Skocz do zawartości

Jakie orto?


Gość polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam lantana 5 i 8mm, a doskonale uzupełnia je orto 6mm Antaresa. Ostatnio na Jowiszu to właśnie orto pobiło lantany. W nim najlepiej prezentowała się WCP.

 

Chodzi mi wlasnie o okulary planetarne, tylko waham sie pomiedzy 7 i 6mm.

Czy powiekszenie 257x przy 6mm nie bedzie za duze na nasze warunki atmosferyczne? Moze lepiej wziac 7mm z 220x?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy czy w miejscu obserwacji zdarzają się dobre seeingi.

 

najlepszego saturna oglądałem z balkonu i przy 260x i tylko raz.

 

jowisz przy takim duzym powiększeniu w tym teleskopie jest wg mnie zbyt mało kontrastowy. (może dlatego, że niemam ortoskopa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy czy w miejscu obserwacji zdarzają się dobre seeingi.

 

najlepszego saturna oglądałem z balkonu i przy 260x i tylko raz.

 

jowisz przy takim duzym powiększeniu w tym teleskopie jest wg mnie zbyt mało kontrastowy. (może dlatego, że niemam ortoskopa)

 

REWELACJI SEEINGOWYCH NIE MA :-(

Chyba kupie 9 i 7mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi wlasnie o okulary planetarne, tylko waham sie pomiedzy 7 i 6mm.

Czy powiekszenie 257x przy 6mm nie bedzie za duze na nasze warunki atmosferyczne? Moze lepiej wziac 7mm z 220x?

 

Lepiej wziąć 7mm przy 220x. U mnie ten orto 6mm daje 137x i dla mnie jest to wystarczające powiększenie. Z powiększeniem 204x już obraz nie jest tak dobry jak powinien.

 

A najlepszy obraz to przytrafił mi się przy powiększeniu 328x. I jeszcze mało było, ale to tylko raz. Dlatego optowałbym na Twoim miejscu za okularem który daje powiększenie 220x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc.

Tego wlasnie niesmialo oczekiwalem. Juz podjalem decyzje.

 

Pogoda w listopadzie jak zwykle bedzie w kratke ;-)

 

Oskar, jak jest z LERem w Twoim orto? Da sie patrzec w okularach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc.

Tego wlasnie niesmialo oczekiwalem. Juz podjalem decyzje.

 

Pogoda w listopadzie jak zwykle bedzie w kratke ;-)

 

Oskar, jak jest z LERem w Twoim orto? Da sie patrzec w okularach?

 

Ja zawsze patrzę bez okularów. Więc trudno mi coś odpowiedzieć. Mam wadę około -4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą Ksieżyc ogladalem czesto na 330x . Jest jak z innej bajki . Choć 220x to to bylo max na Saturnie . Jowisz 150 X ale czesto dobry . W 4 mm orto rzęsy przeszkadzają . W 6 mm pewnie też, bo tylko do 1,5 mm dluższe LER . W okularach nie popatrzysz . Musisz je sciagnac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą Ksieżyc ogladalem czesto na 330x . Jest jak z innej bajki . Choć 220x to to bylo max na Saturnie . Jowisz 150 X ale czesto dobry . W 4 mm orto rzęsy przeszkadzają . W 6 mm pewnie też, bo tylko do 1,5 mm dluższe LER . W okularach nie popatrzysz . Musisz je sciagnac .

 

To niedobrze, bo bez okularow nie bardzo ostrze. Astygmatyzm :angry:

Musze poszukac na sieci jakichs zestawien LERow w orto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zoom lantanowy:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...d510acf7a0f6747

LER komfortowy i jakość obrazów bardzo przyzwoita.

 

Tak...

Coz, widze, ze jednak decyzja nie zapadnie szybko.

Musze sprawdzic LER orto, bo jesli bedzie niewystarczajacy dla mnie to zaczne myslec nad zoomem lantanowym z LERem 18-20mm.

Jak tu pogodzic duzy LER lantanow z jakoscia planetarna orto???

 

Czy ktos z Pyrlandii ma orto lub zoom lantan zebym mogl porownac?

Chetnie sie umowie w jakas pogodna noc na przetestowanie :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie polecam zoom-a lantana,mialem soligora i dawal gorsze obrazy pasow Jowisza od ruskiego npz 25 mm, testowalem go dosc dlugo zanim to definitywnie okreslilem.

Zoom lantan to fajna sprawa ,duzy Ler zastepuje conajmniej 4 okulary niestetu w konfrontacji z dobrym plosslem wysiada,nalezy sobie uswiadomic ,ze jest to conajmniej 6-8 soczewek o duzej ilosci kontaktu powietrze szklo ,mimo dobrych warstw stratu sa duze ,ale nie zauwazysz ich na Saturnie czy Ksiezycu,jedynie Jowisz i to w dobrych warunkach na dobrej wyskosci pokaze ci roznice.

Zomm mial jeszcz pare innych defektow ,ktore na tym formu ktos juz wspominal:

coraz ciezej chodzacy meachanizm i pojawiajaca sie "obrecz" odbic przy regulacji

powiekszenia.

Zdecydowanie polecam Ortho. mam antaresa 6 mm do newtona 230/1500

Ortho ponizej 5mm moze byc klopotliwy w uzyciu z powodu Ler.

I jeszcze jedno, z poczatku bardziej bedzie Ci odpowiadal okularz duzym ler -gdyz to jest bardziej komfortowe ale z biegiem lat docenisz Ortho. do obserwcji Planet i byc moze tak bardzo bedziesz chcial ograniczyc ilosc strat spowodowane iloscia szkla w okularach ze zapragniesz 3 -elemt. Monocentryczny okular za bagatele 240 eur z b.malym Ler.

pozdr

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamierzasz obserwować w okularach to powiedzmy sobie od razu: w orto LER jest chyba do tego celu zbyt mały. Pozostaje lantan - droższy, nieco słabszy w dawanym obrazie, ale z dużym LER i uniwersalny. Posłuży Ci także do obserwacji innych obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie zart . Okular K 4 mm skyluxa dje calkiem dobre obrazy . Ma ogniskowa ok 5 mm , Znacznie wieksze LER niz orto . Pewnie mozna go kupic za grosze . Porównywalem i moge polecic .

Przez prześmiewców nazywany "kieliszkiem", tymczasem co do jakości - potwierdzam ale z zastrzeżeniem:

To jest okular WYŁĄCZNIE do planet, nie do Księżyca, obraz jest dobry NA ŚRODKU POLA. Poza centrum pola wyłazi aberracja chromatyczna OKULARU, w refraktorach achro - spotęgowana aberracją obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie ma NIC wspólnego z ilością soczewek i szkła a jedynie z wewnętrznymi odbiciami i stąd pasożytniczym światłem, które zaświetla obraz. stąd spadek kontrastu.

 

Karas wiesz ile nagler ma soczewek?  B) 6-7

no to jestes w bledzie :Salut:

ilosc odbic jest scisle zwiazana z iloscia szkla... jak dobrze pomyslisz to wtorne odbicia powstaja odbijajac sie od czegos a wiec im wiecej szkal tym chyba wiecej odbic... nie porownuj Naglera pod wzgledem odbic bo sie przejedziesz rowniezi na tym ,nagler nie jest stworzony do obserweacji Planet,poczytaj troche na clodynight i innych, jesli chcesz to podesle ci wachowa literature ktora okresla dokladnie co dany okular moze miec i czego nie byspelnic wszystkie warunki do obserwacji danych obiektow.,nie mieszaj typowych okularow Planetarnych z szerokokatnymi do obserwacji Deeep sky bo to kolejny blad,kazdy okular jest stworzony do swoich zastosowan i nie ma czegos universalnego.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.