Skocz do zawartości
  • 0

Skala a ogniskowa


Kriss2022

Pytanie

Panie i Panowie jak to jest. 

Czy ważna jest skala czy ogniskowa? 

Czy mając powiedzmy taka konfiguracje:

 

SW 80/600 i canon 6d (6,54) skala 2,25" 

RC 8 200/1600 (redukcja na 1062) canon 760d (3,72) skala 1.92". 

 

A której konfiguracji będę miał lepsze efekty odnośnie obiektów głębokiego nieba, np Galaktyk? 

Czy różnicę w czymś będą czy to czyta matematyka tylko? 

Czy ja tu cóż w ogóle źle pojmuje i mieszam?? 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Jest sporo innych parametrów które mają wpływ na efekt końcowy - jasność optyki, czułość matrycy. To jest w pewnym sensie podbudowa matematyczna do dalszych eksperymentów, ale sama w sobie niewiele określa. Trzeba patrzeć pod kątem całego setupu i jego wszystkich parametrów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
11 godzin temu, Kriss2022 napisał(a):

Czy ważna jest skala czy ogniskowa? 

Przypomina mi to trochę rozważania na temat " co zabija - prąd czy napięcie?".

 

Jeśli pytasz czysto teoretycznie tylko o to gdzie będziesz miał więcej szczegółów czy przy większej skali czy przy większej ogniskowej to pokuszę się odpowiedzieć, że przy większej skali (dla rozwiania wątpliwości - tam gdzie wartość sekund łuku na piksel będzie mniejsza). 

 

Wyobraź sobie jak wyglądałby obraz z teleskopu o ogniskowej 1000mm i sensorze o rozmiarach 36x24mm i rozdzielczości 2x2px, a jak z teleskopu o ogniskowej 100mm i sensorze o rozmiarach 36x24mm i rozdzielczości 6000x4000px.

 

To w skrócie w teorii, bo w praktyce dochodzą takie zjawiska jak seeing, dyfrakcja, różnej maści aberracje, rozdzielczość optyczna, czułość i szumy matrycy, itp. 

 

Skala mówi Ci jak szczegółowy jest (mógłby być w teorii) obraz i zależy od ogniskowej.

Edytowane przez WojtasSP320
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
33 minuty temu, Kriss2022 napisał(a):

Ja napisałem tylko ogólnikowo ale widzę że to glebsza dywagacja. 

 

To może inaczej: chcesz namalować obraz i masz dwa płótna powiedzmy 36x24cm (to jest matryca aparatu). Malujesz słonecznik (taki kwiat).

Na jednym płótnie malujesz go o rozmiarach 30x20cm (czyli kwiatek pokrywa prawie cały obszar płótna - to jest odpowiednik długiej ogniskowej).
Na drugim płótnie malujesz go o rozmiarach 3x2cm (malutki kwiatek na środku).

Na jednym płótnie malujesz go pędzlami do malowania ścian (gruby pędzel - to odpowiednik matrycy z dużym pikselem, powiedzmy 6µm)
Na drugim płótnie malujesz go specjalnymi, cieniutkimi pędzelkami ze sklepu dla artystów (to odpowiednik matrycy z małym pikselem, powiedzmy 2.9µm)

Który obrazek będzie bardziej szczegółowy?
Dużo zależy też od tego czy artyście się ręce nie trzęsą (wpływ seeingu) jak i jakość pędzli (jakość teleskopu, kolimacja, wielkość apertury) bo co z tego, że pędzelek mały jak wygląda jak wata cukrowa na patyku.

  • Lubię 4
  • Dziękuję 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Gość na chwilę napisał(a):

Jest sporo innych parametrów które mają wpływ na efekt końcowy - jasność optyki, czułość matrycy. To jest w pewnym sensie podbudowa matematyczna do dalszych eksperymentów, ale sama w sobie niewiele określa. Trzeba patrzeć pod kątem całego setupu i jego wszystkich parametrów.

Rozumie że trzeba się zagłębić w tym temacie. Wszystko się sprawdza do możliwości techniczych montażu i wielkość sensora kamery,optyki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie dopisałeś apertura. 
Każdy parametr jest ważny. Pierwszy zestaw ma f/7.5 a drugi f/5 więc jest jaśniejszy. Skala to jaki kąt obejmuje matryca przy zadanej ogniskowej. W ujęciu pikselowym ma to znaczenie w zakresie rozdzielczości teoretycznej teleskopu, która jest zależna od apertury i wynosi około 1.79" dla SW i 0.72" dla RC. Mamy jednak atmosferę i te wartości są zdecydowanie większe. Łuku na piksel, to odpowiednio 2.25" i 0.72". 
I teraz z teorii trzeba przejść do niemierzalnych parametrów jak seeing i stwierdzenie jak bardzo pasuje aparat do ogniskowej.  Wg różnych źródeł rzeczywista rozdzielczość teleskopu jest 2.5 razy mniejsza od teoretycznej. Z kolei aby gwiazdka wyglądała na gwiazdkę powinna zajmować nie 1 a 3 piksele. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, MarekS99 napisał(a):

Nie dopisałeś apertura. 
Każdy parametr jest ważny. Pierwszy zestaw ma f/7.5 a drugi f/5 więc jest jaśniejszy.

Ja napisałem tylko ogólnikowo ale widzę że to glebsza dywagacja. 

 

10 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

jeśli oceniać tylko matematycznie to: https://astronomy.tools/calculators/ccd_suitability

 

To już nie raz patrzyłem ale jakoś mnie się wydaje że nie ma to nic wspólnego z rzeczywistościa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Kriss2022 napisał(a):

...To już nie raz patrzyłem ale jakoś mnie się wydaje że nie ma to nic wspólnego z rzeczywistościa. 

 

Matematyka i optyka jest jedna. Kryterium Railegha, kryterium Dawesa i próbkowanie. Reszta to tylko kwestia interpretacji wyników. 🙂 Układ teleskop-kamera z jej wielkością piksela jednak podlegają tym kryteriom a dalej to już kwestia co kto lubi. Ten sam teleskop w dobrym seeingu może być gorzej prowadzony a w słabszym prowadzenie może nieco łagodzić niedostatki seeingu. Rozpatrywanie samego teleskopu bez odniesienia do montażu, jakości nieba, seeingu a nawet umiejętności obserwatora nie ma specjalnie sensu bo to jest cały "układ".  Tak, obserwator też jest jego częścią a może bardzo dużo zepsuć... 🙂

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

Matematyka i optyka jest jedna. Kryterium Railegha, kryterium Dawesa i próbkowanie. Reszta to tylko kwestia interpretacji wyników. 🙂 Układ teleskop-kamera z jej wielkością piksela jednak podlegają tym kryteriom a dalej to już kwestia co kto lubi. Ten sam teleskop w dobrym seeingu może być gorzej prowadzony a w słabszym prowadzenie może nieco łagodzić niedostatki seeingu. Rozpatrywanie samego teleskopu bez odniesienia do montażu, jakości nieba, seeingu a nawet umiejętności obserwatora nie ma specjalnie sensu bo to jest cały "układ".  Tak, obserwator też jest jego częścią a może bardzo dużo zepsuć... 🙂

 

Właśnie dorastam powoli do astronomii. Troszkę mi się myli, ale łykam co nieco informacji.

Dziekuje serdecznie za częste wypowiedzi w moim Kierunku. Chyle czoło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, WojtasSP320 napisał(a):

 

To może inaczej: chcesz namalować obraz i masz dwa płótna powiedzmy 36x24cm (to jest matryca aparatu). Malujesz słonecznik (taki kwiat).

Na jednym płótnie malujesz go o rozmiarach 30x20cm (czyli kwiatek pokrywa prawie cały obszar płótna - to jest odpowiednik długiej ogniskowej).
Na drugim płótnie malujesz go o rozmiarach 3x2cm (malutki kwiatek na środku).

Na jednym płótnie malujesz go pędzlami do malowania ścian (gruby pędzel - to odpowiednik matrycy z dużym pikselem, powiedzmy 6µm)
Na drugim płótnie malujesz go specjalnymi, cieniutkimi pędzelkami ze sklepu dla artystów (to odpowiednik matrycy z małym pikselem, powiedzmy 2.9µm)

Który obrazek będzie bardziej szczegółowy?
Dużo zależy też od tego czy artyście się ręce nie trzęsą (wpływ seeingu) jak i jakość pędzli (jakość teleskopu, kolimacja, wielkość apertury) bo co z tego, że pędzelek mały jak wygląda jak wata cukrowa na patyku.

Dziękuję za wydajasnienie. Zawsze mnie kują zdjęcia drogi mlecznej, zero detali aby zamazane kolory. Już rozumiem o co kaman. Dziękuję ślicznie. 

 

Jeszcze mam problem z wysyceniem pixela..skąd mam wiedzieć czy mój sprzęt pokryje cały pixel? 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

Jeszcze mam problem z wysyceniem pixela..skąd mam wiedzieć czy mój sprzęt pokryce kały pixel? - poprawka - NASYCI piksel bo mylisz pojęcia, a w naszej dziedzinie precyzja w wysławianiu się jest konieczna.

Pytanie prawie nie do odpowiedzenia. Dynamika obrazu astrofoto jest taka, że praktycznie nie ma sensora CCD czy CMOS który jest w stanie przenieść prawidłowo cały zakres sygnału. Zawsze centrum gwiazd będzie wypalone a najciemniejsze partie obrazu zaszumione. I trzeba wybierać kompromis przy wyborze czasu rejestracji  pomiędzy wielkością wypalonych gwiazd a poziomem szumu tła.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

 

Jeszcze mam problem z wysyceniem pixela..skąd mam wiedzieć czy mój sprzęt pokryce kały pixel? - poprawka - NASYCI piksel bo mylisz pojęcia, a w naszej dziedzinie precyzja w wysławianiu się jest konieczna.

Pytanie prawie nie do odpowiedzenia. Dynamika obrazu astrofoto jest taka, że praktycznie nie ma sensora CCD czy CMOS który jest w stanie przenieść prawidłowo cały zakres sygnału. Zawsze centrum gwiazd będzie wypalone a najciemniejsze partie obrazu zaszumione. I trzeba wybierać kompromis przy wyborze czasu rejestracji  pomiędzy wielkością wypalonych gwiazd a poziomem szumu tła.

 

Przepraszam jak mowilem gubię pojęcia niestety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ogniskowa determinuje skalę więc pytanie jest nieco zagmatwane.

 

Detal jest głównie funkcją apertury.  To ona będzie zawsze ograniczeniem.  Pixel kamery także gra rolę ale jest mniejszym ograniczeniem gdyż można oversampling i undersampling obejść stosując bin lub drizzle.  Apertury nie da się zastąpić niczym.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.