Skocz do zawartości

Księżyc i Jowisz 13 lipca


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Przed chwilą (18:20) spojrzałem przez lornetkę 16x80 na Księżyc. Nieco powyżej i w lewo (w odległości ok. 1,2°) znajduje się bardzo dobrze widoczny Jowisz. Mimo dnia widoczny jest także przez lornetkę 7x50, choć już słabiej.

 

Jeszcze przez godzinę Księżyc będzie zbliżał się do planety i minie ją ok. 19:30. Wtedy Jowisz będzie nad Księżycem. A wieczorem zobaczymy piękne zbliżenie obu ciał. Jeżeli ktoś ma pogodę i trochę czasu niech nie przegapi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobiłem dziś swój rekord widoczności Jowisza w dzień lornetką 10X50 już o godzinie 15:32. Gdyby nie chmury które tylko na krótko ustąpiły, widziałbym go godzinę wcześniej, bo był dostateczni wyraźny. Chciałem mu zrobić fotkę, ale nie mieścił się razem z Księżycem przy ogniskowej 300mm. a przy f=135 nie pasowały mi złączki do webkamerki. Zrobiłem tylko nagranie video kamerą przemysłową o 19:30, ale to już zbyt późno żeby sięcieszyć.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem na chwilkę obserwację...Dziś są dobre warunki do obserwacji. Przez moje "cacko" widzę Jowisza i 1 księżyc Nie wiem tylko czy ta czarna plama po jego zachodniej stronie to jest to o czym myślę ("Wielka Czerwona Plama")
WCP nie jest raczej widoczna taka lornetka...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj - przepraszam - ubzduralem sobie, ze Ty masz Meade'a 10x50 :Boink: nawet nie spojrzalem do podpisu...

hihi Chill ;-) A opis dodałem przed seqndą bo dopiero teraz mam troszkę czasu na "upiększenie" profilu :lol::Loveit: Więc wyglądam mniej więcej tak :astro: najgorsze są wg. mnie moje drgania bo nie mam statywu :(:ha: Właśnie zobaczyłem Twój sprzęt i nie Zgadniesz co tam zobaczyłem... Mam taką samą lunetę :ha: Fajnie wiedzieć, że mój przyżąd spełnia rolę Twojego szukacza :ha: Ty Widziałeś przez tą lunetę pierścienie Saturna??? :blink:

Edytowane przez Stasiu_1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu (choc raczej Saturn przypominal "jajowata planete z uszami")...

"Jajowatą planete z uszami" :ha: Dobre!!! Ja niestety muszę skońćzyć z obserwacją księżyca i Jowisza bo drzewa mi przeszkadzają :(

P.S Kto mi pomoże je wyciąć :ha: ;-)

Edytowane przez Stasiu_1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem na chwilkę obserwację...Dziś są dobre warunki do obserwacji. Przez moje "cacko" widzę Jowisza i 1 księżyc Nie wiem tylko czy ta czarna plama po jego zachodniej stronie to jest to o czym myślę ("Wielka Czerwona Plama")  :szczerbaty:

 

Przez lunetkę taką jak Twoja (20x50) nie masz szans na podziwianie WCP. Do tego trzeba dobrego refraktora o średnicy około 10 cm lub jeszcze większego Newtona. I oczywiście dobrych warunków obserwacyjnych, których obecnie (w przypadku Jowisza) raczej nie zastaniesz.

 

Prędzej zobaczysz cienie galileuszowych satelitów na tle tarczy Jowisza, ale także przez większy instrument.

 

Ja nawet obserwując przez teleskopy o średnicy 20-27 cm zawsze musiałem dobrze się wpatrywać, aby zobaczyć w miarę wyraźnie WCP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno ostatnio obserwować Jowisza. Opozycja była dawno temu i w miarę jak planeta będzie zbliżać się do słońca będzie coraz gorzej. :o Już jest zbyt nisko nad choryzontem i seeing zobi swoje. W tym tygodniu tylko raz miałem dość dobrą widocznośc - i to przed zachodem słońca.

Następna opozycja ,,już'' w maju przyszłego roku. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

najgorsze są wg. mnie moje drgania bo nie mam statywu :( 

(...)

Ty Widziałeś przez tą lunetę pierścienie Saturna???  :blink:

 

Ta lunetka ma w korpusie gwint taki jak wszystkie ruskie aparaty foto (nie wiem jak on sie fachowo nazywa). Mialem kiedys jako dziecko taki patent: Do balustrady byl przykrecony katownik stalowy z przyspawanym przgubem kulkowym. Do przegubu byla przyspawana pasujaca sruba. Na srube nakrecalem Turista (niezly hardcore swoja droga, wyobrazcie sobie 11'o latka robiacego wiatraka Turistem na balkonie na 11'ym pietrze :szczerbaty: ). W nocy jak przestawaly popierniczac tramwaje (a co za tym idzie przestawal sie trzasc blok z wielkiej plyty w ktorym mieszkalem) obserwowalem nia Lysego i Jowisza. Tego Jupka z galileuszowymi monami wokol, pamietam jako moje pierwsze obserwacje astro uzbrojonym okiem.

 

Tak. Ta lunetka przy dobrych warunkach dawalo sie odzielic pierscien od tarczy planety na calym obwodzie. Takiej samej sztuki dokonalem zeszlej jesieni rozwalony wygodnie na lezaku z podlokietnikami i BPC 20x60 w lapkach widzialem Saturna z wyraznie oddzielonym pierscieniem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.