Skocz do zawartości
  • 0

Czym sie kierować przy wyborze rasberry?


Kriss2022

Pytanie

Witajcie. Jestem poczatkujący, dopiero wchodzę w świat astro. Posiadam troszkę sprzętu ale bardziej mnie interesuje "rozbudowa" a nie siedzenie pod niebem. Stad moje pytanie.... 

1. Czym się kierować kupując Rasberry?

2. Czy rasberry śmiało zastąpi Asiair? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

A może lepiej byłoby kupić coś, co będzie działać bez problemów? Czyli np mini pc z Win10 PRO. Remote Desktop czy inny wynalazek i masz wszystko pod kontrolą. Bez zastanawiania się co w malinie znowu nie bangla itp... 

Mi działa nawet po wifi, ale mam blisko. Lepiej połączyć po ethernetcie. 

 

Ja mam Beelink GKmini 8/128 GB i jestem zadowolony. Dużo bardziej zaawansowany kolega ma podobny sprzęt i znacznie więcej uruchomionych programów i... Wszystko działa prawidłowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, kjacek napisał(a):

A może lepiej byłoby kupić coś, co będzie działać bez problemów? Czyli np mini pc z Win10 PRO. Remote Desktop czy inny wynalazek i masz wszystko pod kontrolą. Bez zastanawiania się co w malinie znowu nie bangla itp... 

Mi działa nawet po wifi, ale mam blisko. Lepiej połączyć po ethernetcie. 

 

Ja mam Beelink GKmini 8/128 GB i jestem zadowolony. Dużo bardziej zaawansowany kolega ma podobny sprzęt i znacznie więcej uruchomionych programów i... Wszystko działa prawidłowo. 

czyli co, według myślenia wystarczy komp i tyle??? bo komputerów mam parę od tych dużych po małe...i niczym sie nie rożnią???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Kriss2022 napisał(a):

czyli co, według myślenia wystarczy komp i tyle??? bo komputerów mam parę od tych dużych po małe...i niczym sie nie rożnią???

Taki Beelink jaki podałem wyżej do silnych maszyn raczej nie należy. Mały jest, ma kilka portów USB (w tym chyba 4 USB 3.0).

Co Ci szkodzi wybrać jeden i zobaczyć jak to działa? Tylko musisz mieć możliwość dostępu zdalnego. Dlatego win10pro. 

 

EDIT napisz co masz ze sprzętu. Jaki montaż, teleskop, kamerę itp. 

 

EDIT2 pytałeś o malinę i AsiAir. Dałem Ci inną, moim zdaniem lepszą, alternatywę. Ale nie wiem czego potrzebujesz do końca. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

rasspbeery odradzam szczerze, przede wszystkim przez software

ASIAIR jest najbardziej bezproblemowym sprzętem astro jaki kupiłem

mini komputer to inna bajka, asiair jest nieporównanie wygodniejsze choć ma pewne ograniczenia

 

Dodam, że mam/miałem wszystkie trzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, kjacek napisał(a):

Co Ci szkodzi wybrać jeden i zobaczyć jak to działa? Tylko musisz mieć możliwość dostępu zdalnego. Dlatego win10pro. 

Można mieć i Win10 Home, wystarczy zrobić sobie darmowy remote desktop od Google: https://remotedesktop.google.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, kjacek napisał(a):

A i owszem. Tylko do linuxa trzeba ciut innej wiedzy niż do zwykłej windy. Do maliny także :grin:

Linux ma też jeden problem - brak NINY oraz ASCOM. Na linuxie są tylko alternatywy tj. Ekos - alternatywa dla NINA oraz INDI - alt. dla ASCOM

Kwestia przyzwyczajenia. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hmm, o tym nie wiedziałem/ nie zauważyłem, ale to chyba nie przeszkadza, bo i tak cały czas nie patrzymy tylko podglądamy co jakiś czas.

 

A co do tematu, też jakiś czasu temu się zastanawiałem rasberry czy minipc i kupiłem tani komputerek, trochę muli przy ustawianiu, ale jak już powłączane to działa wszystko bez problemu i o to chodzi.

Edytowane przez Castro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Castro napisał(a):

Hmm, o tym nie wiedziałem/ nie zauważyłem, ale to chyba nie przeszkadza, bo i tak cały czas nie patrzymy tylko podglądamy co jakiś czas.

Ale żeby podglądnąć to trzeba potwierdzić na drugim urządzeniu :)

Już TeamViewer jest lepszy, bo nie trzeba potwierdzać, tylko hasło się wpisze i już.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, Koperson napisał(a):

Ale żeby podglądnąć to trzeba potwierdzić na drugim urządzeniu :)

Już TeamViewer jest lepszy, bo nie trzeba potwierdzać, tylko hasło się wpisze i już.

Nie trzeba jak się zapisze w zaufanych z hasłem czy jakoś tak, nie pamiętam. A teamviewera nie mogłem ogarnąć ;)

Ale mniejsza z tym bo to o czym innym wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, kubaman napisał(a):

rasspbeery odradzam szczerze, przede wszystkim przez software

ASIAIR jest najbardziej bezproblemowym sprzętem astro jaki kupiłem

mini komputer to inna bajka, asiair jest nieporównanie wygodniejsze choć ma pewne ograniczenia

 

Dodam, że mam/miałem wszystkie trzy

Najgorsze ograniczenie to to że można stosować tylko produkty od ASI a szkoda.

 

Edytowane przez Kajojk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Używałem raspberry 4b 4gb, na nim ekos + kstars phd2. Smigalo że aż miło, nigdy nie zacięło się, nie zawiesilo, nie zerwało połączenia. Nie wiem skąd te legenda że na Raspberry to trzeba wszystko robic z poziomu shella ? Jest gotowy system do ściągnięcia - Astroberry. Wszystko prawie jak w Windows. Poza tym jak coś trzeba doinstalować, to są manuale, gdzie wszystko opisane. A rozmiary i waga nieporównywalnie mniejsze niz minipc. 

Tylko jest jeden problem - raspberry ostatnio jest trudne do kupienia. 

Do łączenia się z raspberry używam vnc. Z dowolnego urządzenia wtedy masz dostęp. 

Edytowane przez isset
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
40 minut temu, isset napisał(a):

Używałem raspberry 4b 4gb, na nim ekos + kstars phd2. Smigalo że aż miło, nigdy nie zacięło się, nie zawiesilo, nie zerwało połączenia. Nie wiem skąd te legenda że na Raspberry to trzeba wszystko robic z poziomu shella ? Jest gotowy system do ściągnięcia - Astroberry. Wszystko prawie jak w Windows. Poza tym jak coś trzeba doinstalować, to są manuale, gdzie wszystko opisane. A rozmiary i waga nieporównywalnie mniejsze niz minipc. 

Tylko jest jeden problem - raspberry ostatnio jest trudne do kupienia. 

Do łączenia się z raspberry używam vnc. Z dowolnego urządzenia wtedy masz dostęp. 

Masz pewnie rację. Ale jeśli połączenie zdalnego pulpitu stanowi problem dla niektórych osób, to doinstalowanie czegoś do linuxa będzie stanowić zaporę, jeśli tak mogę powiedzieć.

Ale to moje zdanie. A ponieważ codziennie mam do czynienia i z windą i z linuxem podałem wygodniejszą alternatywę, gdzie moim zdaniem mniej można pobłądzić. Każdy musi zastanowić się nad tym, co będzie dla niego bardziej użyteczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

no właśnie nie śmiga

wszystko zależy od sprzętu, który podepniesz, jak sterowniki są dobre i soft się lubi ze sprzętem to ok, ale jak nie, to po prostu nie działa.

ale i tak nie zamienił bym ASIAIR na astroberry, nawet jakbym szczęśliwie trafił. Niezawodność dziania, prostota i interfejs sa nie do porównania.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, kubaman napisał(a):

no właśnie nie śmiga

wszystko zależy od sprzętu, który podepniesz, jak sterowniki są dobre i soft się lubi ze sprzętem to ok, ale jak nie, to po prostu nie działa.

ale i tak nie zamienił bym ASIAIR na astroberry, nawet jakbym szczęśliwie trafił.

Czy dobrze rozumiem, że AsiAir to zamknięty system? Co tam pod spodem działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@issetnapisał o raspberry "Wszystko prawie jak w Windows"

Prawie czyni jednak różnicę. Ja na to patrzę tak:

Windows jest typowym OS z interfejsem pod użytkownika bez umiejętności informatycznych. I to jest jednak ważne dla osób które są intensywnymi użytkownikami komputerów domowych  w wersji edytor tekstu, przeglądarka internetowa itp. System Windows i programy z nim współpracujące nie wymagają wiedzy w zakresie informatyki aby je uruchomić.

Raspberry Pi wymaga jednak przynajmniej pewnej - i to niezupełnie podstawowej - wiedzy do uruchomienia. Jak się komuś wydaje że tutoriale z YT załatwiają temat to jest w dużym błędzie. Już sam Linux może być dla osoby niezbyt zaprzyjaźnionej z informatyką progiem nie do przejścia.

Ja - po okresie intensywnego użytkowania zawodowego i prywatnego- Windowsów we wszystkich możliwych wersjach zacząłem się prywatnie bawić delikatnie Arduino, potem Raspberry i to nie tylko użytkując ale także samodzielnie pisząc podstawowe oprogramowanie. Bez wykształcenia w tym kierunku.

I są to jednak schody i to niemałe. Oczywiście - jest i olbrzymia satysfakcja jak wszystko działa jak chcesz. Najlepszy przykład to moja makieta kolejowa posiadająca automatykę opartą na Arduino działającą jak prawdziwy system zarządzania ruchem na kolei z moim własnym oprogramowaniem dekoderów DCC.

No ale wracając do astrofotografii - bo o takim wykorzystaniu komputerów i minikomputerów tu dyskutujemy - jedyną równorzędną alternatywą dla Windy i tego co z tym OS współpracuje jest Asiair. Ono też do uruchomienia nie wymaga doktoratu - po prostu działa, Wadą jest natomiast brak obsługi urządzeń innych producentów. I dla mnie niestety jest to dyskwalifikujące bo ZWO nie jest liderem jakości.

Od lat korzystam w astrofoto z komputera zainstalowanego przy setupie - wymieniam je tylko na nowocześniejsze, mniejsze. Łączność po WiFi  to narzędziowo albo TeamViewer ( ze względu na politykę firmy ostatnio traktuję jako backup) albo zdalny pulpit Windows. Zdecydowanie doradzam zastosowanie osobnego komputera z dużą liczbą portów USB blisko setupu- upraszcza to podłączenie urządzeń i komunikację z nimi oraz zabezpiecza sesję.

Jak ktoś bardzo upiera się na dedykowany do astrofoto komputer w Windows - to polecam Eagle firmy PrimaLuce. Miałem to w rękach, trochę się pobawiłem - idealnie rozwiązanie dla pojemniejszych budżetów. Niewiele większe od Asiair a możliwości - takie jak cena :)

W Eagle ciekawie rozwiązano zasilanie urządzeń - bo w jednej obudowie mieści się komputer, hub USB i dystrybutor zasilania. Urzadzenie monitoruje i wyświetlan stan z każdego portów zasilania, podaje pobór prądu i napięcie. No ale .... ma nietypowe wtyki zasilające :) O ile pamiętam kabel z takim wtykiem kosztuje 37 Euro :) i nie ma zamienników :)

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, isset napisał(a):

Do łączenia się z raspberry używam vnc. Z dowolnego urządzenia wtedy masz dostęp. 

Wiadomo, sama wygoda. Na 10" tablecie trafienie kursorem w przycisk wymaga lupy i zaostrzonego pazura. Beznadziejne. Na komórce oczywiście lepiej ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wiadomo, każdy kieruje się czymś innym, ja używam RPi i astroberry.io, bo w malinkach siedzę od dawna, mam już ich chyba z pięć jeżeli dobrze liczę, dwie chodzą 24/7 jako serwer domowy, i bardzo sobie cenię że EKOS i reszta ekosystemu jest FOSS i w pełni tweakowalna i skryptowalna, i dla mnie konsola jest super wygodna. Ale rozumiem, że inni wolą wygodę i prostotę GUI i AsiAir. Więc każdemu według potrzeb :)

 

Ale odpowiadając na pytanie opa, jak już masz jakieś małe komputery to najlepiej spróbować zacząć od tego co się ma, jak wolisz windows to windows, jak linux to próbowałbym odtworzyć image astroberry, bo astroberry chyba nie działa na x86? Zainstalować INDI server, KStars, pokombinować z EKOSem itd.

Edytowane przez stfn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ponieważ chcemy tu doradzić koledze, który pyta do dodam - ja do mobilnego zestawu postawiłem za namową na forum na RaspberryPi4 i astroberry i EKOSa i po dwóch miesiącach zmagań, przy bezskutecznym wsparciu forum, sprzedałem.

Dopiero wtedy kupiłem ASIAIR i od kopa, od pierwszej sekundy nie miałem z nim ani jednego problemu.

Minikomputer też mam na innym teleskopie, możliwości są większe ale problemy się pojawiają i obsługa nie jest taka prosta, zwłaszcza mobilna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.