orion APEX, SW Mak 127mm! i 2"


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

potrzebne były 3 rzeczy:

1) złączka 2" na gwint teleskopu

2) kątówka 2"

3) okular

 

Ad 1) zasadnicza część problemu, bo nie produkowana nigdzie i przez nikogo ::)

 

staneło więc na tym, że trzeba ją dorobić. Problem dla wszystkich tokarzy to pasowanie do dziwnego gwintu, którego nie widzieli na oczy a przeciez niedam i do rąk teleskopu żeby mi grzebali przy nim. Jedynym wyjściem z sytuacji była jak mi się wydawało droga przez mękę z Astrokrakiem. Napisałem w tygodniu meila do firmy co i jak chce. Po dalszej korespondencji czym ta złączka ma być a czym nie. Otrzymałem wiadomość, że robi się. ;D

Dziś rano doznałem szoku :o po kilku zaledwie dniach dostałem ZŁĄCZKĘ pasującą do teleskopu!!!!!!!!! :o

 

LUDZIE ASTROKRAK ZNORMALNIAŁ JEŚLI CHODZI O NIETYPOWE ZŁĄCZKI!!!ZAMAWIA SIĘ I PO KILKU DNIACH SIĘ DOSTAJE SPASOWANE ZE SPRZĘTEM!!!

 

zloczka2cale.jpgzloczka2cale_2_.jpgzloczka_mak.jpgzloczka_mak2.jpg

 

Ad.2) kątówka 2" kupiłem tanio Astrokraka. zakłądam, że będzie ona tylko do DS, więc małych powiększeń, zatem średnia jakość lustra nie jest tu decydująca.

 

Ad.3) okular 2"

 

padło na TV 55mm ze względu na nisko znajdujące się ognisko okularu,(dzięki Hermes za namiary) dużą diafragmę i dawanie największej źrenicy i najmniejszego powiększenia.

 

Okular został pożyczony z opcją transferu definitywnego od człowieka mieszkającego w Domku pod Warszawą ;D (dzięki)

 

mak_55.jpgmak_55_2_.jpg

 

Wstępne wnioski na obrazach dziennych. Zestaw daje źrenicę wyjściową ok 5mm :o co oznacza powiększenie 25x :o

pole widzenia okularu ok 48st (wychodzi diafragmowanie w kątówce, bo normalnie okular ma 50st.) Pole widzenia to ok. 1,6-1,8st :o wzrosło o około 50% w stasunku do max pola z okularem 1,25" 32mm. Wynikowe LER okularu w zestawie również wzrosło z nominalnych 37mm do około60mm (gdy oko trzymane jest niżej obraz bardzo mocno winietuje)

 

Czekam teraz na testy nocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LER Okularu jest stałe i nie zależy od użytej kątówki :rolleyes:

Gdzie leży źrenica wyjściowa łatwo sprawdzisz przykładając w dzień za okularem kawałek kalki technicznej lub inną matówkę B)

Zamawiałem też w Astrokraku sporo różnych złączek i jak tylko wytłumaczyłam o co mi chodzi i jak to ma działać to zawsze po kilku dniach otrzymywałem odpowiednie złączę lub nietypową redukcję jak zwykle pięknie wyczernioną jak przykładowo dziś odebrane złączki foto i WEB do Coronado :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LER Okularu jest stałe i nie zależy od użytej kątówki :rolleyes:

też kiedyś tak myślałem B) ler zależy od kąta wiązki z obiektywu do płaszczyzny projekcji obrazu (ognisko) i ma pewną tolerancję nie dużą ze względu na przeważnie podobne ogniskowe teleskopów. Maksutow jest jednak "dziwnym" obiektywem i ma rozbieżną wiązkę z małąśrednica "plamki obrazu" na lusterku wtórnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarzuś wiem o czym mówisz i wiem co widze. :)

 

lepiej sie pochwal jakie Ty masz(niemasz) winietowanie na brzegach pola.

 

przekonam się wieczorkiem jak to wyszło. teraz mi sie zdaje, że mam APO monokular 127x25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Maksutow z optyki Ludesa 150/10, wykonany u Janusza P. był od początku zaprojektowany do pracy z 2" okularami i aparatem fotograficznym tak więc winietowanie z dostępnymi mi okularkami do Naglerka 31mm włącznie jest w nim niezauważalne a otwór z tyłu w korpusie ma coś koło 50mm B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Katowki jeszcze nie mam, a inwestycja w osprzet 2" dotyczy glownie czegos innego...

 

Mialem zawahanie czy nie sprzedac Maka, ale wyleczylem sie z tego. Zostawie go sobie, bo to dobry sprzet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem czy Wam się zwróci zainwestowna kasa w te maki... :szczerbaty: oczywiście chodzi mi o wrażenia vizualne... :rolleyes:

 

Wyczuwam powatpiewanie i ironie.

Przy zachowaniu zelaznego budzetu na zmiany, warto zaryzykowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczuwam powatpiewanie i ironie.

Przy zachowaniu zelaznego budzetu na zmiany, warto zaryzykowac.

łe tam zaraz powątpiewanie i ironie... poprostu spytałem...

 

A którym edkiem zobaczysz przerwę Encego ? :D

do Enckego to mamy Synte! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.