Skocz do zawartości

Może być czy nie ?? Wielkośc lusterka wtórnego :-)


Bobi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Mam lustro głowne o srednicy 234 mm i ogniskowej 1400 mm

i lusterko wtórne 90x70 mm (prostokątne)

 

 

I tu sie rodzi pytanie czy lusterko wtórne nie jest za duże , za małe , JAKIE POWINNO BYC ??

I czy w razie opcji "za duże" możne je zmniejszyc ??

 

Lusterko wtórne made Astrokrak

 

 

Pozdrawiam Bobi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moin 235/1300 mam jak narazie prostokatne 55x 70 . Nie spelnia warunków krótka x1,41 = dluga os . Twoje tez nie . Bedziesz miał zmniejszona powierzchie lustra z powodu przysloniecia jej przez lusterko bardziej niz jest to potrzebne . Przy duzym lustrze za bardzo nie szkodzi .

Nie wiedzalem ,ze w Astrokrak sprzedawali takie lusterka , moze jest z innych zródel ?

50x70 to chyba najmniejsze co moze byc ,aby winetowanie nie przeszkadzalo gdy ognisko jest 25 cm od osi tuby i powiekszenie 40x . Im dalej tym lusterko musi byc wieksze .

Nie pisalem tego na podstawie teorii . Wielkosć lusterka zalezy jak daleko masz ognisko i z jakim powiekszeniem chcesz pracowac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz to sprawdzić w super prymitywny a zarazem dostępny sposób. Jeśli wiesz jaką masz średnice lustra głównego oraz znasz jego ogniskową, to zrób tzw. wirtualne lustro ( odmierz sobie na kartce średnice zwierciadła, poprowadź dwie nitki z brzegów tego lustra jako ogniskowe, nitki złącz na długości ogniskowej twojego wirtualnego lustra ) teraz odmierz sobie w teleskopie odległość lusterka wtórnego do lustra głównego ( odległość zmierz od najbliższej części lusterka ), jak będziesz miał wynik to już wszystko jest jasne, wynik ten zaznacz na swojej wirtualnym ognisku lustra, zmierz cieszą średnice lusterka wtórnego i sprawdź czy lusterko wtórne w zaznaczonym miejscu wystaje jeśli tak jest za duże… mam nadzieje że coś z tej mojej paplaniny udało Ci się :D zrozumieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobi, im mniejsze lusterko wtórne, tym lepiej, bo mniejsza obstrukcja centralna, ale problem "krótkiego" wyciągu i lusterko powinno być wtedy lepszej jakości,

przy dużym, możesz mieć krótszy tubus, ale dłuższy wyciąg, lecz jednocześnie zwiększa się obstrukcja centralna:

tubus1.jpg

wprowadź swoje wartości i sam zobacz co wyjdzie

pozdrowienia

obazek ze strony nieocenionego Janusza Wilanda :notworthy: : http://www.astrojawil.pl/jazzz.htm

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś to podstawić do wzoru bo mi jakies głupoty wychodzą :D

Z góry dzieki

Bobi

 

Nie kumam tego wzoru, ale narysuj to sobie na kartce i zastosuj twierdzenie Talesa, to przecież matematyka ze szkoły podstawowej:

(ogniskowa-średnica_lustra/2)/(średnica_lustra*sqrt(2)) = odległość_ogniska_od_osi/X

gdzie X to połowa dłuższej osi lusterka.

 

Mi wychodzi, że przy założeniu 'ognisko 25 cm od osi' powinieneś mieć lusterko 64x45

 

Dopisek:

Kurcze, coś pomieszałem. Jak liczę od drugiej strony, to mam:

(średnica_lustra/2)/ogniskowa = x/odległość_ogniska_od_osi

gdzie x = połowa krótszej osi lusterka

i wychodzi mi x= 21, a więc lusterko ok 60/42

na szczęście widziałem tu fachowca (Mirka), więc pewnie się zaraz wyjaśni

 

Dopisek2:

Nie, jednak druga wersja jest błędna. :Boink:

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lusterko nie jest owalne , tylko prawie prstokątne . Jest troche za duze , nie bedziesz miał problemow z winetowaniem ani z super dokladnym ustawianiem tego lusterka . Jak nie ma za duzo rys i dobrze światło dbija to mozesz zabudować . Musisz miec świadomość ,ze zakrywa troche wiecej lustra niz mogloby gdyby bylo owalne i mniejsze . przy tej srednicy lustra co masz to nie musisz przejmować sie tą małą stratą .

Masz tube 30 cm . Na złomie są aluminiowe koła napedowe beben do pralek tej średnicy . Jakbyś nie miał jeszcze mocowania lustra to takie 3 ramienne kolo ładnie nadaje sie . W kazdym ramieniu zrobić nagwintowany otwór i z góry płytka z 2 punktami / filc itp. / podpierające lustro . Lekkie i proste .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... niz mogloby gdyby bylo owalne.....

 

 

Nie owalne tylko Eliptyczne

 

...Jakbyś nie miał jeszcze mocowania lustra to takie 3 ramienne kolo ładnie nadaje sie .

 

Zupełnie się nie nadaje :blink: Przy tej grubości ramion będą straszne straty nie mówiąc już o ramionach dyfrakcyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj  HAMAL ty to zawsze namieszasz  :D

...

 

a w/g Ciebie w czym HAMAL miesza?

 

jakby Ci ktoś doradził, alufelgę na mocowanie, bo średnica pasuje, to też by miał siedzieć cicho?

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moj gust wyciagniete z diagonala, albo optyka wojskowa z lornety peryskopowej...

 

Jasne, albo z kiosku Ruchu, kiedyś sprzedawali takie, żeby móc się uczesać na randce, pewnie komus się rogi utłukły. Z tyłu zawsze był na nich jakis ładny obrazek, sprawdź Bobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie owalne tylko Eliptyczne

Zupełnie się nie nadaje :blink:  Przy tej grubości ramion będą straszne straty nie mówiąc już o ramionach dyfrakcyjnych.

Fakt eliptyczne .

Kolo od pralki nadaje sie nie do lusterka ale jako podstawa do lustra . Bardzo łatwo na nim zamocować lustro podparte w np. 6 punktach . Sruby kolimacyjne sa w ramionach . Choć teraz sądzę ,że po odpowiednim w łuk mocnym zeszlifowamiu ramion taki pająk byłby dobry , tylko masa piłowania czy szlifowania .

Nie polecam mocowania lusterka kątowego na 3 prostych pretach ze wzgl. na szpilki dyfrakcyjne . Jest ich 6 . Gdy mocujeny 4 na krzyż to sa 4 szpilki . Najlepiej tak jak w taurusie , ale takie rozwiązanie wymaga bardzo sztywnej tuby . :Beer:

Lusterko zawsze mozna wymienić .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam mocowania lusterka kątowego na 3 prostych pretach ze wzgl. na szpilki dyfrakcyjne . Jest ich 6 . Gdy mocujeny 4 na krzyż to sa 4 szpilki . Najlepiej tak jak w taurusie , ale takie rozwiązanie wymaga bardzo sztywnej tuby . :Beer:

 

 

Nie mam nic Zbig do Ciebie ale znowu źle <_<

 

3 ramiona pająka dają 6 ramion dyfrakcyjnych na gwieździe, zgadza się ale 4 ramiona pająka dają 8 ramion dyfrakcyjnych (a nie 4 jak piszesz) tylko że one się na siebie nakładają.

 

Tak więc mocowanie pająka na 3 ramionach ma mniejsze straty a ramiona dyfrakcyjne są słabsze niż 4 zsumowane podwójnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.