Skocz do zawartości

Filtr ALP-T


Łysy Łysy

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was miał już do czynienia z filtrem  Antlia ALP-T Dual Band 5nm aka Golden Filter i kamerą Asi 294mc p?  Chodzi mi o ten nieszczęsny wzór na matrycy, który ujawnia się z filtrami bardziej wąskimi niż np. Optolong L-enhance. Jestem właśnie na etapie zmiany Optolonga na coś nowszego , ale nie mam chęci ani ochoty walczyć z ww ''wzorem''. A może macie jakiś inny pomysł na filtr typu dual? Teleskop z którym ma to współgrać to newton f/5 i Zenithstar 61 f/5,9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na czym dokładnie polega to staranne robię je flatów? Normalnie ekspozycję dobiera mi APT i wychodzi to całkiem dobrze. A kalibrujesz samymi flatami i datkami, czy jeszcze coś ala darkflaty? Nie masz może stacja bez flatów dla zobrazowania tego wzoru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw kalibracyjny u mnie to dark+flat+dark flat. Te ostatnie też są konieczne. Jakieś pliki postaram się wieczorem poszukać.

 

Co do robienia flatów: podejrzewam, że muszą być robione dokladnie w tej samej temperaturze co pozostałe foty. I nie mówię tu o temperaturze sensora, ale o temperaturze filtra. Czyli odpada robienie flatów za dnia - przynajmniej u mnie to się nie sprawdza. Na Optolongu L-Ultimate ten problem jest oczywiście jeszcze większy, bo tam są 4nm pasma Ha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, dobrychemik napisał(a):

podejrzewam, że muszą być robione dokladnie w tej samej temperaturze co pozostałe foty. I nie mówię tu o temperaturze sensora, ale o temperaturze filtra.

Masz jakąś teorię dlaczego tak ma być? To burzy koncepcję stosowania jednego zestawu flatów dla różnych sesji zdjęć w przypadku sprzętu stacjonarnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wraz ze zmianą temperatury minimalnie przesuwa się pasmo transmisji filtra interferencyjnego. A ten wzór na matrycy Asi294 powstaje tylko dla ściśle określonej długości fali właśnie w pobliżu linii Ha. W innych kamerach nie ma tego problemu.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek stosował filtr 7nm, więc wzorek miał delikatniejszy i łatwiejszy w kalibracji niż ten wychodzący przy węższym paśmie. Porównywałem kolejno L-eX, Alp-T i L-Ultimate - problem szybko narasta właśnie w tej kolejności (7nm, 5nm, 4nm).

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dobrychemik napisał(a):

Tak, wraz ze zmianą temperatury minimalnie przesuwa się pasmo transmisji filtra interferencyjnego. A ten wzór na matrycy Asi294 powstaje tylko dla ściśle określonej długości fali właśnie w pobliżu linii Ha. W innych kamerach nie ma tego problemu.

Czyli jest to "wartość dodana" kamer 294, niedostępna dla właścicieli innych kamer ;-)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.