Skocz do zawartości

Pelikan/Łabędź


Rekomendowane odpowiedzi

Takie szybkie nocne strzelanie.
Okolice gwiazdozbioru Łabędzia. Gwiazdy Sadr i Deneb.
Kawałkiem widać Mgławicę Pelikana. Miała być w całości ale coś nie poszło z celowaniem 😃. Nauka obróbki zdjęć ciąg dalszy.
60 x 55sek
po 15 biasy, darki, flaty
Montaż SWSA
ASKAR 180 mm
Nikon D5300 mod
Filtr CLS
Bortle class 5
Księżyc 75,5% przybywa
Obróbka Sequtorem (jakoś nie leży mi DSS) plus PhotoShop

Sequator.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Swoją drogą, okolice gwiazdy Sadr mają być moim kolejnym celem, także miło, że ktoś wrzucił i pobawiłem się trochę. Aktualnie księżyc to wole strzelać kulki jak m 13. Poczekam na nów i także wrzucę swoje wypociny. Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Po pierwsze stackuj w DSS lub Sirilu, nie sa są trudne. I przede wszystkim to są softy to stackowania a nie obróbki.

2. Dokup guiding żeby uzyskać dłuższe czasy

3. Nie pal przy księżycu

4. Zbierz więcej materiału

5. Olej darki i zrób tych biasów 200 i sobie zostaw w folderze dla danego ISO, nie musisz ich robić po każdej sesji

6. Nie jestem pewien ale chyba pojawia się u ciebie walking noise. Rozwiązaniem na to jest odpalenie ditheringu ale w SWSA nie ma takiej opcji. Możesz za to baardzo delikatnie co ileś klatek lekko przesuwać kadr w jedną i drugą stronę.

 

 

Sequator.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, flamezz napisał(a):

1. Po pierwsze stackuj w DSS lub Sirilu, nie sa są trudne. I przede wszystkim to są softy to stackowania a nie obróbki.

2. Dokup guiding żeby uzyskać dłuższe czasy

3. Nie pal przy księżycu

4. Zbierz więcej materiału

5. Olej darki i zrób tych biasów 200 i sobie zostaw w folderze dla danego ISO, nie musisz ich robić po każdej sesji

6. Nie jestem pewien ale chyba pojawia się u ciebie walking noise. Rozwiązaniem na to jest odpalenie ditheringu ale w SWSA nie ma takiej opcji. Możesz za to baardzo delikatnie co ileś klatek lekko przesuwać kadr w jedną i drugą stronę.

 

 

Dzięki za podpowiedź. Świetna obróbka. Możesz rozwinąć pkt 5. Czemu mam zrezygnować z darków?? Czemu tak dużo biasów?? Ja akurat robię tylko przy ISO 1600 wyżej nie podciągam. Temperatura otoczenia w wypadku samych biasów ma znacznie?? I co z flatami ??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Przemek Woźniak napisał(a):

 

żeby darki zadziałaly na dslr musialbyś wypalić ich łącznie tyle samo co lighty, inaczej wprowadzają szum a tylu hotpixeli twój d5300 nie ma. Biasy robisz na najniższym możliwie czasie czyli jak pamiętam u ciebie 1/4000s. Temperatura nie ma znaczenia. A flaty to normalnie dajesz. Wszędzie takie samo iso co lighty :) patrz tutaj http://astrozdjecia.pl/tips.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 3.05.2023 o 18:25, flamezz napisał(a):

Biasy robisz na najniższym możliwie czasie czyli jak pamiętam u ciebie 1/4000s.

Ja bym poszedł dalej i nie robił biasów ;) 

Nie wiem jak d5300 ale d5100 dodaje stały offset przy konkretnym iso, wartość tego offsetu można sobie zmierzyć w taki sposób i później odejmować stałą wartość.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze, by zrobić lighty :)

Btw. jeżeli to SWSA 2i, to jest opcja zrobienia ditheringu, trzeba tylko kontrolować sesję z aplikacji.

Podpiąć kabel (taki o: https://www.astroshop.eu/shutter-release/skywatcher-electronic-cable-shutter-release-for-nikon-d5000-d90-ap-r3n-n3-/p,26931 albo z aliexpress) i masz prostą kontrolę sesji oraz dithering. Tak to wygląda:

edit: dithering tylko w osi RA rzecz jasna.


image.png.65ef52655d1d822fa3d3770ba4d082c4.png

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.