Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop


Szymon1

Pytanie

Cześć, planuje kupić teleskop, na ten moment do obserwacji, jednak kiedy będę miał więcej funduszy to na astrofoto. Cena to około 2000zł ( jeśli byłby jakiś opłacalny używany to wchodzi w grę ). Polecilibyście jakiś? W kwestii astrofoto jeśli byłaby możliwość to chciałbym nim cykać zdjęcia mgławic ?. Dzięki z góry i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Powtórzę to co mi tutaj napisano. :D Do zdjęć mgławic dołóż około 1000 i będziesz mógł kupić HEQ5 (bez Pro). Będzie montaż na którym powiesisz najpierw aparat foto, później małą tubkę, później większą tubkę..... itd.  W Twoim budżecie może trafisz taki na giełdzie jako używany. Jakiś napęd też się przyda. Z SWSA też można zacząć (giełda 1200-1400), choć nie wiem czemu mi jakoś on...., ale to moje baaardzo subiektywne odczucie.

 

Masz jakąś lustrzankę?

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przede wszystkim jakie jestt niebo ( można to zobaczyć w light pollution maps ) , czy to jest domek z ogródkiem , czy balkon w bloku i w którym jest kierunku. Poza tym należy poczytać w necie   na które pytania musimy sobie sami odpowiedzieć, a tych pytań jest mnóstwo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Cytat

 

Jeśli chodzi niebo, to ( patrzyłem na podanym wyżej light pollution map ) jest ono w strefie czerwonej ( około 21 "czegoś" ), ogródek mam, tam używałbym teleskopu, zaś kierunek z którego bym cykał fotki ( jeśli chodzi o północ, południe itd. ) mogę sprawdzić dopiero jutro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chciałbyś cykać fotki mgławic , tak? A co przeczytałeś na ten temat? Czy oprócz chęci znasz podstawowe pojęcia? Wiesz co o jest kolimacja teleskopu? FOV? Skala obrazu? Bez tej wiedzy trudno Ci będzie sprecyzować najprostsze wymagania dla Twojego  przyszłego sprzętu do astrofotografii obiektów DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tym mam zamiar zająć się ( lub przynajmniej obejrzeć ) w najbliższym czasie. Na ten moment chciałem wiedzieć z jakimi ewentualnymi kosztami by się to wiązało. Żeby się bardziej upewnić, że chce to robić,  mam zamiar spotkać się z osobą, która zajmuje się tym już od jakiegoś czasu, aby mi to w szczegółach objaśniła. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
55 minut temu, Szymon1 napisał(a):

Na ten moment chciałem wiedzieć z jakimi ewentualnymi kosztami by się to wiązało

 

najprościej zajrzeć do dowolnego wątku, który prezentuje interesujące cię zdjęcia/obiekty. Zwykle zawierają opisy sprzętu jakim zdjęcie zostało zrobione. Teraz wystarczy google i koszty z grubsza poznasz. Do tego dojdą drobiazgi jak kamery, fokusery, flatenery, koła filtrowe + filtry, grzałki, komputery, flatownice, zasilacze i pewnie jeszcze inne graty, czyli drugie tyle przynajmniej ... ale to w dalszej kolejności. Na początek wystarczy niedroga lustrzanka z przeciętnym obiektywem na niedrogim montażu z napędem

 

i trzeba pamiętać, że teleskop do wizuala i fotografii raczej trudno pogodzić w jednej konstrukcji, a przynajmniej w założonym budżecie

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 hours ago, Szymon1 said:

Cześć, planuje kupić teleskop, na ten moment do obserwacji, jednak kiedy będę miał więcej funduszy to na astrofoto. Cena to około 2000zł ( jeśli byłby jakiś opłacalny używany to wchodzi w grę ). Polecilibyście jakiś? W kwestii astrofoto jeśli byłaby możliwość to chciałbym nim cykać zdjęcia mgławic ?. Dzięki z góry i pozdrawiam.

Jak zwykle niektorzy mnie skrytykują, ale polecę książkę  Astrogotografia. Książka bywa tutaj krytykowana za błędy czy uproszczenia, ale opisuje wszystkie najważniejsze aspekty astrofotografi. Gorzej czy lepiej, ale przynajmniej się dowiesz że takie aspekty istniją, bo z pytania wnioskuje, że o większości tych rzeczy nie masz pojęcia. Montaż, Guiding, filtry, kamery, obróbka. Jak poznasz podstawowe pojęcia, to na forum wszystkiego w detalach się dopytasz, a przynajmniej bedziesz wiedział jakie pytania zadawać.

Oczewiście wszystkiego tego dowiesz się również czytając forum, ale moim zdaniem, zajmnie to zdecydowanie więcej czasu niż kilka wieczorów na przeczytanie ksiązki. I łatwo jest przeoczyć coś, o czym nie wiesz że istnieje. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.