Skocz do zawartości

Pytanie - RPi i kontrola sesji


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam zamiar kontrolować kilka kamer za pomocą kilku RPi - po jednym do każdej. Ale najpierw założenia:

 

 

Rozumiem, że podejście do pojedynczego zestawu jest takie:

 

- podłączam kamerę do RPi

- podłączam RPi do WiFi

- włączam jakiś program do obsługi kamery w rodzaju SharpCap ale na linuxa (jaki? nazwijmy go programem "Akwizytor")

- włączam jakiś program do rzutowania ekranu

- wygodnie steruję setupem z komórki gdzie odbieram ekran

 

Czy te założenia są mniej więcej poprawne?

 

Następny krok to synchronizacja: chciałbym móc zatrzymać i wznowić w wybranych momentach "sesję zdjęciową" sygnałem pochodzącym z WiFi (z innego komputera albo "z ręki").

Zakładam, że postawiłbym na RPi serwerek HTTP który obsługiwałby odczytywanie tych sygnałów z sieci, to nie problem.

 

Problem, to czy taki serwerek może mieć dostęp do jakiegoś api/CLI do tego programu "Akwizytor" żeby działało wstrzymywanie/wznawianie sesji?

 

Zaczynam zabawę z kontrolą zestawu przez RPi więc proszę o pomoc, ale i wyrozumiałość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, jeżeli ten Akwizytor to ma być program stricte astrofoto, to jest KStars. Czy astroberry.io nie byłoby wystarczające do Twoich potrzeb?

 

KStars i EKOS chyba nie ma API, ale możesz w nim sobie wszystko oskryptować Pythonem: https://www.indilib.org/individuals/ekos-kstars/153-robotic-observatory-with-ekos-scheduler.html

Edytowane przez stfn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stfn prawdopodobnie będę potrzebował też automatycznego refocusowania od czasu do czasu. Wydaje się więc, że dobrze, żeby to był jednak astrofoto.

Rozumiem, że KStars/astroberry.io dają radę z tym zadaniem? Czy to jest pakiet oprogramowania czy w ogóle cała dystrybucja linuxa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astroberry.io to jest obraz systemu, modyfikacja Raspbiana, wrzucasz go na kartę SD i jest w nim wszystko, serwer INDI, Kstars, sterowniki itd.

 

KStars to potężne oprogramowanie do astrofoto i ma w sobie wszystko, planowanie, zarządzanie sesją, polar alignment helper, plate solving, autofocus (jest opcja wymuszenia refocusu co x minut albo przy zmianie temperatury), symulator nieba i teleskopu itd, itd. Tylko tego używam do robienia zdjęć.

 

Tutaj masz wszystkie features: https://www.indilib.org/about/ekos.html

Edytowane przez stfn
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astroberry to cały system przerobiony pod astrofoto. Stworzony przez kolegę z forum, który już tu nie udziela się. Na pokładzie ma zaisntalowane od razu programy do astrofoto typu KStars (planetarium + potężny kombaijn do astrofoto), ma też inne programy do atsrofoto planetarnego. Ma też CCDCiel. Generalnie instalujesz ten system zgodnie z instrukcją i masz gotową Rpi do zabawy w astrofoto.

Do zdalnej kontroli ja używałem VNCviewer, też jest zainstalowany. Działa niezależnie od platformy.

Dodatkowym plusem jest to, że jak Astroberry nie "zobaczy" domowej sieci wifi, to szybciutko postawi swoją własną wifi.

Edytowane przez isset
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko od razu ostrzegę, KStars jest potężny, ale interfejs ma... trudny. Najlepiej na spokojnie, w dzień i w cieple odpalić go sobie, w EKOS włączyć profil symulatorów (jest od razu dostępny) i powoli przejść przez wszystkie zakładki i settingsy, pobrać sobie pliki indeksowe do plate solve, zaplanować i odpalić sesję. Oszczędzi to wielu frustracji na zimnie na polu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję mieć kilka RPi pracujących z minimalną logiką, zbierających zdjęcia i reagujących na polecenia z sieci, każdy podłączony do jednej kamery i jednego focusera, a dodatkowo zewnętrzny komputer - koordynator, który będzie wydawał komendy dla montażu, goto, plate solve, guiding, synchronicznie refokusował setupy i robił dithering.

 

Oczywiście ten koordynator to będzie musiała być customowa aplikacja, którą sam napiszę. Ale tym się nie przejmuję, natomiast aplikacji do akwizycji obrazu nie chcę pisać sam...

 

 

Z tych dywagacji wynika tyle: potrzebuję prosty i możliwie niezawodny program do zbierania zdjęć na linuxa którym można sterować z linii komend/api. Resztę już ogarnę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Wszystko miodzio ale stwierdzenie "- wygodnie steruję setupem z komórki gdzie odbieram ekran " jest chyba jednak pewnym nadużyciem ....

 

Nie wiem, bo nie robiłem tego. W moim pomyśle chodzi o to, żeby w ogóle wyeliminować bezpośrednie interakcje z pojedynczymi "node'ami", a wszystko powinno być obsługiwane z normalnego komputera w sieci. Na każdy node (czyli pojedynczy RPi + kamera + focuser) powinno dać się wysłać komendę w rodzaju "zrób zdjęcie", "wyślij mi ostatnie zdjęcie", "rusz focuserem w prawo/lewo".... i właściwie tyle wystarczy. Może jednak powinienem sam napisać ten soft :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.