Skocz do zawartości

OnStep - projekt open source kontrolera do montaży paralaktycznych i azymutalnych


Pikolaczek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Witam szanowne grono.. również przez jakiś czas użytkowaniem onstep. Miałem dość dziwny problem, polegał on na tym że przy starcie kalibracji w phd2 robił potężny skok czy tam krok. Resztę błąd że phd2 zgubiło gwiazdę kalibracja była nie do zrobienia A co za tym idzie również guiding.. zmieniałem krok kalibracji z 0.5x na 1.0 czy inaczej ale to nic nie dawało.. dodam że mont trafiał w obiekty perfekcyjnie, bez Guide ciągnął nawet klatki 60s więc szybkość prowadzenia też Oki.. W końcu niestety wróciłem do eqmoda. Może ktoś z was się spotkał z podobnym problemem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym też kręciłem ogólnie to on robi to chyba z automatu po ogniskowej i pikselu kamerki ogniskowa to 240mm lunetki i piksel 3.75 asi 120mini tam niby wszystko było dobrze policzone.. czasem zrobił kalibracje Oki ale to czasem miałem po prostu juz dość straconych nocy.. wcześniej z astrobery chodził dobrze problemy zaczęły się z Windows... Może sterownik?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2023 o 12:10, wuka napisał(a):

Zrobiłem sobie Onstep na Blue Pill,

Mam pytanie: oprogramowanie do STMa znalazłem tutaj: https://github.com/hjd1964/OnStepX/releases (link był na tej stronie),

jednak nie widzę jakoś na Wiki oprogramowania, które trzeba wgrać do Wemosa Mini. Gdzie go znajdę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lkosz napisał(a):

sprawdź jak będzie na linuksie...

No niby w astrobery chodziło.. niestety dla mnie na linuks jest to bezużyteczne.. tutaj jest też link do tego samego problemu..

 

https://onstep.groups.io/g/main/topic/guiding_problems_with_phd2/91085704?p=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem się za montaż OnStep. Z Arduino, Wemosem Mini D1 miałem niejednokrotnie do czynienia, więc instalowanie płytek, bibliotek nie jest problemem. Nie znam się natomiast na silnikach krokowych, sterownikach do nich a i Config.h także kryje wiele tajemnic. ;) :D

 

Płytka obsadzona od Kolegi z forum obsadzona całkowicie, większej rozbudowy na razie nie planuję:

W dniu 10.10.2023 o 21:18, wuka napisał(a):

 

image.png.0fc4d29efb557ca64452b0eb418ade24.png

 

1. Buzzer mam z generatorem, więc R2 nie montowałem. Wyczytałem, że w Config.h trzeba wskazać jaki ma się typ buzzera. Niestety znajduję tam tylko sekcję "STATUS", ale wyboru buzzera tam nie widzę.

 

Odnośnie arkusza Onstep_calculations:

2. Kupiłem silniki Nema17  17HS4401S. Mają one 1.8 stopnia na krok, to w zielonym polu "StepperSteps" powiniennem wpisać 200  (360/1.8)?

3. W polach AXIS1_DRIVER_MICROSTEPS i AXIS2_DRIVER_MICROSTEPS skoro mam sterowniki na LV8729 (The recommended stepper driver is the LV8729), to wpisuję więcej np. 64 lub 128 czyli ich maksymalną wartość??

link do sterownika

4. Mam jedną przekładnię na oś o przełożeniu 1:404, czyli Gear Reduction - Gear 2 wpisuję 404 a GR1 zostawiam 1?

 

konfigurator.jpg

 

 

5. Czy posiadając sterowniki na chipie LV8729 muszę wgrać jakąś specjalną bibliotekę do Arduino IDE? Mam dodane biblioteki z listy ze strony:  https://onstep.groups.io/g/main/wiki/32784

 

6. Czy trzeba w Config.h jakoś zaznaczyć, że mam LV8729?

 

No i moje wcześniejsze pytanie:

7. Oprogramowanie do STMa znalazłem tutaj: https://github.com/hjd1964/OnStepX/releases (link był na tej stronie),

jednak nie widzę jakoś na Wiki oprogramowania, które trzeba wgrać do Wemosa Mini. Gdzie go znajdę? Znalazłem, że w starszych wersjach był w pliku katalog addons/Wifi i tam było oprogramowanie do Wemosa D1 Mini. W tym pobranym z linka nie widzę takiego pliku/katalogu z oprogramowaniem do Wemosa.

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i używam zarówno onstep jak i pilota właśnie od Pikolaczka, działa to świetnie. Montaż bresser MON1 nie jest najlepszy jeśli chodzi o sztywność ale wspólnie z kolegą „szlifierzem” udało nam się go zmodyfikować i ułożyskować. Silniki krokowe nema 14 przekładnie pasowe a nad wszystkim panuje onstep zasilany ogniwami 18650 24V. 
Samo wykonanie Onstepa w zasadzie pod moje silniki ( mocniejsze sterowniki) bawię się nim już prawie rok, pilot dotarł do mnie względnie niedawno i pogoda za wiele nie dała się nim pobawić, jedynie testowanie obsługi i współpracy z całym układem. 
teleskop sct5” canon1100d guiding asi290mini miniPC i zdalne sterowanie. 
przymierzam się do przesiadki na sztywniejszy montaż i na 100 będę chwil mu zaimplementować onstepa do sterowania.

Edytowane przez rafal.zelik
Dodanie zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Zainspirowany tak gigantycznymi projektami jak ten oto, postanowiłem przygotować coś bardziej uniwersalnego - nie tylko dla orłów...

 

Projekcik nazwałbym OnStep RGB i może służyć do tego typu zastosowań.

Ale łatwo można by go rozwinąć nawet do projektu OnStep 4L.   ;)

 

IMG_0195.jpeg.5bd5419cd4dd4191039af6c31f562168.jpeg

 

W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem czysto mechaniczny i z całego projektu, to tylko mogę obudowę wykonać:) 

Czy jest możliwość stworzenia przez kogoś takiego gotowego zestawu do montażu AZ ze sterowaniem w obu osiach pod silniki krokowe?

Jakbym to widział w praktyce? 

Buduję montaż i podłączam silniki krokowe (NEMA 17 lub 23) od strony mechanicznej. Wystają mi tylko konektory i tyle.

Kupuję gotowy set w pudełku z kabelkami pod te dwa krokowce i wtyczką do zasilania. Coś wiecej potrzebne?

Podłączam kabelki i wykonuję jakaś kalibrację, bo wiadomo, że każdy może mieć inne krokowce lub inne mechaniczne przełożenia.

Robię kilka iteracji i znajduję parametry (jakieś cyferki prędkości krokowców) , które dają w miarę precyzyjne GOTO lub podążanie za gwiazdą (jak w EQ).

 

Jak widziałbym kalibrację?

Celuję w Polarną ręcznie i ustawiam zero. Następnie ręcznie (jakieś przyciski w obudowie?) steruję montażem, aby wycelować w inną gwiazdę i potwierdzam.

Program zlicza, że ile wykonałem kroków na jednym i drugim silniku, aby osiągnąć cel. 

Tym samym powinien to ustawić jako stały przelicznik i mamy GOTO! :)

Dałby radę ktoś coś takiego stworzyć?

Edytowane przez barti1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, amatorastro said:

Dasz linka do obudowy?

 

Oczywiście   🙂

 

Projekty są dostępne na liście dyskusyjnej OnStep.

 

Ten projekt Markusa Bartelsa jest naprawdę cool...

 

 

Assembly1.jpeg.eac26a2c9071f1de6482eb09600607c6.jpeg

 

Ja tylko trochę popracowałem nad kolorystyką.   🙂

 

W

 

Edytowane przez Pikolaczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam stary montaż z silnikami takimi jak na zdjęciu. Jest tam też przekładnia 1:500. 

Pytanie - czy brnąć w ustawianie ONSTEP na tych silnikach (tylko przy takich ustawieniach jak na zdjęciu  nie jest na czerwono) czy zainstalować nema 17 z przekładnią.

Projekt jest na Wemos D1 r32 CNC w.3.

konfiguracja.jpg

silnik srmotor.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - czy brnąć w ustawianie ONSTEP na tych silnikach (ze zdjęcia) czy lepiej zainstalować np: nema 17.

Z tego co widzę większość używa nema 17 gdzie jest 200 kroków na obrót.

W oryginalnych silnikach z mojego montażu kroków jest  24 w dodatku są to silniki unipolarne. Sam montaż pewnie wyprodukowany jeszcze w XX wieku.

Cel uruchomienie GOTO na tym montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.