Skocz do zawartości

Jaka ogniskowa mak 127 i bino?


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

     Nadal męczę temat jaka jest ogniskowa maka 127 z bino z kątówka 1.25 i 2 cale.

     Wyczytałem kiedyś że ogniskowa maka 127 wynosi:

1350-mak z okularem bez kątówki

1540-mak, kątówka 1.25 + okular

1850-mak, kątówka 1.25 + bino

2100-mak kątówka 2 + bino

     Ponoć każde dodatkowe 10mm drogi optycznej wydłuża ogniskową o 35. Gdzieś na innym forum że ogniskowa wzrasta o 50.

     Sprawdzał ktoś może, obliczał jak to wygląda faktycznie, czy te wyliczenia które podałem są prawidłowe? Można zmierzyć źrenicę wyjściową i obliczyć ale nie mam okularu z podziałką co by zrobić to dokładnie.

      Poniżej dwa zdjęcia z pryzmatem Beadera 1.25 i kątówka 2 Explore Scientific Jak widać spora różnica w drodze optycznej....

 

IMG_20230323_145925.jpg

IMG_20230323_150402.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

programy do avikowania podają ogniskową teleskopu na podstawie wielkości tarczy planety na matrycy kamerki

nie jest to może jakiś bardzo dokładny pomiar (+-50 mm) ale wkładając przedłużki o znanej długości można z dobrym przybliżeniem wyznaczyć zależność ogniskowej od długości toru optycznego

 

jeśli chcesz rzeczywiście wiedzieć jak to wygląda to zmierz sam bo to co ludzie wypisują jest mało wiarygodne

sam nie robiłem takich pomiarów bo nie uważałem tego za coś ważnego. Jeśli chciałem uzyskać większą skalę to wkładałem przedłużkę nie przywiązując specjalnie wagi do uzyskanej ogniskowej. Dla mnie to byłą kwestia mało istotna

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ZbyT napisał(a):

jeśli chcesz rzeczywiście wiedzieć jak to wygląda to zmierz sam bo to co ludzie wypisują jest mało wiarygodne

Kamerki nie posiadam. Drogę optyczną policzę sobie, wiem ile ma bino, kątówka, złączki ale jak to się przekłada na ogniskową? Czy ten przelicznik 10mm drogi optycznej  odpowiada  35 do ogniskowej? Może ktoś zgłębiał temat bardziej? Chciałbym wiedzieć jakie mam powiększenie mniej więcej. W bino obraz wydaje się większy i ciężko na oko oszacować ile wynosi.... Pozdrawiam 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jacek1977 napisał(a):

Kamerki nie posiadam. Drogę optyczną policzę sobie, wiem ile ma bino, kątówka, złączki ale jak to się przekłada na ogniskową? Czy ten przelicznik 10mm drogi optycznej  odpowiada  35 do ogniskowej? Może ktoś zgłębiał temat bardziej? Chciałbym wiedzieć jakie mam powiększenie mniej więcej. W bino obraz wydaje się większy i ciężko na oko oszacować ile wynosi.... Pozdrawiam 

 

Zmierz średnice  źrenicy  wyjściowej danym okularem np 10mm  bez bino i później z bino co pozwoli wyliczyć później  ogniskową  maka z nasadką  bino.:showoff:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem  - jak odsunięcie okularu / kamery dalej ma zmienić ogniskową?
Przecież ogniskowa to cecha układu optycznego i jak kamera będzie dalej niż płaszczyzna ostrości to po prostu obraz będzie nieostry...

Chyba, że tu jakieś nieznane mi zjawiska zachodzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Nie rozumiem  - jak odsunięcie okularu / kamery dalej ma zmienić ogniskową?
Przecież ogniskowa to cecha układu optycznego i jak kamera będzie dalej niż płaszczyzna ostrości to po prostu obraz będzie nieostry...

Chyba, że tu jakieś nieznane mi zjawiska zachodzą?

No właśnie chodzi o to, że musisz przeogniskować, żeby wtedy złapać ostrość, a to się robi przez zmianę położenia lustra głównego - czyli po prostu zmieniasz odległość między lustrami (czyli zmieniasz układ optyczny), co jednocześnie zwiększa backfocus i ogniskową.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Miesilmannimea napisał(a):

Nie rozumiem  - jak odsunięcie okularu / kamery dalej ma zmienić ogniskową?
Przecież ogniskowa to cecha układu optycznego i jak kamera będzie dalej niż płaszczyzna ostrości to po prostu obraz będzie nieostry...

Chyba, że tu jakieś nieznane mi zjawiska zachodzą?

 

jak widać zachodzą tu nieznane ci zjawiska ;)

 

ostrość regulujemy przesuwając lustro główne względem lusterka wtórnego, a że oba nie są płaskie (jedno wklęsłe, a drugie wypukłe) to zmiana ich wzajemnego położenia zmienia ogniskową. Jeśli wyprowadzimy ognisko dalej od wylotu tuby to i ogniskowa będzie większa. Złapiemy więc ostrość dalej od wylotu wydłużając ogniskową

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa no widzicie - zapomniałem, że tu lustra ruszają się _względem_siebie_ a nie jak w Niutku :)

Sprawdził ktoś może jaką maksymalną ogniskową można osiągnąć w takim MAKu 127 z kamerą i jak daleko trzeba w tym celu odsunąć kamerę?

Rozdzielczość całości nie spada przy takiej zabawie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jacek1977 napisał(a):

Kamerki nie posiadam. Drogę optyczną policzę sobie, wiem ile ma bino, kątówka, złączki ale jak to się przekłada na ogniskową? Czy ten przelicznik 10mm drogi optycznej  odpowiada  35 do ogniskowej?

 

toż przecie o tym pisałem. Zmierz bo ludzie tego nie mierzyli tylko powtarzają jakieś plotki. Trudno zgadnąć, która jest bliska prawdy

pomiar przez program do avikowania to niemal to samo co pomiar źrenicy wyjściowej ale trudno zmierzyć źrenicę wystarczająco dokładnie, a rozmiar piksela w kamerce jest rzędu kilku mikronów więc taki pomiar będzie dość dokładny i będzie to pomiar bezpośredni, a nie pośredni jak w przypadku źrenicy wyjściowej

 

jeśli nie masz kamerki to poproś o pomoc kogoś kto kamerkę ma

ja kamerki mam ale Maków już nie mam więc nie zmierzę

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, no przecież jeśli ogniskowa to jest ten punkt, w którym się ogniskuje światło (a jest), to dodanie przedłużek do toru optycznego wymusza taką zmianę, żeby ognisko wypadało dalej. Czyli żeby ogniskowa zwiększyła się o długość tych przedłużek.

 

Jak mamy ogniskową 1500 mm, i tak jesteśmy w stanie wyostrzyć np. z okularem włożonym bezpośrednio w visualbacka, ale dodajemy do tego przedłużkę np. 110 mm (a tyle mniej więcej ma długość toru optycznego kątówki 2"), to musimy oddalić ognisko o te 110 mm, czyli zrobi nam się ogniskowa 1610 mm. No i tyle, jaka tu jeszcze filozofia? Jedno co, to że im bardziej wydłużamy ogniskową, tym większe ryzyko, że nam przeloty zaczną przycinać stożek światła.

 

(chyba, że czegoś fundametalnie nie rozumiem :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

Przecież ogniskowa to cecha układu optycznego

....a przesunięcie zwierciadeł względem siebie zmienia ten układ optyczny....więc także i ogniskową. Na tej zasadzie ogniskują wszystkie bez wyjątku mniejsze fotograficzne obiektywy zwierciadłowe (300mm, 500mm, 600mm, 1000mm) - obrót pierścienia ostrości powoduje zwiększenie odległości między parą menisk+LW do LG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jacek1977 Jeżeli masz jakąś lustrzankę (i folię), próbowałbym fotografować Słońce. Rozmiar kątowy danego dnia można określić bardzo dokładnie. Średnica Słońca na aps-c wyjdzie na kilka tysięcy pixeli, więc pomiar będzie dokładny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Piotr K. napisał(a):

Panowie, no przecież jeśli ogniskowa to jest ten punkt, w którym się ogniskuje światło (a jest), to dodanie przedłużek do toru optycznego wymusza taką zmianę, żeby ognisko wypadało dalej. Czyli żeby ogniskowa zwiększyła się o długość tych przedłużek.

 

Jak mamy ogniskową 1500 mm, i tak jesteśmy w stanie wyostrzyć np. z okularem włożonym bezpośrednio w visualbacka, ale dodajemy do tego przedłużkę np. 110 mm (a tyle mniej więcej ma długość toru optycznego kątówki 2"), to musimy oddalić ognisko o te 110 mm, czyli zrobi nam się ogniskowa 1610 mm. No i tyle, jaka tu jeszcze filozofia? Jedno co, to że im bardziej wydłużamy ogniskową, tym większe ryzyko, że nam przeloty zaczną przycinać stożek światła.

 

gdyby tak było to wyciąganie ogniska dalej na zewnątrz nie miałoby większego znaczenia i byłoby  pomijalnie małe w stosunku do ogniskowej Maka

 

kilkanaście lat temu eksperymentowałem z MTO11CA. Dokładnie już nie pamiętam ale zdaje się, że dodanie pierścieni pośrednich o długości około 50 mm wydłużało ogniskową o około 250 mm. Oczywiście aby uzyskać ostry obraz trzeba było wykręcić śrubkę blokującą pierścień ostrości by dało się go przekręcić poza nieskończoność. W Maku 127 nie trzeba tego robić ale na pewno inaczej zmieni się ogniskowa

 

w Maku 180 zmiana oryginalnego visualbacka na wyciąg od SCT wydłużało ogniskową o jakieś 200-300 mm

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, bartolini napisał(a):

@Jacek1977 Jeżeli masz jakąś lustrzankę (i folię), próbowałbym fotografować Słońce. Rozmiar kątowy danego dnia można określić bardzo dokładnie. Średnica Słońca na aps-c wyjdzie na kilka tysięcy pixeli, więc pomiar będzie dokładny.

Ale ciężko będzie zrobić zdjęcie lustrzanką przez nasadkę bino.

Ta metoda zadziała jeśli:

- w okularze włożonym w nasadkę ustawimy ostrość na Słońce

- wywalimy nasadkę bino

- zmieniając odległość SLR - Mak znajdziemy ostry obraz

- zdjęcie powie prawdę o ogniskowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jacek1977; najprościej będzie  skonstruowanie czegoś na wzór dynametru Ramsdena i zmierzyć źrenicę wyjściową , jako źrenicęwejściową należy przyjąć 118mm.Jeżeli posiadasztakie szkiełko z mikroskopowego okularu pomiarowego jest to dość łatwę do wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, astrokarol napisał(a):

 

image.png.e89461935a5ef4dfb547e1fe4c5249e7.png

Paradoksalnie - nie.

W MTO jest kołek ograniczający obrót pierścienia ostrości nieco za symbolem nieskończoności, przy założeniu, że zamocowana jest lustrzanka (domyślnie z gwintem M42).

ALE.......jesli chcemy ognisko mocniej wysunąć poza tubus MTO, kołek ograniczajcy wylatuje i wówczas pierścień ostrości może być obracany w większym zakresie, dając ostre obrazy np z diagonalem 2" w nieskończności, będąc daleeeeko poza skalą ostrości obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin_G napisał(a):

Ale ciężko będzie zrobić zdjęcie lustrzanką przez nasadkę bino.

Ta metoda zadziała jeśli:

- w okularze włożonym w nasadkę ustawimy ostrość na Słońce

- wywalimy nasadkę bino

- zmieniając odległość SLR - Mak znajdziemy ostry obraz

- zdjęcie powie prawdę o ogniskowej

Tak - najlepiej mieć dwie przedłóżki 100mm. Ew. 50 + 100mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

Paradoksalnie - nie.

 

Miałem na myśli, że nie możliwe jest przekroczenie czegoś co nie ma końca. Dlatego "poza nieskończoność" jest bezsensu. 

 

Miało być tak trochę humorystycznie, po takim tekście Windows się zacina, Ziemia obraca się w drugą stronę a kot nie spada na 4 łapy :P

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, astrokarol napisał(a):

Miałem na myśli, że nie możliwe jest przekroczenie czegoś co nie ma końca. Dlatego "poza nieskończoność" jest bezsensu. 

Miało być tak trochę humorystycznie, po takim tekście Windows się zacina, Ziemia obraca się w drugą stronę a kot nie spada na 4 łapy :P

Ja przypuszczałem co miałeś na myśli, ale nie zaszkodzi na piśmie wyjaśnić jak w astronomii amatorskiej ustawia się ostrość ZA nieskończonością! 

:fool:

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

     Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi.

     Niestety nie posiadam nic z wyżej wymienionych rzeczy aby to sobie obliczyć, brak kamerki, lustrzanki, przedłużek, okularu ze skalą.

     Czyli w moim przypadku z kątówka 1.25 powiększenie przedstawia się następująco:

-okulary 25mm plossle, dające powiększenie x - cały księżyc w bino z lekkim zapasem.

-okulary 18mm orciaki, dające powiększenie x -najczęściej używane do księżyca i planet z bino.

      Pozdrawiam :original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej.

 

     Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi.

     Niestety nie posiadam nic z wyżej wymienionych rzeczy aby to sobie obliczyć, brak kamerki, lustrzanki, przedłużek, okularu ze skalą.

     Czyli w moim przypadku z kątówka 1.25 powiększenie przedstawia się następująco:

-okulary 25mm plossle, dające powiększenie x - cały księżyc w bino z lekkim zapasem.

-okulary 18mm orciaki, dające powiększenie x -najczęściej używane do księżyca i planet z bino.

      Pozdrawiam :original:

Wygląda na to że z okularami 25 mm masz powiększenie około 90 razy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znając pole własne okularów możesz wyliczyć powiększenie, a tym samym ogniskową. Wystarczy zmierzyć pole widzenia teleskopu z danym okularem np. sprawdzając odległość kątową gwiazd mieszczących się w polu widzenia przy samym jego brzegu. Raz z samą kątówką, a drugi raz z kątówką i z bino. Jeśli użyjesz okularów o małej dystorsji to taki pomiar będzie dość dokładny

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ZbyT napisał(a):

znając pole własne okularów możesz wyliczyć powiększenie, a tym samym ogniskową. Wystarczy zmierzyć pole widzenia teleskopu z danym okularem np. sprawdzając odległość kątową gwiazd mieszczących się w polu widzenia przy samym jego brzegu. Raz z samą kątówką, a drugi raz z kątówką i z bino. Jeśli użyjesz okularów o małej dystorsji to taki pomiar będzie dość dokładny

 

pozdrawiam

Można to samo zrobić obserwując Księżyc  jednak wtedy dobrze by było wiedzieć czy jest w apogeum czy w perygeum, można to też wypośrodkować i wtedy powiększenie  będzie  plus minus około 10 razy co większego znaczenia nie ma.Tak czy inaczej przy powiększeniu 90X ogniskow będzie wynosiła 90X25=2250 z czego już łatwo wyliczyć że przy okularach 18 X będzie to 125X  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.