Skocz do zawartości

Nie do końca płaskie pole w TS APO 60/330 z flattenerem TSRED279


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Dodatkowa korzyść powyższego rozwiązania to możliwość zastosowania przedłużenia, które jest w zestawie z teleskopem. Wynosi ono 35mm. Z flattenerem zamontowanym na obejmie 2" nie łapał mi nieskończoności, musiałem więc przedłużkę zdjąć i wtedy wyciąg wysuwał się na ok 22mm i łapał ostrość.

 

Teraz, jak odkryłem, że można obejmę zdjąć i wkręcić flattener bezpośrednio w wyciąg, całość przybliża się o ok. 21mm, więc wyciąg musiałbym wyciągnąć na min. 43mm, co jest już sporo, więc zastosowanie przedłużki ma jak najbardziej sens.

 

edit. sprawdziłem na księżycu. Z przedłużką wyciąg wychodzi max. kilka milimetrów i łapie ostrość, więc super, eliminuje to problem z ewentualnym uginaniem się wyciągniętego wyciągu.

 

Jeszcze raz dzięki @Calipso232 za zwrócenie uwagi na ten banalny, acz kluczowy aspekt :D

 

Porobiłem wczoraj trochę testów, wrzucę wkrótce moje wnioski.

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wziąć sprzęt na spacer wczoraj i wykonać serię testów z dostępem do zenitu.

Chciałem sprawdzić jak najwięcej rzeczy, które mogą być przyczyną krzywego pola.

 

1. Test w zenicie z różnymi odległościami flattener -> matryca. Założenie: mocowanie T2->Nikon F ma luzy i ono powoduje krzywizne pola. W zenicie powinno być prosto i przy okazji sprawdzę optymalny backfocus.

Obserwacje:

Okazało się, że pole jest tak samo krzywe w zenicie, jak przy celowaniu w Polaris. Niezależnie od backfocusu. Prawy góry róg ucieka w nadświelną, a pozostałe zachowują się bardzo podobnie. Backfocus na poziomie 71,5mm jest blisko optimum, wtedy wszystkie rogi poza "tym jednym" w miarę się trzymają.

Wniosek:

Położenie teleskopu ma znikomy wpływ na krzywiznę pola.

 

2. Test w zenicie ze stałą odległością flattener -> matryca. Obrót wyciągu. Założenie: sprawdzenie jak wpływa obrót wyciągu na krzywizne pola. 

Obserwacje:

Krzywizna pola w zasadzie się nie zmienia. Niestety wyciąg mogłem obrócić w minimalnym zakresie (ok. 40-50 stopni w lewo i prawo, gdyż zawadzał o montaż).

Nadal prawy górny róg odlatuje.

Wniosek:

Rotacja wyciągu ma minimalny wpływ na krzywiznę pola.

 

3. Test w zenicie ze stałą odległością flattener -> matryca. Obrót flattenera. Założenie: sprawdzenie jak wpływa obrót flattenera na krzywizne pola. 

Obserwacje:

Niestety udało mi się tylko wykonać obrót o 90 stopni, później coś się skaszaniło z ostrością przy obrocie o 180 stopni i zauważyłem dopiero na komputerze w domu.

Nie mniej widać dużą różnicę po zmianie pozycji flattenera. Nadal jest kiepsko, ale prawy górny róg ucieka mniej, dołącza do niego dolny róg.

 

Przed:

image.png.ca098d2e5e86d7b7fc350705248b1145.png

 

Po:

image.png.668422d2c50ef247c8822b5c218e6745.png

 

Wniosek:

Położenie/rotacja flattenera wpływa znacząco na krzywiznę pola. Podobny wynik uzyskałem przy testach stacjonarnych na Polaris. Wtedy myślałem, że środek ciężkości aparatu się zmienia i inaczej ugina mocowanie, ale jak test 1 wykazał, mocowanie ma znikomy wpływ na krzywiznę, chodzi więc o położenie flattenera.

 

4. Test na różne nachylenia w osi DEC. Zaczynami od zenitu i 3 kroki w lewo i w prawo co kilkanaście stopni. Założenie: Sprawdzić jak krzywizna pola zmienia się wraz ze zmianą położenia teleskopu. Aparat jest położony równolegle do osi DEC, więc ewentualne zmiany spodziewane są z lewej i prawej strony obrazu.

Obserwacje:

Różne położenia aparatu nie wpływają znacząco na krzywizne. Wartości się zmieniają w niewielkim zakresie, natomiast trend pozostaje ten sam, prawy górny róg ucieka najbardziej, pozostałe również odstają, ale mniej.

 

5. Test ten sam co wyżej, ale aparat oraz flattener obrócone o 90 stopni. Założenie: Aparat jest prostopadle do osi DEC, ewentualne wykrzywienia spodziewane są na górze i dole obrazu.

Obserwacje:

Podobnie, jak w teście 4, nie widać dużego wpływu położenia aparatu na uzyskaną krzywiznę pola. Co można zauważyć, to taką samą sytuację jak w teście 3, zmiana położenia flattenera zmienia krzywiznę w podobny sposób.

 

Tak to wygląda w zenicie:

image.png.5507c34e8f86ca36cd0e2b82b7d32627.png

 

Wnioski ze wszystkich testów

 

Położenie teleskopu

Nie zauważyłem, by jakiekolwiek położenie teleskopu miało istotny wpływ na krzywiznę pola. Pewnie będzie to znaczenie, jak główny problem zostanie wyeliminowany.

 

Mocowanie T2->Nikon F

Myślę, że mocowanie T2 -> Nikon F również ma znikomy wpływ w obecnej sytuacji na krzywiznę pola, testy mające to potwierdzić lub obalić w zasadzie nie wykazały dużych różnic.

 

Flattener

Zauważyłem duży wpływ ułożenia flattenera na uzyskane wyniki. Przez większość czasu flattener był powiedzmy "na wprost" niezależnie od ilości podkładek, ułożenia wyciągu czy położenia teleskopu. Wynik był zawsze ten sam, prawy górny róg wylatuje. Jednak wynik nie był do końca powtarzalny, często demontowałem flattener, aby zmienić dystans i ponowny montaż nie będzie idealnie taki sam, więc jakieś różnie w wynikach są, trend jednak pozostaje ten sam.

Drastyczna zmiana krzywizny następuje w momencie zmiany położenia flattenera. Zauważyłem to wczoraj, jak też wcześniej robiąc testy stacjonarne na Polaris. Każdy obrót flattenera zmienia krzywiznę. Można by pomyśleć, że problem tkwi w samym flattenerze, jednak dzisiejsze odkrycie dzięki @Calipso232 rzuca nowe światło na ten problem. Jestem skłonny uwierzyć, że moja ręka nie montuje idealnie tego flattenera w obejmie, oraz że nawet kolejność dociskania zacisków zmienia jego położenie.

Na szczęście tę rewelację mam już za sobą i udało się wyeliminować ten element z układu.

Teraz flattener będzie zawsze w tej samej pozycji, solidnie wkręcony, więc powinien był prosto.

 

Czekam na wieczór, wyceluję w Polaris i sprawdzę, jak to wygląda.

 

Przepraszam za długi i być może nudny post, ale traktuję te wpisy jako dziennik dochodzeniowy i ważną naukę dla mnie i innych zielonych, którzy będą kiedyś toczyć podobną walkę :)

Samą naukę astrofotografii uważam za podróż i takie tematy, czy posty są jej dokumentacją :)

 

Zapraszam do komentowania.

Edytowane przez Bentoq
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem kilka testów z różnymi odległościami, chyba najlepiej jest z backfocusem 69mm

 

image.thumb.jpeg.8ef455e847c8a8a5605291724107d15f.jpegimage.thumb.jpeg.0e171b23e74a0582e8dc6401c8654cb6.jpeg

 

Nie jest idealnie, ale już tutaj można się zastanawiać czy ten adapter T2->Nikon F tutaj nie brudzi, bo jednak góra bardziej ucieka i lewa strona. Nie chce mi się iść na dwór testować zenit 😕

 

Ale czasem mam problem z powtarzalnością wyników. Za drugim razem sprawdziłem ten sam backfocus i jeden róg mi bardziej ucieka:

 

image.thumb.jpeg.dd850335f153b2faca27b033ef10ee9c.jpeg

 

Czym to może być tego przyczyną?

Edytowane przez Bentoq
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, _vk_ said:

A może śruba od wyciągu jest za lekko dokręcona?

 

Może tak być, przy każdej zmianie odległości jednak ostrość dopasowuję.

Ale bardziej bym chyba poszedł w stronę, że może jest za mocno dokręcona?

 

Docelowo chciałbym dorzucić jakiś focuser, więc pewnie ta śruba będzie lekko dokręcona, by umożliwić swobodną pracę focusera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Calipso232 said:

Tym bardziej, że wraz ze spadkiem temperatury w nocy, śruba ta może się delikatnie luzować, a widać, że u Ciebie problem narasta z czasem.

 

Temperatury tutaj bym nie podejrzewał, całość testu trwała może z 2h i temperatura nie spadła drastycznie.

Tak, jak pisałem, między testami zmieniała się ostrość, więc śruba co chwilę chodziła.

 

ORAZ, żeby aparat był w tej samej pozycji, obracałem cały wyciąg. Po zmianie odległości złączka T2 jednak mniej lub bardziej się dokręcała i aparat był w różnych pozycjach. Chciałem by zawsze był tak samo, jest to wygodne i jeżeli jednak masa puszki coś zmienia, to żeby zmieniała zawsze tak samo.

 

Więc wyciąg to jest kolejny ruchomy, obrotowy element, który może mieć wpływ na osiowość.

 

Widzę, że czeka mnie kolejna runda testów, odległość tym razem stała i będę sprawdzał różny docisk śruby i rotacji wyciągu.

W zenicie rotacja wyciągu nie miała raczej wpływu na krzywiznę, tak może na polaris coś się zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, _vk_ napisał(a):

A może śruba od wyciągu jest za lekko dokręcona?

 

6 godzin temu, Bentoq napisał(a):

 

Temperatury tutaj bym nie podejrzewał, całość testu trwała może z 2h i temperatura nie spadła drastycznie.

Tak, jak pisałem, między testami zmieniała się ostrość, więc śruba co chwilę chodziła.

 

ORAZ, żeby aparat był w tej samej pozycji, obracałem cały wyciąg. Po zmianie odległości złączka T2 jednak mniej lub bardziej się dokręcała i aparat był w różnych pozycjach. Chciałem by zawsze był tak samo, jest to wygodne i jeżeli jednak masa puszki coś zmienia, to żeby zmieniała zawsze tak samo.

 

Więc wyciąg to jest kolejny ruchomy, obrotowy element, który może mieć wpływ na osiowość.

 

Widzę, że czeka mnie kolejna runda testów, odległość tym razem stała i będę sprawdzał różny docisk śruby i rotacji wyciągu.

W zenicie rotacja wyciągu nie miała raczej wpływu na krzywiznę, tak może na polaris coś się zmieni.

Widać po wykresach płaskości pola że nie ma rotacji pola jest tylko różny przechył. 

 

Dlatego szukaj problemu w zacisakach przedłuzek.

 

Ja kolimowalem odwrotnie sprzęt. Tzn złożylem sprzęt o dostosowałem wyciąg do korektora komy (kolimacja newtona) do luster. I się okazało że to potrafo 2h. 

 

U Cibie sprawdzając backfocus i titl będzie ciekzo bo za każdym razem będzie co innego przy dotknięciu kamery/wyciagu.

 

Pozostaje Ci metoda a nóż się uda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co...

 

Teraz wieczorem sprawdziłem kilka rzeczy, czy docisk śruby od obrotu wyciągu ma wpływ, czy to śruby od trzymania by wyciąg się nie wysuwał, lub do regulacji fokusera.

Nie ma to wpływu na wynik, czy śruba jest dokręcona na siłę, czy całkiem luźno, nie ma to wpływu.

 

Obracałem też wyciąg co 90 stopni, zawsze prawa strona ucieka. Nawet podpiąłem inną kamerę, wynik ciągle ten sam.

Brakuje mi pomysłów już. Wszystko robiłem na tej samej odległości flattener-matryca.

 

image.thumb.jpeg.20061e4e12ef444dff09cecf9b9bd3fe.jpeg

 

edit.

Chociaż wczoraj było dobrze na samym początku z backfocusem 70mm, bez żadnych podkładek. Skaszaniło się jakoś w trakcie, z początku losowo, teraz cały czas. A manipulowałem tylko odległością flattener->kamera. 

Pogmeram jeszcze przy tych przedłużkach, może coś za mocno ściskam i takie rzeczy się dzieją.

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie, pokombinowałem z tymi dystansami, nawet zastosowałem inne mocowanie T2->Nikon F oraz regulowany dystans i nic z tego ciągle ten sam efekt. Prawa strona, zwłaszcza prawy górny róg, ucieka.

Nie mam pojęcia skąd to się bierze... :( 

 

Było dobrze wczoraj na samym początku testów i miałem powtarzalny wynik. Aż w końcu pod koniec testów się zepsuło i dzisiaj permanentnie utrzymuje się ten efekt 😕 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eliminuj po kolei. Zacznij może od flattenera. Może jakaś luźna soczewka? Dodaj też info jak będzie lepiej, bo mam ts70edf6 i u mnie z flattenerem też szału nie ma. Dzięki Twojemu wpisowi udało mi się odkręcić 2' mocowanie na wyciągu i czekam na adapter m54 m48. Mam nadzieję że mój wątek i wykresy znalazłeś. Na pewno u mnie większym problemem niż backfocus jest coś innego i mam nadzieję, że uda to Ci się znaleźć 

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj popróbowałem jeszcze z różnymi odległościami i było krzywo, ale równo krzywo :)

 

image.thumb.jpeg.8837052f5d41f9dcfa2690fd0cc9e317.jpeg

 

Czyli tej nocy będę szukał dobrej odległości matryca-flattener. Wcześniej było spoko na 69mm, potem już nie było spoko, więc tak trochę losowo wychodzi kurczę. Tak samo uciekający prawy góry róg, też pojawia się i znika.

Pogodziłem się, że płasko nie będzie, ale żeby było ok w większości kadru.

 

Stack nie wiem, czy coś polepszy, każde moje zdjęcie testowe to jest 6 ekspozycji po 10sek, żeby troszeczkę wyeliminować tę losowość. No ale i tak to 1min materiału tylko.

 

No a pogody szkoda, to prawda, ale i tak się ruszyć nie mogę, a z balkonu nic ciekawego już nie ma. Więc bawię się nowymi zabawkami.

 

A Twojego wątku @_vk_ nie widziałem, sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wróciłem po kilku dniach do dalszych testów, niestety sytuacja jest jeszcze gorsza.

image.thumb.jpeg.69221b576dd06bf1d59e0ba609449353.jpeg

 

Zaczyna mi już brakować pomysłów, co może być nie tak. Podejrzewam wyciąg, że nie do końca równo trzyma. Chyba wybiorę się jeszcze raz zrobić zdjęcia w zenicie, ale już robiłem kilka tygodni temu i pole było tak samo krzywe. Tych problemów nie ma z Samyangiem.

 

Może jakiś serwis powinien się temu przyjrzeć?

 

Macie jakieś pomysły, trochę mi już ręce opadają... :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Bentoq napisał(a):

Wróciłem po kilku dniach do dalszych testów, niestety sytuacja jest jeszcze gorsza.

image.thumb.jpeg.69221b576dd06bf1d59e0ba609449353.jpeg

 

Zaczyna mi już brakować pomysłów, co może być nie tak. Podejrzewam wyciąg, że nie do końca równo trzyma. Chyba wybiorę się jeszcze raz zrobić zdjęcia w zenicie, ale już robiłem kilka tygodni temu i pole było tak samo krzywe. Tych problemów nie ma z Samyangiem.

 

Może jakiś serwis powinien się temu przyjrzeć?

 

Macie jakieś pomysły, trochę mi już ręce opadają... :( 

Kolego jeśli chcesz moge sprawdzić co jest nie tak. Mam parę sposobow  na to. Musibyc mi podrzuci sprzet na 2-3dni. Jestem z okolic Wrocławia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bentoq napisał(a):

Na 90% jestem pewny, że to kwestia luzów w wyciągu. Jak blokuję wyciąg, to kadr przesuwa się zauważalnie i krzywość tego pola również się zmienia.

Dzięki @Kriss2022 napiszę PW.

Na mam wyciąg w RC i newtonie tak samo.  Dlatego ja wyciągu nie blokuje. Ale jeśli wyciąg to sprawdzić szybko można 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.