Skocz do zawartości

Księżyc wielki jak nigdy


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejsza noc pod pewnymi względami zapowiada się niezwykle. Zbiegiem okoliczności pełnia Księżyca wypada w najkrótszą noc w roku.

Ale to jeszcze nic. Księżyc będzie zawieszony najniżej nad horyzontem od 18 lat! Wynika to ze zjawiska dryfu linii węzłów orbity Księżyca wzdłuż ekliptyki. Jak wiadomo płaszczyzna orbity Księżyca jest nachylona do ekliptyki pod kątem nieco ponad 5*. Jednak na skutek ruchu linii węzłów Księżyc niekiedy znajduje się "nad" ekliptyką, a niekiedy "pod" nią (oczywiście w odniesieniu do rozpatrywanego punktu na ekliptyce). Maksymalna amplituda tych "wychyleń" wynosi tyle co nachylenie orbity Księżyca i zmienia się z okresem ok. 18 lat i 11 dni (zwanym sarosem).

 

Dzisiaj w nocy pełnia nastąpi w gwiazdozbiorze Strzelca, 5* poniżej najdalej na południe wysuniętego punktu ekliptyki. Oznacza to, że w południowej Polsce będzie on górował na wysokości ok. 10-11*, a w północnej - zaledwie 6-7* nad południowym horyzontem (w Helsinkach i Leningradzie górowanie nastąpi na wys. zaledwie 1*).

 

Mało tego, perygeum wypada 23 czerwca w południe, co oznacza, że średnica Księżyca będą zbliżona do maksymalnej i wyniesie 33'. W połączeniu z małą przez całą noc odległością od horyzontu, Łysy zapewne będzie się wydawał napęczniały jak mało kiedy :rolleyes: Oby pogoda dopisała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj widziałem"Łysego" był trzeba przyznać duży  B)  B)

 

Też wczoraj jechałem samochodem z Zielonej Góry do Wrocławia i Księżyc cały czas wisiał niepokojąco duży nad horyzontem.

 

Ciekaw jestem, jak wygląda wschodząca Ziemia widziana z Księżyca? Że już nie wspomnę o widoku Saturna z Tytana...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że ten temat poruszany był już zimą (niskie i wysokie pełnie Księżyca). Ktoś chciał zrobić zdjęcie (wielokrotną ekspozycję) Księżyca na jednej klatce filmu od wschodu do zachodu naszego satelity.

 

Przypominam więc, że Księżyc wzejdzie o 21:14 (azymut 140*), będzie górował o godzinie 0:30 na wysokości 9* i zajdzie o 3:44 (azymut 220*). Dane dla centralnej Polski.

 

Biorąc pod uwagę, że po 21 jest jeszcze jasno, najlepiej wybrać miejsce, gdzie południowa strona część jest nieco "podniesiona" na przykład przez występowanie pagórków (niewielkich) i gdzie Księżyc wzejdzie z opóźnieniem, a zajdzie nieco wcześniej.

 

Jeżeli przykładowo znajdziemy takie miejsce, gdzie Księżyc wzejdzie i zajdzie na wysokości 3* to będzie się to działo odpowiednio o 21:42 (az = 145*) i 3:16 (az = 214*). Tym samym niebo będzie już ciemniejsze, a odległość kątowa pomiędzy punktem wschodu i zachodu mniejsza o około 10*. Łatwiej więc będzie "złapać" Księżyc w jednym kadrze (oczywiście przy użyciu obiektywu szerokokątnego) i nie trzeba będzie robić mozaiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc będzie zawieszony najniżej nad horyzontem od 18 lat! Wynika to ze zjawiska dryfu linii węzłów orbity Księżyca wzdłuż ekliptyki. Jak wiadomo płaszczyzna orbity Księżyca jest nachylona do ekliptyki pod kątem nieco ponad 5*.

:lame:

Dopytam się bom dalekowidz i nasz System jest mi troche obcy :szczerbaty:

 

W jakis tablicach znalazłem inklinację 6.68* dla Księzyca czy to jest to samo "nieco ponad 5*" czy to różne wielkości?

 

Dryf linii węzłów orbity Księżyca wzdłuż ekliptyki :scratchhead:

Czy to oznacza że węzeł wschodzący przyjmuje wartosci 0-24h z okresem 18+ lat - tylko dlaczego Księzyc jest najniżej nad horyzontem od 18 lat - przecież raz w miesiącu musi zejść tak nisko poniżej równika

Czy może chodzi że eliptyczna orbita Księzyca się obraca czyli tak naprawdę linia apsyd i argument perygeum zmienia sie 0-360 z okresem 18+ lat - to byłoby dla mnie bardziej logiczne, gdyż orbita byłaby teraz najbardziej "pionowa" - czy takie zjawisko w ogóle występuje?

a moze to wynika akurat z tego, że rezonans ruchu obiegowego Ziemi i obrotu linii węzłów wypada na te 18+ lat

 

:help:

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc znajduje się na orbicie, której płaszczyzna jest nachylona do płaszczyzny orbity Ziemi pod kątem 5*09' (średnio). Z tego powodu czasami wędruje ponad ekliptyką, a czasami poniżej. Miejsca, gdzie jego droga przecina się z ekliptyką to węzły orbity. Te węzły cofają się wzdłuż ekliptyki, robiąc pełen obieg w ciągu 18,6 roku.

 

Obecnie węzeł wstępujący wypada na ekliptyce gdzieś na pograniczu Ryb i Barana. Potem Księżyc wędruje ponad ekliptyką i dzięki temu zbliża się do Plejad, osiąga maksymalną dodatnią szerokość ekliptyczną w okolicach Bliźniąt (i dlatego zahacza o Woźnicę), potem przekracza ekliptykę w Pannie (przechodzi przez węzęł) i w Strzelcu osiąga największą ujemną szerokość ekliptyczną.

 

Za pewien czas tą największą ujemną szerokość będzie osiągać w Skorpionie, potem w Wadze itd., a po 18 latach ponownie w Strzelcu.

 

To większe niż 5-cio stopniowe odchylenie może wynikać z położenia obserwatora na Ziemi, gdyż 5*09' dotyczy środka Ziemi (pozycja geocentryczna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby mnie oświecić...

 

Kiedy poprzednio robiłem łysego w pełni przez kompaktowego Kodaka DX6490 i C8-N wychodziło coś takiego:

100_0974.JPG

A kiedy próbowałem dzisiaj to w centrum obrazu pojawiał się zawsze taki syf:

100_1065.JPG

W okularze obraz był ostry, piękny i nie zakłócony tym czymś, ale fakt że po oddaleniu oka na dużą odległość od okularu syf ten był też widoczny.

Jest to jakby powtórzony wzorek z centrum lustra... ale dlaczego go poprzednio nie było? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ to wygląda, już myśłałem, że coś w łysolka przyrżnęło :Boink::ha:

ale to chyba gigantyczna obstrukcja centralna, ale żeby aż tak wylazła?

chyba masz za daleko układ okularu i aparatu od lustra, spróbuj zmniejszyć tę odległość może, a może odwrotnie?

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się mi się trochę rozjaśniło, skoro nasuwają się kolejne pytania :rolleyes:

 

Czy co 18+ lat linia węzłów ustawia się tak, że tylko najniższy punkt orbity księżcycowej mija się z największą ujemną szerokością ekliptyczną czy może dodatkowo w tym najniższym punkcie jest wówczas także Księzyc - czyli jest wówczas pełnia?

 

Okazuje się, że 5+* i to 6.68 jednak są dwie rózne wielkości vide

http://solarsystem.nasa.gov/planets/compch...fm?Object1=Moon

co to jest Equatorial Inclination to Orbit - 6.68deg? Czy to nachylenie osi obrotu samego Księzyca? Czy to, że parametr ten jest niezerowy, stanowi o libracji Księzyca? Czy libracja wynika może z eliptyczności orbity?

 

No i dalej nie wiem czy linia apsyd się obraca czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy co 18+ lat linia węzłów ustawia się tak, że tylko najniższy punkt orbity księżcycowej mija się z największą ujemną szerokością ekliptyczną czy może dodatkowo w tym najniższym punkcie jest wówczas także Księzyc - czyli jest wówczas pełnia?

 

Teraz tylko kilka słów, bo za chwilę udaję się do pracy.

 

Muszę dopiero sprawdzić, czy obecnie punkt orbity Księżyca o największej ujemnej szerokości ekliptycznej położony jest w Strzelcu, czy już w Wężowniku. W każdym razie w pobliżu rektascensji = 18h.

Dodatkowo na początku lata Słońce osiąga punkt przesilenia letniego (maksymalną dodatnią deklinację) i wtedy pełnia Księżyca wypada w miejscu, gdzie ekliptyka znajduje się najniżej (gdyż znajduje się dokładnie po przeciwnej stronie niż Słońce).

 

Niskie położenie ekliptyki dla RA = 18 h plus duża ujemna szerokość ekliptyczna Księżyca daje efekt, który opisujemy. Czyli taka niska pełnia Księżyca może wypaść tylko około 21 czerwca. Następne pełnie będą już przypadać w momencie, gdy Księżyc będzie w Koziorożcu, Wodniku itd.

 

Natomiast za trzy miesiące będziemy mogli obserwować bardzo niską pierwszą kwadrę Księżyca.

 

Kolejna niska pełnia wystąpi dopiero za rok, ale zapewne nie będzie już tak niska jak ta obecna, gdyż punkt orbity o największej ujemnej szerokości ekliptycznej przesunie się do Wężownika lub Skorpiona (później sprawdzę), a dodatkowo pełnia nie wystąpi tak blisko momentu przesilenia letniego.

 

A teraz muszę już jechać do pracy. :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.