Skocz do zawartości
  • 0

Jaką kamerkę do DSO na "niskim" budżecie?


Astroigi

Pytanie

Heja, jestem w astro już jakiś czas i dużo nasłuchałem się klikania mojej lustrzanki, czy jest jakaś kamerka astro (nie musi być chłodzona) którą byście polecili, mój budżet na takową to około 2,5 tyś złotych, przede wszystkim chciałbym jej uzywać z moim TALem 150/750.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Z nowych to może np. ASI174MM mini, w Teleskopach jest za niecałe dwa tysie. Spory piksel, rozmiar matrycy też nie najmniejszy, można będzie powalczyć. Chyba, że wolisz kolorową, to np. 585, jak można zobaczyć na forum, jest całkiem spoko.

 

Ewentualnie, ale to już większa kasa potrzebna, coś z matrycą IMX533. Chyba, że się znajdzie używka w dobrej cenie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Ja bym zobaczył czy nie ma gdzieś ASI1600 na giełdzie ostatnio widziałem za 3500. A może to było QHY163, ale to chyba ta sama matryca..

Odradzam. Te kamery mają matryce generujące charakterystyczne kratki przy rejestracji jasnych gwiazd. Przecież to ogólnie znany feler tej generacji matryc i kamer.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Odradzam. Te kamery mają matryce generujące charakterystyczne kratki przy rejestracji jasnych gwiazd. Przecież to ogólnie znany feler tej generacji matryc i kamer.

Mam QHY 163 w wersji kolor i nie mam kratek na gwiazdach. Oczywiście jest ampglow ale do zniwelowania przy zrobieniu dobrych darkach. Ja jak narazie polecam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
52 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Odradzam. Te kamery mają matryce generujące charakterystyczne kratki przy rejestracji jasnych gwiazd. Przecież to ogólnie znany feler tej generacji matryc i kamer.

Potwierdzam.

Działam na QHY 163m :)

Rzeczywiście występuje mikro soczewkowanie na jasnych gwiazdach. Właściwie, to na tych najjaśniejszych.

Ja jednak jestem mega zadowolony. Bez przesady, na ilu gwiazdach może pojawić się ten efekt? W ogóle tym się nie przejmuję.

Kamera jest rewelacyjna. Jeszcze dłuuugo nią popracuję zanim w ogóle sprzedam. Na dzień dzisiejszy nie widzę alternatywy.

Piękny i wyważony piksel, potężny kat na Ha, lekka, zwarta, czuła, prosta w obsłudze, łatwa w kalibracji, bezpieczna przekątna, wolna od wad, usterek.

Niesamowity stosunek jakość cena.

Polecam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Odradzam. Te kamery mają matryce generujące charakterystyczne kratki przy rejestracji jasnych gwiazd. Przecież to ogólnie znany feler tej generacji matryc i kamer.

Zgadzam się z drugim zdaniem - jasne gwiazdy potrafią być problematyczne przy ASI1600 z zastrzeżeniem, że jasne to np Alnitak, czy któraś z Plejad (przy tych gwiazdach miałem problemy), natomiast cała reszta? bez problemu.
Co do odradzania - mogę się wypowiedzieć jedynie jako roczny użytkownik ASi1600MM Pro (przesiadka z Canona, innych astro kamer DSO nie miałem zaszczytu używać) - dałem za moją nówkę ze sklepu ponad 6k i za te pieniądze jestem z niej bardzo zadowolony (nie sprawia problemów poza w/w) a jakość w porównaniu do lustrzanek to niebo a ziemia (osobista opinia).

Czy kupiłbym ją jeszcze raz? Tak. Czy zapłaciłbym za nią 6k? Nie, jeśli byłaby dostępna używka.

Jedyne czego ja bym odradzał to kupować kamerę niechłodzoną do DSO. W mojej 1600 widzę różnicę w szumach między -15°C a -20°C i nie wyobrażam sobie używać jej bez chłodzenia.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, WojtasSP320 napisał(a):


Jedyne czego ja bym odradzał to kupować kamerę niechłodzoną do DSO. W mojej 1600 widzę różnicę w szumach między -15°C a -20°C i nie wyobrażam sobie używać jej bez chłodzenia.

Chłodzenie nie jest mi potrzebne fabrycznie, jestem w stanie dobudować chłodzenie peltierem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Astroigi napisał(a):

Chłodzenie nie jest mi potrzebne fabrycznie, jestem w stanie dobudować chłodzenie peltierem.

Takie przeróbki są zawsze obarczone sporym ryzykiem, bo dotyczą samego mocowania matrycy - o ile ma to być skuteczne chłodzenie a nie atrapa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Astroigi napisał(a):

Chłodzenie nie jest mi potrzebne fabrycznie, jestem w stanie dobudować chłodzenie peltierem.

 

Nie jesteś. Przylepienie peltiera do obudowy kamery to nie to samo co fabryczne rozwiązanie.
Poza tym jak policzysz wszystkie koszta i zmarnowany czas to nie ma to sensu...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Nie jesteś. Przylepienie peltiera do obudowy kamery to nie to samo co fabryczne rozwiązanie.
Poza tym jak policzysz wszystkie koszta i zmarnowany czas to nie ma to sensu...

No tak, bo peltier kosztuje 2 tyś i to używka ;)

Ale tak serio koszta które są minimalne i trochę czasu na zaprojektowanie nie są problemem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Takie przeróbki są zawsze obarczone sporym ryzykiem, bo dotyczą samego mocowania matrycy - o ile ma to być skuteczne chłodzenie a nie atrapa.

Możesz rozwinąć o co chodzi z mocowaniem matrycy, na czym to ryzyko polega?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli ma to mieć sens to wg mnie tylko coś na matrycy IMX533 czyli asi 533 lub taniej od innego producenta, jak do DS to musi być chłodzona. Bez chłodzenia lub zabawy z dorabianiem samemu nie mają w ogóle sensu, starta tylko czasu, nerwów i pieniędzy.
Tak wiem że asi 533 to cena 2x poza budżetem, ale jeśli myślisz poważnie o foto to prędzej czy póżniej ja kupisz :D wiec lepiej dozbierać i kupić raz a dobrze niż po drodze kupować i tracić pieniądze na zmianach i sprzedawaniu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Astroigi napisał(a):

Możesz rozwinąć o co chodzi z mocowaniem matrycy, na czym to ryzyko polega?

 

Masz chłodzić matrycę a nie obudowę kamerki, więc musisz zrobić tzw cold finger, temperatura matrycy powinna być też stałą czyli musisz też dodać tam czujnik temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, cmku napisał(a):

Jeśli ma to mieć sens to wg mnie tylko coś na matrycy IMX533 czyli asi 533 lub taniej od innego producenta, jak do DS to musi być chłodzona. Bez chłodzenia lub zabawy z dorabianiem samemu nie mają w ogóle sensu, starta tylko czasu, nerwów i pieniędzy.
Tak wiem że asi 533 to cena 2x poza budżetem, ale jeśli myślisz poważnie o foto to prędzej czy póżniej ja kupisz :D wiec lepiej dozbierać i kupić raz a dobrze niż po drodze kupować i tracić pieniądze na zmianach i sprzedawaniu.

To znaczy ASI 533 na takich teleskopach to 3600zł... nie jest źle. Budżet który wyznaczyłem na początku jest czysto teoretyczny, jedynie poszukuję kandydatów na przyszły zakup.

Edytowane przez Astroigi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, cmku napisał(a):

temperatura matrycy powinna być też stałą czyli musisz też dodać tam czujnik temperatury

I regulator mocy, spytaj @Behlur_Olderys ile z tym roboty. 

 

Największym moim zdaniem problemem jest skuteczne pozbycie się wilgoci.

 

Jeśli robisz to hobbystycznie lub chcesz dopracować system i sprzedawać "cool mody", to ok. Do zrobienia chłodzenia tylko dla siebie do jednej kamery żeby to miało ręce i nogi - moim zdaniem nie opłaca się.

 

Pamiętaj, że to nie koszt peltiera za 19.90 tylko 10x peltier (pierwszy sie spali, drugi bedzie za słaby, w trzecim kabel się odlutuje, itp), x5 regulator (bo pwm jednak nie, bo mosfety sieją zakłócenia i na zdjęciach wychodzą paski, itp).

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To prawda. Nie jest żadnym problemem wcisnąć Peltiera, a nawet blok chłodzenia wodnego do nie chłodzonej kamerki.

 

Problem nr1 to utrzymać stałą temperaturę matrycy. Do tego potrzebny jest moduł wykonawczy który potrafi ustawiać dowolną moc Peltiera oraz moduł sterujący realizujący sprzężenie zwrotne wg pomiarów temperatury na matrycy. Ja teraz się bawię w takie rzeczy i oczywiście dla mnie to świetny sposób na realizację swoich hobbystycznych pasji, ale niestety brak tutaj gotowych rozwiązań więc każdy musi wyważać te otwarte drzwi sam ;)

 

Problem nr2: wilgoć pojawi się już przy zejściu poniżej punktu rosy, a to często tylko kilka stopni poniżej T otoczenia. Do tej pory nie widziałem nikogo, kto satysfakcjonująco sobie z tym poradził ;)

 

Oczywiście montaż Peltiera (bez żadnej regulacji) na obudowę + radiator + wentylator oraz otoczenie kamery jakaś termoizolacją na pewno w zauważalny sposób obniży T matrycy, przy minimalnym wysiłku projektowym. Przy niezbyt wysokich oczekiwaniach może to wystarczyć, wszystko zależy właśnie od tego, czego oczekujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Astroigi napisał(a):

No tak, bo peltier kosztuje 2 tyś i to używka ;)

Ale tak serio koszta które są minimalne i trochę czasu na zaprojektowanie nie są problemem

Nie wiem, czy zaglądałeś do środka takiej niechłodzonej kamery - tam nie ma miejsca na to, żeby tak po prostu dołożyć jakieś chłodzenie, między płytkami jest chyba 5mm odstępu i nie ma sensownego dojścia do spodu matrycy (to jest akurat ASI224MC, ale inne od ZWO pewnie mają tak samo; kamery w wersji mini mają chyba płytki prostopadle i to pewnie byłoby nieco prostsze do ogarnięcia). Trzeba by zrobić nową obudowę i wymyślić inne mocowanie płytek, żeby dało się tam zmieścić z peltierem i radiatorem. Tak, że to niestety jest trochę zabawy.

Wiadomo, wszystko jest do zrobienia, też kiedyś o czymś takim myślałem, ale dałem sobie spokój - o ile mechanicznie to bym to sobie ogarnął, to dotarło do mnie, że z ogarnięciem satysfakcjonującego sterowania sobie nie poradzę (przez "satysfakcjonujące" rozumiem takie, którym mógłbym bezproblemowo sterować z kompa - czegoś takiego nie umiałbym sam zrobić, więc musiałbym to komuś zlecić, więc traci taka zabawa sens i równie dobrze mogę kupić gotowca).

 

IMG_20230730_1548015.jpg.6c22fa17b362214a731d44e1cf7d5af2.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Astroigi napisał(a):

To znaczy ASI 533 na takich teleskopach to 3600zł... nie jest źle. Budżet który wyznaczyłem na początku jest czysto teoretyczny, jedynie poszukuję kandydatów na przyszły zakup.

Miałem na myśli chłodzoną :)
https://teleskopy.pl/Kamera-ZWO-ASI-533-MC-P-(kolorowa,-chłodzona-TEC,-3008x3008-px,-USB-3.0,-256-MB-DDR3)-teleskopy-6063.html
 

1300 zł drożej i teraz pomyśl czy w tej cenie jesteś w stanie to wszystko zrobić samemu (peltier, modyfikacja obudowy, sterowanie, oprogramowanie, zapobieganie roszeniu), ile pochłonie to czasu, nerwów i jaki będzie efekt końcowy :D
Oczywiście można kupić jakąś starsza kamerkę chłodzoną, ale w obecnych czasach wg mnie poniżej 533 nie warto schodzić :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

tam nie ma miejsca na to, żeby tak po prostu dołożyć jakieś chłodzenie, między płytkami jest chyba 5mm odstępu i nie ma sensownego dojścia do spodu matrycy (to jest akurat ASI224MC, ale inne od ZWO pewnie mają tak samo; kamery w wersji mini mają chyba płytki prostopadle i to pewnie byłoby nieco prostsze do ogarnięcia). Trzeba by zrobić nową obudowę i wymyślić inne mocowanie płytek, żeby dało się tam zmieścić z peltierem i radiatorem. Tak, że to niestety jest trochę zabawy.

 

Jakby ktoś chciał się bawić - mam już pewne doświadczenie :D

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.