Skocz do zawartości
  • 0

Czy można używać akumulator podczas ładowania?


Behlur_Olderys

Pytanie

Cześć, mam krótkie pytanko: mam akumulator AGM z przetwornikami na 5V. Podłączam do niego mnóstwo różnych rzeczy na 12V i na 5V. Czy jak napięcie niebezpiecznie spadnie to mogę po prostu podłączyć ładowarkę i dalej focić, czy jednak to nie jest możliwe? Niby on ma możliwość pracy buforowej, ale nie wiem, czy to jest w ten sposób realizowane? Pytam, bo się nie znam, a nie chcę sobie pierwszej nocy zepsuć sprzętu i/lub akumulatora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

To o czym piszesz, to praca cykliczna, nie buforowa. Problem ewentualnie może powodować ładowarka - może oszaleć i zacząć przeładowywać akumulator i intensywnie go gazować, ewentualnie wyłączać się przez dużą ilość harmonicznych generowanych przez przetwornicę i vice versa, na zdjęciach możesz widzieć wzrost szumu. Samemu akumulatorowi jest wszystko jedno, np. w instalacjach solarnych z buforem akumulatorowym jest tak właśnie używany, że jest trochę ładowany i trochę rozładowywany.

 

AGMy są bardzo proste w ładowaniu, nie mają efektu pamięciowego, przeładowane po prostu gazują, akumulatorowi nic nie zrobisz. Ważne żeby po zakończonej sesji go naładować do pełna lekko podgazowując do 14.7-14.9V, nie rozładowywać poniżej ok. 10.5V, i nie trzymać rozładowanego dłuższy czas. I przede wszystkim do takich zadań używać AGMów, a nie akumulatorów rozruchowych.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z technicznego punktu widzenia nie ma problemu, tzn. można ładować akumulator w czasie gdy jest z niego pobierany prąd. Trzeba jednak pamiętać że napięcie ładowania jest zazwyczaj wyższe niż 12 V. Zatem na zaciskach otrzymasz napięcie takie w jakim ładujesz akumulator to jest zwykle około 14 V. 

W przypadku ładowania akumulatora AGM z ładowarki impulsowej, zalecane napięcie ładowania wynosi zwykle 14,4-14,8 V przy temperaturze 25°C.

Natomiast w przypadku ładowania akumulatora AGM z ładowarki stałoprądowej, zalecane napięcie ładowania wynosi zwykle 13,5-13,8 V przy temperaturze 25°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli ogólnie, gdybym chciał użytkować akumulator AGM w trybie buforowym, to musiałbym podłączyć do niego na zaciski nie 12v tylko np. 13.8v zasilaczem powiedzmy 5A, i mógłby tak działać przez kilka dni bez przerwy/awarii?

Są takie ładowarki do dostania gdzieś? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Czyli ogólnie, gdybym chciał użytkować akumulator AGM w trybie buforowym, to musiałbym podłączyć do niego na zaciski nie 12v tylko np. 13.8v zasilaczem powiedzmy 5A, i mógłby tak działać przez kilka dni bez przerwy/awarii?

Są takie ładowarki do dostania gdzieś? ;)

 

Skoro masz źródło zasilania zasilające akumulator, to użyj je do bezpośredniego zasilania zestawu astro, a akumulator zostaw w domu jako niepotrzebny gadżet.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.