Skocz do zawartości

Jaka ogniskowa mak 127 i bino?


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, astrokarol napisał(a):

 

Czyli najpierw trzeba zmierzyć pole okularu i jego ogniskową ...

 

jesteś pewien?

w zasadzie to nawet nie potrzeba znać pola widzenia okularu i jego ogniskowej do wyznaczenia względnej zmiany ogniskowej teleskopu. Na upartego wystarcz przyjąć przybliżone wartości bo i tak się redukują w obliczeniach, a znając ogniskową teleskopu i względną jej zmianę obliczymy wynikową

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ZbyT napisał(a):

znając pole własne okularów możesz wyliczyć powiększenie, a tym samym ogniskową. Wystarczy zmierzyć pole widzenia teleskopu z danym okularem np. sprawdzając odległość kątową gwiazd mieszczących się w polu widzenia przy samym jego brzegu. Raz z samą kątówką, a drugi raz z kątówką i z bino. Jeśli użyjesz okularów o małej dystorsji to taki pomiar będzie dość dokładny

 

pozdrawiam

Hej. 

     Pogoda pozwoli to się pobawię i obliczę powiększenie.Orciaki bez dystorsji będą w sam raz. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak, że potem wkładając inny okular i ustawiając ostrość, zmienisz ogniskową i poprzednie obliczenia stracą sens?

Np. z ostrością ustawioną w okularze 25 mm ogniskowa wyjdzie Ci powiedzmy (dla łatwiejszych obliczeń) 1600. Następnie 1600 / 25 = 64x (powiększenie)

 

Ale potem wkładając okular 18 mm już nie bierzesz do obliczeń wartości ogniskowej 1600 / 18 bo w międzyczasie musiałeś ustawić ostrość (przesunąć lustro) i teraz ogniskowa nie wynosi już 1600 tylko np. 1650? Wówczas 1650 / 18 da inny wynik.

 

Pytam, bo w sumie sam jestem ciekaw a nie znam się aż tak :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba oczywiste, że pomiary wykonujemy tym samym okularem. Różne okulary to różne ogniskowe, różne pola widzenia, zniekształcenia i zwykle nie są parafokalne. Za dużo zmiennych wpływających na wynik

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, biedronek napisał(a):

Mam wrazenie ze zaraz po.powstaniu forum bylo pytanie o ogniskowa maka i dalej pytanie nierozwiazane jest. Jak tu ufac poradom z forum jak przez tyle lat nie ma jasnej odpowiedzi o ogniskowa maka

Hej.

     Wydaje mi się że że względu na konstrukcję maczka jak ostrzy, w zależności od używanych okularów, złączek, kątówki, nasadki bino i jak to jest wszystko ze sobą połączone to wychodzi różna długość drogi optycznej. No i przez to różnie wychodzi ogniskowa maka.

     Jak obliczę u siebie jakie wyszły mi powiększenia z okularami które posiadam i jak mam u siebie podłączone wszystko to dam znać co mi wyszło.

     Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.