Skocz do zawartości
  • 0

Prosze o rade, która lepsza głowica


Amatorex

Pytanie

Witam. Chciałem zapytać czy ktoś może doradzić która głowica nada sie najlepiej? Przeznaczenie lornetka i achromat sw 120/600. Upatrzyłem takie dwie głowice ale nie wiem która najlepiej sie sprawdzi.

 

https://a.aliexpress.com/_ExmUnpz tutaj na oku mam tą najdroższą, z niby z nośnością 10kg. Sprzedawca pisał ze te 10kg jest prawdziwe.

 

https://a.aliexpress.com/_EQNLUND a tutaj nośność 5kg, ale typowo pod teleskop. (Do lornetki mam potrzebne adaptery). Znalazlem jeden komentarz pod tą glowica ze ktos uzywa ze sky-watcherem 150/750 i jest dobrze. Troche korci mnie ta pierwsza opcja ale jest to niewiadoma. Inne glowice raczej nie wchodza w gre, chyba ze cos w tych samych pieniadzach, o tych samych wymiarach glowicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ta pierwsza opcja jest o tyle kłopotliwa, że przy refraktorze masz inną szynę nośną niż ta w pierwszej głowicy.

Pierwsza głowica jest urządzeniem typowo fotograficznym i jest ona dedykowana pod szynę typu Arca-Swiss, podczas gdy w teleskopie jest szyna typu Vixen.

Musiałbyś dodatkowo dokupić sobie adapter Arca-Swiss<=>Vixen, aby móc tego używać.

 

Ja ze swojej strony polecam drugą głowicę. Używałem jej klona  przy teleskopie Bresser 102/460 i spisywała się bardzo dobrze.

Jeśli twój teleskop ma służyć do przeglądów Nieba oraz obserwacji przy małych i średnich powiększeniach, to ta druga głowica będzie dobrym wyborem.

 

Wskazówka: jak chcesz zmniejszyć masę teleskopu i ułatwić sobie jego wyważenie na głowicy, to zdejmij metalowy odrośnik i zastąp go elastycznym,

np. takim. Sam mam refraktor Skywatcher 150/750 i wywaliłem metalowy odrośnik i zastąpiłem go elastycznym - jest zdecydowanie łatwiej podczas obserwacji

i transportu telepa. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.