Skocz do zawartości

Poprawne stackowanie komety


dudeck

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! 2 dni temu próbowałem złapać kometę ZTF (Askar FRA 300 pro, SW Az-GTi Eq mode, Canon 1300d astromod) i zebrałem prawie 2h materiału (niestety przy prawie pełnym Księżycu). Natomiast mój problem polega na tym, że nie mogę ich zestackować. W DSS ustawiam wszystko jak w tutorialach:
image.png.6cfb8bf46d18bef8cb0e3db35ff346fb.png

image.thumb.png.4933241305afea4206da22aedf25dac9.png

 

 

Ale po zestackowaniu mam takie dziwne przesunięcia wszystkich gwiazd:
image.png.794facaa12cfaaba356f1b9280f7694e.png

 

Tutaj materiał i stacki:
https://drive.google.com/drive/folders/1Ep-3M6taAIFEQXCgakzVlMIC8Stoaj29?usp=share_link

 

Podczas łapania fotonów zawiał wiatr i przesunął się kadr, ale nawet jak zrobiłem stack tylko ze zdjęć sprzed/po przesunięciu to efekt jest ten sam...

Czy ktoś wie co jest nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz jakiś tutorial jak po stackowaniu samej komety wyciąć tylko ją? To moje pierwsze podejście do komet i nie mam pojęcia jak to zrobić, a wiem, że ludzie tak piszą w necie, ale nie bardzo znalazłem dobre informacje jak to zrobić w PSie (mam Astro Tools Actions Set i Annie's Actions set).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sta kowanie na gwiazdy + kometa w DSS działa, poza tym, że niestety w głębokich cieniach pojawia się coś jak 'walking noise'. Słabo widoczny ale jednak. Gdybym nie musiał dość mocno ciągnąć za uszy materiału to nie byłoby raczej widoczne... W każdym razie DSS działa raczej poprawnie.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

PS. A jaka metodę stać kowania lightow wybrałeś?

image.png.9b1fc5dc4f6cddf25874f9e4dc5eacd5.png
Standardową "Average". Bo Cometa + gwiazdy w DSS ludzie piszą, że różnie mają... Nie wiem co z tym zrobić...
Nie mam pojęcia jak można kometę z rozmytymi gwiazdami połączyć z samymi gwiazdami ? Bo to jedyna opcja gdzie działa mi stackowanie jej w DSS bez tych artefaktów...

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie prawda. Za pierwszym razem dss zapyta czy ma zapisywać i trzeba wybrax "zapisuj bez pytania" ...

 

Co do metody to powinno być raczej sigma coś  tam. Żeby właśnie takie śmieci zostały odfiltrowane. Piszę z telefonu i nie mam jak sprawdzić :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kappa Sigma, tylko są takei 2 opcje :) Median i zwykła, spróbuję i dam znać czy coś lepiej z tym. Dzięki!

A co do zapisu dyskeitką to tak jak napisał @MarekS99 wystarczy zaznaczyć checkboxa i pamięta :) W dodatku DSS po ponownym otwarciu wczytuje już te zaznaczenia komet dla tych samych lightów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MarekS99 napisał(a):

Zrobiłem szybko stack z Twoich 8u najlepszych fotek. Na chama rozciągnąłem w gimpie i trochę odbarwiłem czerwień. Nie wygląda to źle

 

Teraz widzę że załapała się ta druga kometa! :)

 

 

Hmm to może zmniejszyć do dużo mniejszej liczby ilość klatek? Ale tyle materiału miałbym wyrzucić ? :(
Super, że ją zauważyłeś, ja jej jeszcze nie widzę nawet na Twoim zdjęciu, ale jakby się udało wyciągnąć max  z tego co mam mmmm ;)
Kappa-sigma z i bez mediany daje to samo:
627158477_Zrzutekranu2023-02-10151417.png.c0dae63c063833b3f0157eddde15c26c.png

 

21 minut temu, Tayson napisał(a):

Dzięki! Spróbuję w wolnej chwili :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja składam wg rankingu który proponuje DSS. Z reguły zostaje 50% fotek i mniej. Poza tym kometa zmienia deklinacje o 8" na minutę, więc długi czas naświetlania też nie sprzyja.
Wg mnie ta zielona mgiełka koło tej jasnej gwiazdki to ta druga kometa choć coś ...za duża ta zielona mgiełka

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem swój materiał z Canona 700D i próbowałem wszystkich metod Avatange, Median, Kappa sigma i całej reszty i przy stacku kometa + gwiazdy zawsze miałem paskudny wynikowy obrazek.  Własnie takiej papki między gwiazdami a i kometa nie wyglądała dobrze. 

 

Najlepiej stackować metodą kappa sigma clipping 1.15 a iterration 10

Gwiazdy a potem samą kometę w tym ustawieniu.

Na obrazie gwiazd i tak pozostanie delikatna smuga po komecie a na obrazie komety delikatne ślady gwiazd lecz tylko kappa sigma clipping daje najmniej widoczne te ślady.

 

Potem już zabawa w podmienianie obrazu z kometą na obraz gwiazd. 

 

A jeśli nie przeszkadzają Ci ślady gwiazd (kometa punktowa a gwiazdy jako kreski) to stackuj metodą Avatange.

 

Czytałem też że lepiej stackować wstępnie obrobione zdjęcia (usunięcie aberracji i winietowania, zmiana balansu bieli etc. lecz bez szaleństw) niż stackować bezpośrednio RAWy

 

Jednym słowem daj sobie spokój z comet + stars w DSS. Szkoda czasu.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna uwaga, jeśli DSS dobrze odczyta daty wykonania zdjęć (RAWów poprawnie odczytuje lecz TIFF już nie) to wystarczy że w DSS wskażesz kometę na pierwszym i ostatnim zdjęciu a nie na wszystkich jak większość osób pisze. Możesz ewentualnie na jeszcze jednym zdjęciu np. tym które ustawiłeś jako Reference Frame.

 

DSS sam odczyta przesunięcie komety odczytując daty zrobienia zdjęć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w DSS obrabiam wstępnie obrobione TIFFy i by DSS odczytał daty wykonania zdjęć (a nie modyfikacji jak to robi ?) to programem ExifTool hurtowo zmieniam te czasu na czasy poprawne.

 

Trzeba wejść w Modify Equalize Time and Date i z trzech opcji zaznaczyć tą na górze.

 

Około 200 zdjęć przerabia około 20minut lecz po tym zabiegu DSS poprawnie odczyta daty wykonania zdjęć i będziesz mógł zaznaczyć kometę na pierwszym i ostatnim zdjęciu ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Miesilmannimea napisał(a):

Uuu serio? Muszę sprawdzić. Zaznaczałem ręcznie 240 razy grr i wydaje mi się, że nie odnajdywał automatycznie.

 

Sprawdź. Tylko zwróć uwagę w liście plików w DSS czy program podaje datę i godzinę wykonania zdjęć czy inną, np. modyfikacji plików. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Limax7 napisał(a):

Przerabiałem swój materiał z Canona 700D i próbowałem wszystkich metod Avatange, Median, Kappa sigma i całej reszty i przy stacku kometa + gwiazdy zawsze miałem paskudny wynikowy obrazek.  Własnie takiej papki między gwiazdami a i kometa nie wyglądała dobrze. 

 

Najlepiej stackować metodą kappa sigma clipping 1.15 a iterration 10

Gwiazdy a potem samą kometę w tym ustawieniu.

Na obrazie gwiazd i tak pozostanie delikatna smuga po komecie a na obrazie komety delikatne ślady gwiazd lecz tylko kappa sigma clipping daje najmniej widoczne te ślady.

 

Potem już zabawa w podmienianie obrazu z kometą na obraz gwiazd. 

 

A jeśli nie przeszkadzają Ci ślady gwiazd (kometa punktowa a gwiazdy jako kreski) to stackuj metodą Avatange.

 

Czytałem też że lepiej stackować wstępnie obrobione zdjęcia (usunięcie aberracji i winietowania, zmiana balansu bieli etc. lecz bez szaleństw) niż stackować bezpośrednio RAWy

 

Jednym słowem daj sobie spokój z comet + stars w DSS. Szkoda czasu.

Brzmi sensownie, dzięki! Tylko dla mnie to nie jest takie proste nałożyć na siebie 2 warstwy (gwiazd i komety). Wczoraj "udało mi się" zrobić coś takiego:
image.png.513285867223fbb0a5e63f12d2864e6e.png

Wygląda tragicznie, ale naprawdę nie mam pojęcia jak wtopić kometę w tło bez widocznego przejścia pomiędzy warstwami. Tutaj zmniejszyłem krycie i wypełnienie warstwy, zabawa w rozmycie oraz "łatkę".

Dodatkowo wciąż nie mam pojęcia jak ludzie robią takie małe gwiazdki jednolitego koloru (bez przepaleń). Tutaj mam tło zrobione ze stacku 20x 5s (f5) ISO 1600 a gwiazdki, zwłaszcza te większe dalej przepalone, a tło po obróbce i tak wygląda słabo...

Spróbuję teraz tymi wartościami zestackować co pisałeś dla kappa-sigma.

 

A i ogona jonowego nie widać bo Księżyc był prawie w pełni i robione z Bortle 6? Dodam że użyłem filtra SvBony CLS Canon clip.

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Limax7 napisał(a):

Ja w DSS obrabiam wstępnie obrobione TIFFy i by DSS odczytał daty wykonania zdjęć (a nie modyfikacji jak to robi ?) to programem ExifTool hurtowo zmieniam te czasu na czasy poprawne.

 

Trzeba wejść w Modify Equalize Time and Date i z trzech opcji zaznaczyć tą na górze.

 

Około 200 zdjęć przerabia około 20minut lecz po tym zabiegu DSS poprawnie odczyta daty wykonania zdjęć i będziesz mógł zaznaczyć kometę na pierwszym i ostatnim zdjęciu ;)

Raz tak próbowałem, w PSie zrobiłem automatyczny skrypt który ustawiał podstawowe wartości (auto-kontrast, auto-kolor, lekkie podbicie krzywej) dla wszystkich subów, ale nie wyszło to dobrze potem przy dalszej obróbce po stackowaniu.

 

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak, odpal plik po samym zestackowaniu komety. Następnie odpal obrazek, który otrzymasz po stackowaniu gwiazd - jego potraktuj pluginem do oddzielania gwiazd od tła np. Starnet v2. Zaznacz opcję, aby utworzył maskę gwiazd. Jak wszystko zrobi, przeciągasz gwiazdy na plik z samą kometą i mieszaniem warstw w Ps łączysz jedno z drugim. Potem pozostaje Ci zabawa żeby całość prezentowała się zadowalająco dla Ciebie :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi naprawdę nie idzie...
Stacki zrobione w ASI air
Jakaś masakra z tymi moimi materiałami... Zebrałem w 3 różne noce materiały do komety. I dzień to tylko test i materiałz ok 20 minut. Drugi materiał (użyłem Canon EOS clip Svbony CLS filter), z którego próbowałem zrobić coś wg opisu 
 

W dniu 11.02.2023 o 13:27, Shamy napisał(a):

Zrób tak, odpal plik po samym zestackowaniu komety. Następnie odpal obrazek, który otrzymasz po stackowaniu gwiazd - jego potraktuj pluginem do oddzielania gwiazd od tła np. Starnet v2. Zaznacz opcję, aby utworzył maskę gwiazd. Jak wszystko zrobi, przeciągasz gwiazdy na plik z samą kometą i mieszaniem warstw w Ps łączysz jedno z drugim. Potem pozostaje Ci zabawa żeby całość prezentowała się zadowalająco dla Ciebie :)

 

Natomiast Starnet++ v2 w wersji standalone nie tworzy maski gwiazd z tego co wyczytałem, więc zrobiłem wersję starless i "odjąłem ją" od wersji z gwizdami, ale ta wersja miała gwiazdy na "czarnym tle" a nie na "przezroczystym". Dodatkowo tło z z zestackowanej komety nie jest jednolite, a jak wycinam samą kometę to wygląda ona jak "wklejona" -> tło z gwiazd i z komety się nie zgadzają.


Po wielu próbach obróbki tym sposobem uzyskałem coś tragicznego:
image.png.3f623c373e964da1b08052f6942d6473.png

 

Materiał z 3 nocy zebrałem bez filtra CLS, bez Księżyca, ale obróbka żeby uzyskać jakikolwiek kolor jest jeszcze trudniejsza...
Przykład sama kometa:
image.png.5f75112d932e318bea08f087e7d4f20e.png

 

I teraz pytanie. Co robię nie tak? Czy to wina samej obróbki, czy również zebranego materiału? A może powinienem zrobić to w Photoshopie? Może Bortle 6 z miasta to zł pomysł?
Patrzę na te piękne zdjęcia z zielona komą komety i gwiazdkami jak szpilki o jednolitym kolorze a moje wygląda jak robione telefonem za 500zł, a sprzęt podobny i niebo podobne...
Początkowo wzorowałem się tym:
https://youtu.be/IfIZSt5NKl0 
oraz widziałem zdjęcia na FB na różnych astro grupach z Askarem Fra 300 pro.


Tutaj link do wszystkich plików z sesji 3 nocy:
https://drive.google.com/drive/folders/1Ep-3M6taAIFEQXCgakzVlMIC8Stoaj29?usp=share_link

Będę wdzięczny za każde rady, podpowiedzi, bo powoli tracę nadzieję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.