Skocz do zawartości

Jakie orto?


Gość polaris

Rekomendowane odpowiedzi

zomm lantan robi odbicia od niewyczernionych i nie zasłoniętych krawędzi soczewek oraz od niewyczernionych części tuleji wystarczy spojrzeć przez niego i widzieć co tam jest za dyskoteka

 

http://members.lycos.co.uk/arti0/sprzet/Img_5112.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja bym celował w powery 160-180 :rolleyes:

 

Wczoraj poczytalem opinie o zoomie Vixena 8-24 i przewazaja pozytywne, ale w kazdej przewijaja sie te same wady.

Sa tez skrajnie negatywne, ale duzo mniej.

 

Do wad naleza:

1. niestety losowa jakosc poszczegolnych sztuk

2. male pole widzenia przy ogniskowych 24-18

3. spadek jakosci ponizej 9mm

4. brak parafokalnosci

 

Mimo wszystko jest to lantan.

Ale majac bardzo przyzwoite PL 40 i 25 i niezly PL 15 raczej celuje w typowe okulary planetarne, dlatego postaram sie umowic na przetestowanie takowych przy uprzejmosci osob je majacych.

Jesli LER bedzie do przyjecia to skupie sie na orto. Dzieki wszystkim za opinie :-)

Naprawde jestescie niezastapieni :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co moge polecic to testu na swoim telpie i oku,bowiem to co jednymu odpowiada drugiemu moze nie bardzo pasowac,polecam szeroka gamme porownan na cloudy night ,swego czasu na tym forum przeslalem tlumaczenie jednego art. gdzie w srod wielu okularow i duzej ilosc markowego sprzetu wygral 3 elemt. odwrocony kellner :D w obserw.planet,ale autor nawet tu robi zastrzezenie klasyfikujac okular w zaleznosci od Planety a wiec powinno sie miec przynajmniej 2 okulary na dana planete... moze to maly absurd ale nadaje duzej wiarygodnosci przeprowadzonym badania.

pozdr

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj jeszcze że niekoniecznie zestaw: okulary na nosie + okular z dużym LER da lepszy obraz niż ortoskop bez okularów. To zależy od tego jak sliny masz astygmatyzm. Ja np. lepiej widzę bez okularów - mimo iż też mam astygmatyzm, niż przez okulary. Na to składa sie wiele czynników, np. niekoniecznie musisz mieć dopasowane szkła do wady, co oczywiscie pogarsza obraz, do tego dochodza jakieś swiatła wpadające od boków - bo jednak nie dopasujesz tak okularów, jak oka do okularka. Faktycznie najlepszym pomysłem bedzie praktycznesprawdzenie co Ci odpowiada. :)

Edytowane przez TomekG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj jeszcze że niekoniecznie zestaw: okulary na nosie + okular z dużym LER da lepszy obraz niż ortoskop bez okularów. To zależy od tego jak sliny masz astygmatyzm. Ja np. lepiej widzę bez okularów - mimo iż też mam astygmatyzm, niż przez okulary. Na to składa sie wiele czynników, np. niekoniecznie musisz mieć dopasowane szkła do wady, co oczywiscie pogarsza obraz, do tego dochodza jakieś swiatła wpadające od boków - bo jednak nie dopasujesz tak  okularów, jak oka do okularka. Faktycznie najlepszym pomysłem bedzie praktycznesprawdzenie co Ci odpowiada.  :)

 

Z mojego dotychczasowego doswiadczenia okulary (przystosowane do mojej wady niemal idealnie) sa mi niezbedne zeby calkowicie wyostrzyc.

Bez nich jest kicha i szkoda kasy na dobry okular bo obraz bedzie mierny :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że przy bardzo wąskiej źrenicy wyjściowej np 0,5mm astygmatyzm juz ma coraz mniejsze znaczenie poprostu obraz jest tylko zniekształcony a nie nieostry. światłosiła oka bardzo spada i polepsza sie tolerancja ostrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie wspomniał o tym:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...efe7948f3a01267

Cena ortoskopa, LER lantana.

Czy ktoś lukał przez ten okular?

Ten okularek może być niezłą alternatywą. Jakość obrazów planet z niego jest ponoć bardzo dobra, ale najlepiej będzie jak wypowiedzą się użytkownicy.

Edytowane przez Molo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy ten okularek swego czasu pod okiem i powiem szczerze, że dawał baaardzo fajne obrazy planet (Jowisza) - porównywalne z lantanowymi, czyli bardziej w ciepłych odcieniach niz ortho, ale na brzegach niestety smuży...niemniej wart przemyślenia w Twoim Polaris przypadku, bo pole u niego duże. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja mam 620mm ogniskowej. Potrzebuje cos w okolicach 2,5 lub 5mm i 1,25''. Nie ma takich krotkich SWANow, a na LVW to mnie nie bardzo stac.

 

Pozdrawiam.

 

zaryzykuj to :

 

http://www.celestron.cz/SKYWATCHER/sp_skywatcher.php#OKUL

 

871201 OKULÁR/SKY LE 2mm 1.25” 1.080 Kč

--------------------------------------------------------------------------------

871202 OKULÁR/SKY LE 5mm 1.25” 1.080 Kč

Ekonomický okulár řady LONG EYE relief, zorné pole 45°, vzdálenost výstupní pupily 20mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Swana od kilku dni i na razie zdołałem wykonać tylko kilka testów. Z planetek sprawdzałem go tylko na Marsie. Byłem pozytywnie zaskoczony. Mała aberracja chromatyczna, lekko smuży przy brzegu. Daje mi power 100x więc najczęściej używam go do DS. Daje piękne obrazy M13, M57 czy M27 (dwie ostatnie z zastosowaniem filtra UHC). Jestem zadowolony z wyboru.

 

A i jeszcze jedno. Proszę nie wierzyć w 15mm Ler. Jest on na poziomie 10mm. <_<

 

Polecam:

 

http://www.cloudynights.com/documents/swan.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaryzykuj to :

 

http://www.celestron.cz/SKYWATCHER/sp_skywatcher.php#OKUL

 

871201 OKULÁR/SKY LE 2mm 1.25”  1.080 Kč

--------------------------------------------------------------------------------

871202 OKULÁR/SKY LE 5mm 1.25”  1.080 Kč

Ekonomický okulár řady LONG EYE relief, zorné pole 45°, vzdálenost výstupní pupily 20mm.

 

Kurka, gdzie szukac jakiejs pelniejszej informacji? SKY to nazwa wlasna tych szkielek? Czemu je polecasz?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurka, gdzie szukac jakiejs pelniejszej informacji? SKY to nazwa wlasna tych szkielek? Czemu je polecasz?

 

Pozdrawiam.

 

bo 140zł kosztują :)

 

sky jest od skywatcher, innej informacji nieznam. nie polecam ich mówie, że możesz zaryzykować B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Witam ponownie w watku :-)

 

Mam juz Ortho 7mm Baadera.

 

I teraz prosze o rade.

Do Maka f=1540mm kupic:

 

ortho 9mm + SWAN 15mm + SWAN 20mm

czy

3x SWAN 20, 15 i 9mm

 

???????????????????????????????????????????????

 

Co byscie wybrali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.