Skocz do zawartości

Jaki teleskop wybrać?


Marcin B.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Chciałbym kupić pierwszy teleskop dla dzieci no i dla siebie :)

Przejrzałem OLX z lokalizacją Wrocław i mam dostępne takie takie, jak poniżej.

Coś z tego ma w ogóle sens?

 

1. Levenhuk NG 60x700

Teleskop obserwacyjny Nadolice Małe • OLX.pl

 

2. Celestron AstroMaster LT 60x700

Teleskop celestron astromaster lt 60 Wrocław Fabryczna • OLX.pl

 

3. Levenhuk LabZZ T3 60x700

Dla Ciebie wszystko - sprawdź nowe oferty! (olx.pl)

 

4. Niemiecki teleskop refraktor 60x700 (nie widzę nazwy)

Dla Ciebie wszystko - sprawdź nowe oferty! (olx.pl)

 

5. Teleskop Aomekie 70x300

Teleskop f30070m+ Plecak Gwarancja Wrocław Stare Miasto • OLX.pl

 

6. Teleskop Aomekie 70x400

Teleskop Aomekie AO2002AU 70/400 Gwarancja Wrocław Stare Miasto • OLX.pl

 

7. Opticom

PROFESJONALNY TELESKOP Duży + Akcesoria Gratis W Zestawie Wrocław Śródmieście • OLX.pl

 

8. Celestron AstroMaster LT 76x700 AZ (niestety drogi jak dla nas, ale jeśli inne nie mają sensu, to mógłbym go wziąć)

Dla Ciebie wszystko - sprawdź nowe oferty! (olx.pl)

 

9. Luminova Tasco 60x900 (niestety drogi, ale jeśli inne nie mają sensu, to mógłbym go wziąć)

Dla Ciebie wszystko - sprawdź nowe oferty! (olx.pl)

 

10. Celestron 60 LCM - niestety bez statywu, ale jeśli lepszy od innych to statyw może można dokupić, nie wiem ile może kosztować sensowny , 60x700

Dla Ciebie wszystko - sprawdź nowe oferty! (olx.pl)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co wybrałeś to w zasadzie same śmieci. Lub inaczej: atrapy teleskopów. Ładnie wyglądają w kącie pokoju i można udawać, że coś przez nie się da dostrzec.

To typowa ślepa uliczka! Ich zakup to wyrzucone pieniądze. Właśnie dlatego lądują na Allegro lub OLX

 

Szedłbym w tę stornę:

https://www.optyczne.pl/844.1-artykuł-Sky-Watcher_90_900_-__na_dobry_początek.html

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marcin B. napisał(a):

Myślę, że masz świadomość, że opisów teleskopów z OLX nie można brać poważnie. Bo jeśli ten z linku jest profesjonalny za 249 zł, to jaki jest ten?

https://www.astroshop.pl/teleskopy/officina-stellare-ritchey-chretien-rc-800-6400-pro-rc-cga-ota/p,56217

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Marcin_G napisał(a):

To co wybrałeś to w zasadzie same śmieci. Lub inaczej: atrapy teleskopów. Ładnie wyglądają w kącie pokoju i można udawać, że coś przez nie się da dostrzec.

To typowa ślepa uliczka! Ich zakup to wyrzucone pieniądze. Właśnie dlatego lądują na Allegro lub OLX

 

Szedłbym w tę stornę:

https://www.optyczne.pl/844.1-artykuł-Sky-Watcher_90_900_-__na_dobry_początek.html

Hej. 

     Zgadzam się z tym co na temat podlinkowanych teleskopów napisał Marcin_G. Szkoda pieniędzy na te pseudo teleskopy. 

     Napisz jaki masz budżet to może uda się coś doradzić...

     

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ostudzenie mnie 🙂

Wiem, że opisy są reklamą tylko, dlatego chociaż ogniskowe skontrolowałem.

Przeczytalem proponowany artykuł i jestem zachwycony opisywanym refraktorem ale zakładałem, że górną granicą będzie 500 zł. 1000 zł to dużo. Gdyby nie moja żona, to na pewno bym go kupił 🤩

Może zaproponujecie coś w kwocie do 500 zł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej kwocie którą podałeś np na OLX kupisz przyzwoitego Newtona 114-130mm  który ma już spory potencjał obserwacyjny jak dla kogoś kto dopiero zaczyna przygodę z obserwacjami nieba.

Ogólnie szukaj teleskopu o możliwie największej średnicy lustra i wybieraj znane marki typu SkyWatcher unikając produktów no name.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Marcin B. napisał(a):

Dzięki za ostudzenie mnie 🙂

Wiem, że opisy są reklamą tylko, dlatego chociaż ogniskowe skontrolowałem.

Przeczytalem proponowany artykuł i jestem zachwycony opisywanym refraktorem ale zakładałem, że górną granicą będzie 500 zł. 1000 zł to dużo. Gdyby nie moja żona, to na pewno bym go kupił 🤩

Może zaproponujecie coś w kwocie do 500 zł? 

 

Lepiej trochę poczekać, nieco dozbierać środków i kupić coś, na co nie będziesz narzekał już pierwszego dnia. W segmencie sprzętów dla początkujących jest bardzo szybki przyrost jakości przy względnie niewielkim wzroście ceny.  

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybko odpowiadacie.

Moja pytania biorą się z niewiedzy.

Po przeczytaniu artykułu wydaje mi się ważne, żeby obiektyw nie był mały, ale nie wiem, gdzie jest ta granicą. Od 70 mm w zwyż? W cenie za 500 jest juz SW 60/900, a za 600 zl SW 70/900. Montaż paralaktyczny, czy azymutalny? Czy paralaktyczny nieautomatyczny pozwala na fotografowanie? Autor artykułu robił zdjęcia na azymutalnym, zgaduję, że tylko księżyca, bo wszystko, co dalej musiałby automatycznie śledzić na montażu paralaktycznym.

Jakie firmy poza SkyWatcherem rozważać? Opticom, Celestron, Levenhuk?

Do czego są krótkie refraktory?

Czy na montażu paralaktycznym można oglądać krajobraz?

Mikroeuchy rozumiem, że są nieodzowne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin B. wszystkie twoje pytania są zasadne i dobre, tylko nie za tę cenę. Za 500zł wybór masz prosty - cokolwiek Bressera/Skywatchera/Celestrona (Opticona omijaj szerokim łukiem), na byle jakim montażu azymutalnym. Montaże paralaktyczne są dużo droższe. Ewentualnie możesz sobie wybrać ogniskową pod swoje potrzeby.

 

Krótkoogniskowe achromaty (pozostałe typy refraktorów są kilka razy poza twoim budżetem) używa się do obserwacji w szerszych polach, w niewielkich powiększeniach. W większych - dają silną aberrację chromatyczną. Wadę tę częściowo ukrywa się konstruując teleskop o mniejszej światłosile (czyli z dłuższą ogniskową) który utrudnia/uniemożliwia obserwacje w szerokich polach.

 

Również polecam dozbierać do 1000zł, np. do jakiegoś używanego newtona 150mm na dobsonie. Sprzęt balkonowy to to nie jest, ale jest to już coś sensownego.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę - wreszcie ktoś kto pyta i słucha ;)

 

Zainteresuj się tym:

https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-sky-watcher-synta-r-90-900-az-3-CID767-IDUAxiB.html

 

Co prawda cena to 700zł ale jest tylko po to byś zaproponował 500zł :)

Argument, że odbierzesz osobiście i właścicielka nie będzie musiała się pieprzyć z pakowaniem i wysyłką ma swoją wagę.

 

Jeśli to jest pełny zestaw sklepowy (a pewnie tak - poproś o zdjęcia!) to warto dać te 500-600zł.

Teleskop da przyzwoity obraz księżyca, nawet jako-taki planet a gwiazdy będą ładne.

Jak się pobawisz to sprzedasz go bez straty może nawet stówkę zarobisz jeśli wystawisz go sensownie czyli z opisem i dobrymi zdjęciami ;)

To ma znaczenie jeśli hobby nie wypali.

 

Jeśli za 550zł miałaby Cię żona zabić to zacznij od zmiany żony :)

 

Jeśli nie ten to szukaj wszystkiego co nazywa się "teleskop" "luneta" nie "teleskop astronomiczny" - sprzęt sprzedają często tanio laicy i opisy są bez sensu. Im dłużej posiedzisz szukając głupio opisanych ofert tym większa szansa że coś tanio wyłapiesz...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Marcin B. napisał(a):

Szybko odpowiadacie.

Moja pytania biorą się z niewiedzy.

Po przeczytaniu artykułu wydaje mi się ważne, żeby obiektyw nie był mały, ale nie wiem, gdzie jest ta granicą. Od 70 mm w zwyż? W cenie za 500 jest juz SW 60/900, a za 600 zl SW 70/900. Montaż paralaktyczny, czy azymutalny? Czy paralaktyczny nieautomatyczny pozwala na fotografowanie? Autor artykułu robił zdjęcia na azymutalnym, zgaduję, że tylko księżyca, bo wszystko, co dalej musiałby automatycznie śledzić na montażu paralaktycznym.

Jakie firmy poza SkyWatcherem rozważać? Opticom, Celestron, Levenhuk?

Do czego są krótkie refraktory?

Czy na montażu paralaktycznym można oglądać krajobraz?

Mikroeuchy rozumiem, że są nieodzowne?

- większość montaży paralaktycznych ma możliwość dołożenia napędu i w tej opcji fotografowanie oraz obserwowanie Słońca (przez filtr!) Księżyca i planet staje się przyjemne

- Unikaj marek Opticon, Zoomion i tego typu wynalazków. Bresser, Celestron, Sky-Watcher w podobnym budżecie oferować będzie podobną jakość

- krótkie refraktory służą do "zanużania" się w szerokich polach nieba, pod ciemnym niebem, często ze specjalnymi filtrami (CLS, UHC, L-enhance) aby przeglądać rozległe mgławice. Typowe przykłądy takich refraktorów to 80/400, 102/500, 120/600 od Sky-Watchera oraz 102/460 Bresser i 102/600 Bresser (oba z serii Messier)

- przy bardzo małych powiększeniach można żyć bez mikroruchów. Ale przy planetach, Księżycu i ogólnie przy dużych powiększeniach - są konieczne.

Obserwacja pejzajżu na montażu paralaktycznym jest możliwa, jeśli przestawisz w go w tryb "na równiku" lub "na biegunie" -= chodzi o to, by jedna oś była pionowa a druga pozioma.

 

Poziom cenowy 500 zł to nadal droga w stronę rozczarowania

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Marcin B. said:

Może zaproponujecie coś w kwocie do 500 zł? 

Polować na okazję. Nie tylko na allegro/olx ale przeglądać oferty na wszystkich 3 forach astronomicznych w poszukiwaniu perełek. Czasami ktoś robi porządki i chce tanio oddać zadabny teleskop sensownej jakości w dobre ręce. Niestety te 500 za jakiś nowy sprzęt to poziom który nie gwarantuje przyzwoitości a jedynie zakup zabawki z naciąganymi do granic smieszności parametrami. Często niużywalne. A jak zauważyłeś nawet w linkowany, opisie o 90/900 pada solidan rekomendacja wymiany okularu 10mm na coś dobrego. Czyli zakup teleskopu to może być dopiero początek wydatków 😞

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.