Skocz do zawartości

Pytanie o CdC


Rekomendowane odpowiedzi

Katalog komet w CdC jest niepełny. Zawiera tylko wybrane komety okresowe oraz komety jednopojawieniowe i długookresowe, ale tylko z kilku ostatnich lat. Jak to zrobić, aby dysponować elementami takich komet jak chociażby Halley czy Brorsen-Metcalf, albo Ikeya-Seki, nie mówiąc o innych wielkich kometach przeszłości?

 

Katalog planetoid też jest niepełny. Dlaczego nie ma w nim Westy??? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katalog komet w CdC jest niepełny. Zawiera tylko wybrane komety okresowe oraz komety jednopojawieniowe i długookresowe, ale tylko z kilku ostatnich lat. Jak to zrobić, aby dysponować elementami takich komet jak chociażby Halley czy Brorsen-Metcalf, albo Ikeya-Seki, nie mówiąc o innych wielkich kometach przeszłości?

 

Katalog planetoid też jest niepełny. Dlaczego nie ma w nim Westy???  :blink:

 

Czesc, sprawdzilem i faktycznie nie ma.

Chyba pozostaje spisac z CBAT elementy orbit i wpisac recznie.

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vesta pojawia się, gdy w zakładce Planetoidy/Źródło wybierzemy Astorb zamiast Cbat. Ale - najpierw trzeba sobie ściągnąć plik Astorb.dat. Było to możliwe po wybraniu z menu Plik/Zasoby internetowe/Elementy Planetoid Astorb. Plik ma około 10Mb (spakowany) a po rozpakowaniu 40.

Problem w tym, że od pewnego czasu nie mogę pobrać tego pliku z ftp://ftp.lowell.edu/pub/elgb/astorb.dat.gz jak bozia przykazała.

 

Co do elementów Komet też trzeba sobie je aktualizować, ale dlaczego nie ma "słynnych" komet, nie mam pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ściągam to! ma to 20Mb nie 10...

 

mam już 56% :Salut:

 

ps. ściągam przez StarDownloader.

 

jak do ciągne to na moze na Skype to wam prześle.

 

 

ps2. MAM TO!

 

ps3. przepakowałem to rarem od nowa 12,5Mb.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie, udało wam się ściągnąć ten plik "astorb.dat"? Ja bardzo proszę o udostepnienie tego w jakiejkolwiek postaci. Albo na emaila do mnie, jeśli łącze pozwala wam na wysłanie takiego pliku.

Próbuję od wielu dni i wiecznie mam problem, a to nie znajduje takiego ftp, a to "conection timeout" albo jeszcze inne głupoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, udało wam się ściągnąć ten plik "astorb.dat"? Ja bardzo proszę o udostepnienie tego w jakiejkolwiek postaci. Albo na emaila do mnie, jeśli łącze pozwala wam na wysłanie takiego pliku.

Próbuję od wielu dni i wiecznie mam problem, a to nie znajduje takiego ftp, a to "conection timeout" albo jeszcze inne głupoty.

zaraz będzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katalog komet w CdC jest niepełny. Zawiera tylko wybrane komety okresowe oraz komety jednopojawieniowe i długookresowe, ale tylko z kilku ostatnich lat. Jak to zrobić, aby dysponować elementami takich komet jak chociażby Halley czy Brorsen-Metcalf, albo Ikeya-Seki, nie mówiąc o innych wielkich kometach przeszłości?

 

Katalog planetoid też jest niepełny. Dlaczego nie ma w nim Westy???  :blink:

 

Podjąłem taki temat na forum, nie pamiętam tytułu coś chyba Konwersja orbit. Poszukaj tam. Teha pomógł mi i zrobił taki program do konwersji elementów orbit komet. W ten sposób mogłem przekonwertować wszystkie znane komety do formatu które czytają popularne programy (SkyChartIII, SkyMap, StarryNight i Guide). Plik wejściowy (format CdC) jest prosty i mam go na dysku u siebie. Obejmuje obecnie 2710 pojawień się komet od roku 466 p.n.e. do roku 2392.

Ten plik wszystkich komet miałem udostępnić, ale jakoś nikt się nie upominał :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominany konwerter orbit by teha wisi na download forum http://astro-forum.org/Forum/index.php?download=89 juz od jakiegos czasu :) . Moge tam podpiac i fragmenty CdC, ale jak upewnie sie, ze nie ustawimy sie w poprzek jakis zasad dystrybucyjnych i jak nie bedzie to mialo wielkich rozmiarow - serwer forum wymusza pliki max 2M.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominany konwerter orbit by teha wisi na download forum http://astro-forum.org/Forum/index.php?download=89 juz od jakiegos czasu :) . Moge tam podpiac i fragmenty CdC, ale jak upewnie sie, ze nie ustawimy sie w poprzek jakis zasad dystrybucyjnych i jak nie bedzie to mialo wielkich rozmiarow - serwer forum wymusza pliki max 2M.

 

Pozdrawiam.

 

Hans, wyslij mi na PW jak mam to wysłać, e-mailem chyba ale go nie znam.

 

Nie łamiemy żadnych zasad, gdyż ten plik komet sam zrobiłem z różnych stron. Tak więc nie jest on jakąś kopią czegoś tam tylko zlepkiem z różnych źródeł.

Podastawowym źródłem było to : http://www.seds.org/~spider/spider/Comets/comets.data.txt, resztę dokleiłem ze strony http://www9.ocn.ne.jp/~comet/index.html oraz innych źródeł w internecie. Ale te dwa źródła są podstawowe. Robiąc format CdC posłużyłem się oczywiście Excelem ineczej bym w życiu tego nie odseparował. Gorzej było ze zrobieniem pozostałych formatów plików, ale tu otrzymałem pomoc od Was.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może skopiuję i tu tekst

 

Plik CdC ma nazwę (catalog.txt) a w folderze OUT są już przekonwertowane elementy orbit dla programów:

- Guide

- SkyChartIII

- SkyMap

- StarryNight

 

Jest więc tam już 5 plików prawie wszystkich znanych pojawień się komet dla różnych typów programów astro. Nowszych komet nie dodawałem bo są ogólno dostępne na stronach MPC http://www.cfa.harvard.edu/iau/Ephemerides...wareComets.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.