Skocz do zawartości

Jakiej średnicy baffle do Niutka 130/650???


Miesilmannimea

Rekomendowane odpowiedzi

Pucuję właśnie taki teleskop coby zrobić nim kilka świetnych fotek :)

 

Ponieważ i tak mam wyjęte LG do mycia to pomyślałem, żeby wsadzić do środka baffle wycięte z laminatu

szklano epoksydowego żeby 1. wyrównać kolistość rury, 2. usztywnić ją, 3. poprawić tor optyczny.

 

Bez dogłębnego analizowania optyki - jaka powinna być średnica wewnętrzna bafli? 130mm???

 

Ps. Nie chodzi mi o zasłonięcie łapek trzymających lustro - te mam zamiar usunąć całkowicie a lustro wkleić w celę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja - jest 75mm, za to zakres ruchu większy.

Pomierzę jutro wszystko dokładniej - wychodzi mi około 1cm błędu w długości tuby względem fizycznego telepa...

 

Dzięki za reakcję :)

 

Ps. Bafle z czarnego laminatu o grubości 1,5mm mogą być? Czy wogóle grubość ma tu znaczenie?

Mam materiał chyba 1, 1.5, 2, 2.5, 3 i 5mm ;)

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

No już miałem się zabierać za baflowanie rury aż tu przeczytałem:

 

Cytat

Baffles are not good in Newtonians, because warm air from the primary mirror had to pass all baffles and so makes a multiple "air lens".

 

W sumie na logikę jest w tym sens. Jeśli nie ma bafli to ciepłe powietrze ma szansę przepłynąć w obszarze który nie pracuje optycznie (przy ściance rury) Jeśli są to musi już płynąć obszarem aktywnym optycznie... Co o tym myślicie?

 

Ps. Jak się nazywa ten materiał samoprzylepny do wyklejania wnętrz rur, który można kupić w marketach budowlanych??? Okleina Velours Black?

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

No już miałem się zabierać za baflowanie rury aż tu przeczytałem:

 

 

W sumie na logikę jest w tym sens. Jeśli nie ma bafli to ciepłe powietrze ma szansę przepłynąć w obszarze który nie pracuje optycznie (przy ściance rury) Jeśli są to musi już płynąć obszarem aktywnym optycznie... Co o tym myślicie?

 

Ps. Jak się nazywa ten materiał samoprzylepny do wyklejania wnętrz rur, który można kupić w marketach budowlanych??? Okleina Velours Black?

A kto prowadzi obserwacje jak jest teleskop nie wychłodzony ? Ale i jest na  sposób , wystarczy w baflach od strony tuby naciąć  co 60o łukowate wycięcia aby  ciepłe powietrze przechodziło od strony tuby przez wycięte otwory .:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wycięciami od strony ścianki problem jest taki, że szerokość najwęższego bafla to jedynie 6mm.

Nie wiem, czy jest sens robić nacięcia szerokości powiedzmy 2mm?

 

Może zrobię tak, że dam bafel taki jak ma byc - np. najwęższy ma mieć jedyne 6mm szerokości -

z wycięciami dajmy na to szerokimi na 3mm. Żeby nie tracić na sztywności dam drugi "usztywniacz"

powiedzmy ze 2cm za baflem - tym razem bez nacięć ale węższy tak, żeby był schowany w cieniu bafla.

 

Mam materiał i frezarkę to co mi szkodzi ;)

 

Na szczęście przekrój teleskopu to okrąg a matrycy prostokąt ;) Najbardziej na działanie ew. turbulencji

narażone będą rogi obrazu...

 

Zobaczymy :)

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
47 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Wybaflowane :)

 

Bafle z laminatu szklano-spoksydowego grubości 2mm wciskane w rurę.

Zabawy trochę było, mam nadzieję że to nie zmarnowany czas ;)

 

Wytnę chyba jeszcze maskę na krawędź lustra zmniejszając je o 1mm...

 

IMG_20231124_201509(1).thumb.jpg.42ba44d9638445f488fdc4312887be24.jpg

Nie za dużo tych  bafli ,  osobiście dałbym 3-4  bafle,  maskę na lustro i jednego  bafla na wejściu tuby i usunął wystające ocynkowane śruby i zamieniał je na czarne.:smokin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, fornax napisał(a):

Nie za dużo tych  bafli ,  osobiście dałbym 3-4  bafle,  maskę na lustro i jednego  bafla na wejściu tuby i usunął wystające ocynkowane śruby i zamieniał je na czarne.:smokin:

 

Czym węższe bafle, tym więcej ich potrzeba, niestety.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobienie miarodajnych przykładów byłoby bardzo trudne. Ciężko powtórzyć w 100% warunki wykonania dwóch zdjęć...

Ja wychodzę z założenia, że zrobiłem co mogłem, żeby poprawić tor optyczny, na pewno nic nie pogorszyłem.

A jak duży będzie to miało wpływ na efekty to nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.