Skocz do zawartości

Cooler do sct/mak


DarX86

Rekomendowane odpowiedzi

Przez ostatnie dni tworzyłem "chłodziarkę" do teleskopów typu mak/sct. 

Cooler wymusza wymianę powietrza wewnątrz tuby, dzięki czemu skraca się czas potrzebny na wychłodzenie teleskopu. A przynajmniej takie są założenia :)

 

Rurka 25mm. Regulowana głębokość wsuwu w zależności od wielkości teleskopu. Oraz uniwersalny adapter odprowadzający powietrze z tuby pasujący do wyciągów 1,25" i 2".  W obudowie wentylatora umieszczony filtr przeciwkurzowy, by nie wdmuchiwać zanieczyszczeń do tuby.

IMG_20230118_212022.thumb.jpg.51454557986b575a214af4b8c52de0a9.jpg

IMG_20230118_212026.thumb.jpg.02fb114a79cff17e9a4b45121e859584.jpg

IMG_20230118_212035.thumb.jpg.a1f937a6e5e78bbaa0c2662c1f3e430a.jpg

IMG_20230117_140720.thumb.jpg.de8017d244b80a620672b3ac40cc186f.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne. Można by pomyśleć jeszcze o jakiejś wężownicy zanurzonej np w lodzie, przez którą będzie płynąć powietrze zanim popłynie do środka tuby. Taka myśl na szybko, czy ma sens, to inna sprawa.

Natomiast wymuszona wymiana powietrza w zamkniętej tubie to bardzo dobry pomysł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, oczywiście że skraca czas, kupiłem coś podobnego w 2009 roku i opisałem patenty na tempo chłodzenia (parawanik prawie plażowy ze zdjęcia też pomaga). Mam SCT MEADE zainstalowany w okolicy, gdzie ziemia jest 6 klasy, pełno pyłu i piachu jak powieje, filtr musi być. Otwarta tuba jak np. miał MEADE RCX400 wokół korektora to byłoby odmuchiwanie lustra i czyszczenie przed każdą obserwacją.

https://www.astroshop.pl/inne/lymax-cosmicone-sct-cooler-r-1-celestron-c925/p,44538

 

Zwróć jednak uwagę, by nie chłodzić czy wyrównywać temperatury blisko punktu rosy - potrafiło mi zarosić LG i szybę korektora od środka. SCT stoi na stałe w obserwatorium od 15 lat, więc suszenie było problematyczne. Używałem potem podobnej wkładki z suszonymi kulkami z silikonu :) Też z niemieckiego sklepu...

Coś w tym stylu, tylko z dłuższą rurką:

https://www.astroshop.pl/srodek-osuszajacy/farpoint-teleskoptrockner-1-25-/p,61792

https://www.astroshop.pl/srodek-osuszajacy/noctutec-osuszacz-do-teleskopu-z-okienkiem-kontrolnym-2-/p,58245

Z tego drugiego linku kulki jak zmienią kolor suszy się w piekarniku. Tylko termin trzeba uzgodnić z żoną, bo trwa parę godzin :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kjacek napisał(a):

Fajne. Można by pomyśleć jeszcze o jakiejś wężownicy zanurzonej np w lodzie, przez którą będzie płynąć powietrze zanim popłynie do środka tuby. Taka myśl na szybko, czy ma sens, to inna sprawa.

Natomiast wymuszona wymiana powietrza w zamkniętej tubie to bardzo dobry pomysł. 

Okładałem teleskop żelami do schładzania mrożonek, są kostki ale są też elastyczne (jak do schłodzenia kolana piłkarza) - lecz wytrącała się wilgoć wewnątrz tuby. Więc lepiej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, WojtasSP320 napisał(a):

@DarX86 bedziesz robił jakieś testy/pomiary?

Chciałbym, ale jeszcze nie wymyśliłem jak, by to miało jakąś sensowną wartość. 

Wizualnie przy bardzo kiepskim seeingu ciężko coś zaobserwować. 

Być może spróbuję zrobić pomiary temp. na zewnętrznych częściach teleskopu i wewnętrznych. Sprawdzę czy i jakie różnice występują. 

 

17 minut temu, Marcin_G napisał(a):

A gdyby tak ogniwo Peltiera? - coś jak w kamerach....

Obawiam się, że wszelkie dodatkowe wzmacniacze chłodzenia będą komplikować sprawę. Zmajstrowałem kiedyś chłodzenie do kamerki i szybko robiła się mokra. 

Z teleskopem jak wiadomo chodzi o wyrównanie temperatur. Dobrze byłby mieć czujniki temperatury i automat który by zmniejszał poziom chłodzenia gdy odczyty będą się do siebie zbliżać. 

To już chyba przerost formy nad treścią.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kompas napisał(a):

Wątpie byś używał tej "chłodziarki" na co dzień, ale pomysł ciekawy. 

Ta opinia w dużej mierze zależy od tego jak duży zamknięty katadioptryk masz.....

Mój Meade 10" po wyklejeniu wewnątrz czarnym aksamitem nagle przestał mnieć problemy z parowaniem, za to studzi się sporo dłużej - aksamit "niechcący" ocieplił aluminiowy tubus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Ta opinia w dużej mierze zależy od tego jak duży zamknięty katadioptryk masz.....

Mój Meade 10" po wyklejeniu wewnątrz czarnym aksamitem nagle przestał mnieć problemy z parowaniem, za to studzi się sporo dłużej - aksamit "niechcący" ocieplił aluminiowy tubus.

Pewnie masz rację,jednak ten ze zdjęcia nie jest zbyt duży, wyklejony welurem pewnie też nie jest stąd moje zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, kompas napisał(a):

Pewnie masz rację,jednak ten ze zdjęcia nie jest zbyt duży, wyklejony welurem pewnie też nie jest stąd moje zdanie

Najlepsze jest to, że ten teleskop kupiony głównie do testów z coolerem (i innymi akcesoriami) , a że coś się popatrzy to przy okazji. Weluru w środku nie ma, jeśli pogoda dalej taka będzie jak ostatnio to możliwe, że wyczernienie tuby się pojawi zanim wróci na giełdę.

 

17 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

W opcji z Pletierem - chętnie!

Nie wiem czy będzie mi się chciało poświęcić czas i środki. Jeśli znajdę ogniwo co kiedyś używałem to może :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, DarX86 napisał(a):

Chciałbym, ale jeszcze nie wymyśliłem jak, by to miało jakąś sensowną wartość. 

Wizualnie przy bardzo kiepskim seeingu ciężko coś zaobserwować. 

Być może spróbuję zrobić pomiary temp. na zewnętrznych częściach teleskopu i wewnętrznych. Sprawdzę czy i jakie różnice występują. 

 

Jeżeli chodzi o pomiary temperatury wewnątrz i na zewnątrz to naszła mnie taka myśl, czy nie można tego zmierzyć domowym pirometrem takim za około 100 zł

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.