Skocz do zawartości

Klatki Dark i Bias bez wyzwolenia migawki


Pozmakit

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Czy wie ktoś może, czy jest jakiś soft, czy w ogóle sposób, żeby zrobić zdjęcia kalibracyjne dark/bias w formacie RAW/FITS Canonem 6D bez wyzwalania mechanizmu podnoszenia lustra i migawki?

Powody wiadome, czyli oszczędzanie mechanizmów oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa dostawania się jakiegoś niechcianego światła.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie da się w Canonach zrobić zdjęcia bez otwierania migawki. Można ewentualnie, jak masz Magic Lantern, otworzyć fizyczną migawkę i potem odczytywać z matrycy w niemal dowolnych interwałach (tak jak w kamerach astro, taka elektroniczna migawka) jak się to odpowiednio poustawia.

Lustro można podnieść na stałe nawet bez ML - włączasz sobie blokadę lustra albo po prostu live view, ale migawka tak czy siak czy srak musi kłapnąć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie robiłem tak kiedyś z ML na EOS-ie 60D, ale takie zdjęcia jakie dostawałem DNG RAW były skompresowane i chyba max 12-bitowe. Aczkolwiek nie wiem jak jest w przypadku 6D.

Myślałem, że skoro aparat ma wbudowaną funkcję odejmowania prądu ciemnego przy długich ekspozycjach i dzieje się to po ekspozycji i opadnięciu lustra, to że dałoby się jakoś pokrętnie w hakierski sposób kazać aparatowi zrobić takie zdjęcie i je zapisać.

5 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Lustro można podnieść na stałe nawet bez ML - włączasz sobie blokadę lustra albo po prostu live view, ale migawka tak czy siak czy srak musi kłapnąć.

Wtedy też lustro na chwilę klapie po zrobieniu zdjęcia i odpala LV, więc chyba to też nie ograniczy zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Pozmakit napisał(a):

Wtedy też lustro na chwilę klapie po zrobieniu zdjęcia i odpala LV, więc chyba to też nie ograniczy zużycia.

Nie będę się kłócił, może to w ML jest taka opcja? Albo miesza mi się to po prostu z elektroniczną migawką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Wróciłem do tematu. Obróbka w Sirilu częściowo się udała, czyli dało się przyciąć, ale taki bias jest nie do końca biasowy i odjął program za dużo sygnału. Dodatkowo występuje problem najkrótszego i najdłuższego czasu naświetlania. Na różnych stronach się spotkałem z informacją, że najkrótszy czas to 1/3 sekundy, a najdłuższy to 15 sekund. Tu akurat jak się ustawi dłużej to aparat sam krzyczy, ze za długi czas. W każdym razie porównałem rząd takich 1/3 sekundowcyh darków ze zwykłymi darkami zrobionymi mechaniczną migawką w 2-sekundowych odstępach, w tej samej temperaturze otoczenia i występuje w tych z elektronicznej znacznie większy szum. Matryca też szybko się nagrzewa o jakieś 15 stopni bardziej niż przy zdjęciu zrobionym mechaniczną.

Obawiam się, że ten sposób, czyli przez magic lantern, nie jest uniwersalny głównie ze względu na ograniczenie najkrótszego czasu, braku danych naświetlania w exifach oraz problem z temperaturami. Pozostaje chyba tylko włożenie do lodówki i czekanie aż matryca osiągnie odpowiednią temperaturę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.