Skocz do zawartości

OnStep - projekt open source kontrolera do montaży paralaktycznych i azymutalnych


Pikolaczek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam zbudowany GoTo do 16" GSO z OnStep na Fysetc E4. Na prawdę świetna sprawa. Ogromne możliwości rozbudowy, alignacja nawet na 9 gwiazd, wszystko można programować w czasie rzeczywistym. Dobrze działa też z Androidem, mam połączony z Sky Safari.

 

Jedynym na prawdę drobnym minusem całego projektu jest program Sky Planetarium, jest nieprzyjemny w obsłudze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodajmy, że są dwa projekty - OnStep niekontynuowany oraz OnStepX (przepisany OnStep). Można używać różnych kontrolerów, pamięci nieulotnych, źródła czasu, driverów do silników, modułów bluetooth, wifi itd. Konfiguracja jest banalnie prosta. Choć próg wejścia niepotrzebnie podniesiony - w dokumentacji jest bałagan i na początku jak się nie wie czego szuka, to trudno znaleźć. Ale potem już jest łatwo. Stabilność oraz poprawność działania jest wysoka, bardzo łatwo oskryptować. Do tego ma 9-point align, który ładnie koryguje błąd wypoziomowania oraz ustawienia na biegun. Jak ktoś dociekliwy to znajdzie nawet commity autora wątku w onstepie :D

 

Sam właśnie zacząłem robienie płytki do EQ6-R, bo mam już dość cyrków które ten montaż wyczynia. Można zamówić gotową (w easyEDA wygenerować gerber i dać do wykonania jakiejś firmie) i poskładać z gotowych modułów, lub ulepić coś samemu. Ja akurat lepię sam

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lkosz napisał(a):

Można zamówić gotową (w easyEDA wygenerować gerber i dać do wykonania jakiejś firmie) i poskładać z gotowych modułów, lub ulepić coś samemu. Ja akurat lepię sam

Jeszcze są te na płytach głównych z drukarek. Też chciałem lepić sam ale poszedłem w stronę tych drukarkowych i jest na prawdę spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OnStepX został właśnie wydany, a więc od nowego kwartału mamy nowy software.   :)

 

Zawiera wiele udoskonaleń istniejących już funkcji, a także szereg nowych - między innymi:

 

- obsługa serwomotorów,

- możliwość pracy z maksymalnie 9 osiami, montaż, rotator i do sześciu focuserów,

-sterowanie zewnętrznymi akcesoriami, jak grzałki, przełączniki, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zrobiłem sobie Onstep na Blue Pill, zamówiłem pcb i całą resztę w Chinach, polutowałem i śmiga. Mam tylko jedno pytanie do Was, do tych co korzystają z Onstep. 

Czy układ trzyma Wam ostatnią pozycję teleskopu oraz datę i godzinę? 

W konfiguracji mam ustawione, żeby źródłem czasu był układ DS3231, niestety po odłączeniu od prądu i ponownym odłączeniu ustawiona wcześniej data i godzina jest zerowana.


image.png.da8a6bbc01d296e41c9693baf7dde12a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no powinien, jeśli tego nie robi, to znaczy że trzeba się przyjrzeć. Sprawdź też czy masz prawidłowo ustawioną pamięć nieulotną. Jeśli dobrze widzę, to na tym module masz EEPROM 24c32. Ale to w logach onstep w razie czego będzie raportować że jest problem.

 

Wrzuć sobie onstepx, i tutaj ustaw na ON: https://github.com/hjd1964/OnStepX/blob/main/Extended.config.h lub na VERBOSE

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wampum napisał(a):

A ja nic nie wiem, a żyję trochę na tym świecie...

Czyli że np. SkyTee II mogę uzbroić w GoTo? i czy jako laik elektroniki jestem w stanie to zrobić samodzielnie - czyt. "proste jak klocki LEGO"?

sądzę, że tak. w zasadzie to wlutowujesz gotowe moduły w odpowiednie miejsca. potem konfiguracja, wgranie softu i "prawie" działa. 
u mnie nie trzyma daty i czasu ale dojdę co jest nie halo i dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wampum napisał(a):

Czyli że np. SkyTee II mogę uzbroić w GoTo? i czy jako laik elektroniki jestem w stanie to zrobić samodzielnie - czyt. "proste jak klocki LEGO"?

można kupić gotowiec, albo wstępnie zlutowany, gotowy do wrzucenia softu. Jako laik - lepiej dać to komuś do zrobienia. To nie są klocki lego. Lutować trzeba umieć, flashować mikrokontrolery również, trzeba wiedzieć jak się obchodzić z elektroniką, do tego trochę poczytać dokumentacji. Składanie od zera z projektowaniem płytki to jeszcze więcej roboty.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Ja przez większość swojego życia sporadycznie czasami coś lutowałem i zawsze miałem z tym problem. Aż kiedy zainteresowałem się arduino i stwierdziłem, że coś muszę z tym lutowaniem zrobić. poczytałem, obejrzałem poradniki na yt, kupiłem zestaw do nauki lutowania i muszę powiedzieć, że teraz całkiem sprawnie mi to idzie. Jestem w stanie zlutować proste płytki z układami bez jakiegoś stresu większego. Podstawowy błąd który kiedyś popełniałem to rozgrzewałem cynę a nie elementy, które lutowałem.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2023 o 21:20, wuka napisał(a):

sądzę, że tak. w zasadzie to wlutowujesz gotowe moduły w odpowiednie miejsca. potem konfiguracja, wgranie softu i "prawie" działa. 
u mnie nie trzyma daty i czasu ale dojdę co jest nie halo i dam znać.

Znalazłem. 

Moduł DS3231 ma dwa adresy na szynie i2c tj. 0x57 i 0x68, z jakiegoś powodu w pliku NV_I2C_EEPROM_AT24C32.h który odpowiada za komunikację z rzeczonym modułem podany był zły adres. 

Po wpisaniu poprawnej wartości #define I2C_EEPROM_ADDRESS 0x57 ruszyło "od kopa".

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś pytał, jak OnStep integruje się z Raspberry Pi...

Musiałbym odpowiedzieć: Pięknie!   :)

 

IMG_0133.jpeg.fec5a01d5a8fd370845ffe51edea6a80.jpeg

 

Sterownik INDI dla KStars / EKOS utrzymywany jest świetnie przez Alaina Zwingelsteina.  👌

 

Tak przy okazji - Alain szuka ostatnio potencjalnych testerów sterownika OnStep dla montaży Alt-Az.

Byłoby super, gdyby ktoś zgłosił się do pomocy...   

 

W

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/10/2023 at 12:10 PM, wuka said:

Zrobiłem sobie Onstep na Blue Pill, zamówiłem pcb i całą resztę w Chinach, polutowałem i śmiga.


Drobna uwaga dla rozpoczynających swoją przygodę z OnStep:

Systemy bazujące na BluePill mają w projekcie pewne ograniczenia, wynikające ze skromnych zasobów sprzętowych.

Dla OnStep nie stanowi to zwykle problemu, ale kompilacja OnStepX może już być wyzwaniem…

 

Dla zainteresowanych bardziej rozwojowym systemem polecałbym raczej inne procesory.

OnStepX rozwija się obecnie najintensywniej w kierunku ESP32, ze względu na dobrą platformę sprzętową, dobrą dostępność przy umiarkowanej cenie i mocne wsparcie społeczności użytkowników.

Dla fanów architektury ARM nadal dobrym wyborem pozostaje Teensy…   🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.