Jump to content

Pytanie - RPi i kontrola sesji


Behlur_Olderys
 Share

Recommended Posts

Cześć,

Mam zamiar kontrolować kilka kamer za pomocą kilku RPi - po jednym do każdej. Ale najpierw założenia:

 

 

Rozumiem, że podejście do pojedynczego zestawu jest takie:

 

- podłączam kamerę do RPi

- podłączam RPi do WiFi

- włączam jakiś program do obsługi kamery w rodzaju SharpCap ale na linuxa (jaki? nazwijmy go programem "Akwizytor")

- włączam jakiś program do rzutowania ekranu

- wygodnie steruję setupem z komórki gdzie odbieram ekran

 

Czy te założenia są mniej więcej poprawne?

 

Następny krok to synchronizacja: chciałbym móc zatrzymać i wznowić w wybranych momentach "sesję zdjęciową" sygnałem pochodzącym z WiFi (z innego komputera albo "z ręki").

Zakładam, że postawiłbym na RPi serwerek HTTP który obsługiwałby odczytywanie tych sygnałów z sieci, to nie problem.

 

Problem, to czy taki serwerek może mieć dostęp do jakiegoś api/CLI do tego programu "Akwizytor" żeby działało wstrzymywanie/wznawianie sesji?

 

Zaczynam zabawę z kontrolą zestawu przez RPi więc proszę o pomoc, ale i wyrozumiałość :)

Link to comment
Share on other sites

Aaa, jeżeli ten Akwizytor to ma być program stricte astrofoto, to jest KStars. Czy astroberry.io nie byłoby wystarczające do Twoich potrzeb?

 

KStars i EKOS chyba nie ma API, ale możesz w nim sobie wszystko oskryptować Pythonem: https://www.indilib.org/individuals/ekos-kstars/153-robotic-observatory-with-ekos-scheduler.html

Edited by stfn
Link to comment
Share on other sites

astroberry.io to jest obraz systemu, modyfikacja Raspbiana, wrzucasz go na kartę SD i jest w nim wszystko, serwer INDI, Kstars, sterowniki itd.

 

KStars to potężne oprogramowanie do astrofoto i ma w sobie wszystko, planowanie, zarządzanie sesją, polar alignment helper, plate solving, autofocus (jest opcja wymuszenia refocusu co x minut albo przy zmianie temperatury), symulator nieba i teleskopu itd, itd. Tylko tego używam do robienia zdjęć.

 

Tutaj masz wszystkie features: https://www.indilib.org/about/ekos.html

Edited by stfn
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Astroberry to cały system przerobiony pod astrofoto. Stworzony przez kolegę z forum, który już tu nie udziela się. Na pokładzie ma zaisntalowane od razu programy do astrofoto typu KStars (planetarium + potężny kombaijn do astrofoto), ma też inne programy do atsrofoto planetarnego. Ma też CCDCiel. Generalnie instalujesz ten system zgodnie z instrukcją i masz gotową Rpi do zabawy w astrofoto.

Do zdalnej kontroli ja używałem VNCviewer, też jest zainstalowany. Działa niezależnie od platformy.

Dodatkowym plusem jest to, że jak Astroberry nie "zobaczy" domowej sieci wifi, to szybciutko postawi swoją własną wifi.

Edited by isset
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tylko od razu ostrzegę, KStars jest potężny, ale interfejs ma... trudny. Najlepiej na spokojnie, w dzień i w cieple odpalić go sobie, w EKOS włączyć profil symulatorów (jest od razu dostępny) i powoli przejść przez wszystkie zakładki i settingsy, pobrać sobie pliki indeksowe do plate solve, zaplanować i odpalić sesję. Oszczędzi to wielu frustracji na zimnie na polu :)

Link to comment
Share on other sites

Ja planuję mieć kilka RPi pracujących z minimalną logiką, zbierających zdjęcia i reagujących na polecenia z sieci, każdy podłączony do jednej kamery i jednego focusera, a dodatkowo zewnętrzny komputer - koordynator, który będzie wydawał komendy dla montażu, goto, plate solve, guiding, synchronicznie refokusował setupy i robił dithering.

 

Oczywiście ten koordynator to będzie musiała być customowa aplikacja, którą sam napiszę. Ale tym się nie przejmuję, natomiast aplikacji do akwizycji obrazu nie chcę pisać sam...

 

 

Z tych dywagacji wynika tyle: potrzebuję prosty i możliwie niezawodny program do zbierania zdjęć na linuxa którym można sterować z linii komend/api. Resztę już ogarnę :) 

Link to comment
Share on other sites

16 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Wszystko miodzio ale stwierdzenie "- wygodnie steruję setupem z komórki gdzie odbieram ekran " jest chyba jednak pewnym nadużyciem ....

 

Nie wiem, bo nie robiłem tego. W moim pomyśle chodzi o to, żeby w ogóle wyeliminować bezpośrednie interakcje z pojedynczymi "node'ami", a wszystko powinno być obsługiwane z normalnego komputera w sieci. Na każdy node (czyli pojedynczy RPi + kamera + focuser) powinno dać się wysłać komendę w rodzaju "zrób zdjęcie", "wyślij mi ostatnie zdjęcie", "rusz focuserem w prawo/lewo".... i właściwie tyle wystarczy. Może jednak powinienem sam napisać ten soft :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.