Skocz do zawartości

Kółka do podstawy dobsona


albertinho

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę o zamontowaniu trzech kółek (z blokadą) do podstawy dobsona 10". Myślicie, że coś takiego ma sens https://allegro.pl/oferta/kolka-samonastawcze-32-mm-z-blokada-50kg-4szt-12840874190 ?

Przydałoby się takie rozwiązanie bo teleskop trzymam w garażu i mógłbym, zamiast przenosić w dwóch częściach, po prostu wyjechać nim na kostkę.

Jeśli ktoś z was takie coś montował to może polecicie jakiś model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie to praktyczne, moim zdaniem.  Nie obejdzie się bez wstrząsów, kolimacja może ucierpieć .  Wyjazd z garażu a potem kostka

brukowa -  fuj !  :) A jeszcze trzeba to i tak rozebrać, by wsadzić do auta.

 

Gdyby te kółka miały miękkie oponki - a nie twardą gumę - może by to się sprawdziło 

Edytowane przez zbignieww
uzupełnienie
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Kółka do podstawy dobsona

Da się to zrobić tak, że robisz taki okrąg jak dół Twojego Dobsona z MDF, Sklejki, do tego przykręcasz kółka i na tym stawiasz teleskop. Możesz wtedy to dowolnie demontować i nie niszczysz podstawy teleskopu. Musisz wziąć pod uwagę po czym będziesz tymi kółkami jeździł. Jeśli po trawie to koniecznie jakieś większe. Ja mam coś takiego do 16" GSO i z 12cm średnicą kółek i mam problem na trawie jak jest wilgotno. Także polecam duże kółka. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przeglądałem zagraniczne czasopismo i natknąłem się na wózek do Dobsona. Nazywa się Astro Tuff Truk, pewnie jest wiele tego typu konstrukcji, ale fajnie zobaczyć jak jest zbudowany - jeżeli zdecyduję się na Dobsona to pewnie cos takiego sobie zrobię ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zamontowałem 3 koła z blokadą, o średnicy 75mm w miejscu stopek na podstawie.

Po dłuższej trasie po podwórku (nierówności na trawie i kostka) sprawdzam kolimatorem i czasem muszę dokonywać niewielkiej korekty lustra głównego.

Troche większe kółka pewnie sprawdziłyby się lepiej, ale zdecydowanie wole to rozwiązanie od ciągłego zdejmowania i zakładania tubusu.

image.png

Edytowane przez albertinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2022 o 21:15, albertinho napisał:

Myślę o zamontowaniu trzech kółek (z blokadą) do podstawy dobsona 10". Myślicie, że coś takiego ma sens https://allegro.pl/oferta/kolka-samonastawcze-32-mm-z-blokada-50kg-4szt-12840874190 ?

Przydałoby się takie rozwiązanie bo teleskop trzymam w garażu i mógłbym, zamiast przenosić w dwóch częściach, po prostu wyjechać nim na kostkę.

Jeśli ktoś z was takie coś montował to może polecicie jakiś model?

Na początku też przykręciłem małe kółka fi 30mm i po kilku przejażdżkach szybko z nich zrezygnowałem na rzecz większych, bo bardzo teleskop się trząsł na kostce i blokował się nawet w skoszonej trawie.

 

W dniu 17.12.2022 o 21:49, zbignieww napisał:

Nie będzie to praktyczne, moim zdaniem.  Nie obejdzie się bez wstrząsów, kolimacja może ucierpieć .  Wyjazd z garażu a potem kostka

brukowa -  fuj !  :) A jeszcze trzeba to i tak rozebrać, by wsadzić do auta.

 

Gdyby te kółka miały miękkie oponki - a nie twardą gumę - może by to się sprawdziło 

 

5 godzin temu, albertinho napisał:

Zamontowałem 3 koła z blokadą, o średnicy 75mm w miejscu stopek na podstawie.

Po dłuższej trasie po podwórku (nierówności na trawie i kostka) sprawdzam kolimatorem i czasem muszę dokonywać niewielkiej korekty lustra głównego.

Troche większe kółka pewnie sprawdziłyby się lepiej, ale zdecydowanie wole to rozwiązanie od ciągłego zdejmowania i zakładania tubusu.

image.png

Podobne kółka 75mm zamontowałem w swoim dobsonie 12 cali.

Stwierdziłem, że nie chcę mieć 3 obrotowych kół, więc przykręciłem tylko 1 kółko obrotowe z hamulcem, do którego przywiązałem drut z uchwytem, dzięki któremu ciągnę teleskop.

Dwa pozostałe kółka są nieskrętne, aby było stabilniej.

Możesz przetestować z 1 kołem stałym i 2 skrętnymi.

Podczas obserwacji w trawie nie miałem potrzeby używać hamulca w kole skrętnym.

Wygląda to tak:

kolo_przod.jpg.a574e83b3d7eedfe67549566c4f1d925.jpg

kola_tyl.jpg.cd4c5042a5f5cbf395c8af646b2fb434.jpg

A koła kupiłem takie:

https://www.castorama.pl/zestaw-jezdny-fi-75-mm-55-kg-otwor-obrotowy-m11-z-hamulcem-i-kolem-id-1133556.html

https://www.castorama.pl/zest-jezd-75mm-60kg-plyta-st-id-1133573.html

 

Niestety jazda po kostce źle wpływa na kolimację LG i muszę lekko poprawiać.

Rozważam dokupienie 3 kół i zamontowanie obok istniejących, żeby zniwelować podskoki na rowkach w kostce.

Czerwone kropki to obecne koła, zielone to planowane dodatkowe koła.

kostka.jpg.05e81a5ef3c5a8cae6ca3ca306ff2d96.jpg

Zastanawiam się również nad odwróceniem kostki górą w dół, gdyż od dołu nie ma ścinanego brzegu i koła będą minimalnie podskakiwać na szparach między kostką.

Szkoda, że kiedyś nie kupiłem płyt chodnikowych zamiast tej kostki, bo i szczelin byłoby kilkukrotnie mniej.

Podsumowując:

Przydałyby się szersze koła (>5cm) przypominające walce, bo zmniejszyłoby to drgania na szczelinach.

Im mniejsze koło, tym bardziej teleskop się trzęsie na łączeniach kostki.

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.