Skocz do zawartości

Warkocz Bereniki i galaktyki


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 14.05.2023 o 23:28, radio-teleskop.pl napisał(a):

oraz trochę galaktyk

 

Ładnie to obrobione. :)

Ale tam nie jest "trochę galaktyk", lecz mnóstwo galaktyk. Jak wynika z załączonej mapki. ;)

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

180 s, przy 250mm ogniskowej, bez guidingu, to bardzo dobry wynik.

Widzę że nowy AT daje radę.

Jak od  kilkunastu lat mam starszą wersję, ale zawsze ze strachem w oczach wieszam 200 mm.

Zauważyłem, że mój AT do 135 mm jest super. 200 mm to już musi mieć bardzo dokładne ustawienie na GP i dobrą sztywność.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Robson_g napisał(a):

Zauważyłem, że mój AT do 135 mm jest super. 200 mm to już musi mieć bardzo dokładne ustawienie na GP i dobrą sztywność.

A masz oryginalny wedge ? przeciwwagi ?

Mój stary AT na statywie od EQ5, org. wedgem działa do 3min ale z obiektywem 300mm, dopiero przy 420m bez guidingu mam już połowę klatek pojechaną. Kupiłem autoguider to zobaczymy czy pójdą dłuższe klatki. Także sztywnośc na początek sporo pomaga. Za to nowy AT nie ma tego ograniczenia sesji do 1.50 h.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, diver napisał(a):

Ładnie to obrobione. :)

Pięknie dziękuję w imieniu autora :) Z pomocą przyszły mi różne "terminatory" Russela Cromana, które od pewnego czasu testowałem w Pixie, aż ostatecznie postanowiłem je kupić ;)

 

2 godziny temu, Robson_g napisał(a):

180 s, przy 250mm ogniskowej, bez guidingu, to bardzo dobry wynik.

Widzę że nowy AT daje radę.

Jak od  kilkunastu lat mam starszą wersję, ale zawsze ze strachem w oczach wieszam 200 mm.

Zauważyłem, że mój AT do 135 mm jest super. 200 mm to już musi mieć bardzo dokładne ustawienie na GP i dobrą sztywność.

Bardzo dziękuję! Już kiedyś przy okazji publikacji testu AT 360 wspominałem, że zależało mi na "bezstresowym" montażu i jestem z niego bardzo zadowolony. Staram się precyzyjnie ustawiać na biegun, ale te 180 sekund bez guidingu to już raczej graniczna wartość dla ogniskowej 250 mm, zresztą na niektórych klatkach gwiazdki bywają ciut pociągnięte, ale od czego są wspomniane wyżej "terminatory" i inne narzędzia Pixa ;) A co do starszej wersji AT, to mam do niej wielki sentyment, używałem przez lata i miałem w zasadzie te same doświadczenia: do 135 mm ciągnął super (nawet po 4 minuty), ale powyżej już zaczynały się schody ;) Dla ciekawostki dodam, że rekordową ekspozycję uzyskałem z 85 mm i było to 7 minut z gwiazdkami w punkt. Naprawdę fajny był ten AT do "lajtowego" astrofoto. A jego młodszy "brat" nadal jest :) Serdeczności!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Darek_B napisał(a):

A masz oryginalny wedge ? przeciwwagi ?

Mój stary AT na statywie od EQ5, org. wedgem działa do 3min ale z obiektywem 300mm, dopiero przy 420m bez guidingu mam już połowę klatek pojechaną. Kupiłem autoguider to zobaczymy czy pójdą dłuższe klatki. Także sztywnośc na początek sporo pomaga. Za to nowy AT nie ma tego ograniczenia sesji do 1.50 h.

 

Już kiedyś o tym dyskutowaliśmy.

AT wieszam na Manfrotto 400 Junior. Nie mogę się zebrać, do poszukania czegoś sztywniejszego :)

Który to autoguider kupiłeś?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Robson_g napisał(a):

AT wieszam na Manfrotto 400 Junior.

Zdaje się  że to ogranicza Cię do większych ogniskowych.

ps. Kupiłem Nexguida Celestrona, ale meczę się żeby zmusić go do działania. Może na zlocie ktoś mi doradzi.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.