Skocz do zawartości

Pytanie o okulary vixen slv...


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Mam SLV 2,5mm i 4mm. Tego drugiego używam na co dzień w 102/600, pierwszego "od święta", przy dobrej pogodzie i do sprawdzenia kolimacji. Dla mnie są niezłe z tych tańszych okularów, zwłaszcza na giełdzie (są warte zakupu), ale...

 

Plusy:

- są nawet całkiem ostre w całym polu widzenia,

- nie wprowadzają dodatkowej aberracji chromatycznej.

 

Minusy:

- powstają różne "duszki" i odblaski na Księżycu (czasem Jowiszu) poza jego tarczą,

- mają trochę za duży ER (dla mnie to minus),

- na krawędzi wykazują dystorsję poduszkową,

- trzeba oko odpowiednio przyłożyć, wysuwana muszla pomaga.

 

Jednocześnie używam serii BCO, jakoś wolę je mimo nieostrości na krawędzi. Przykładam oko i widzę dobrze, nic nie trzeba kombinować. Nie maja ww wad.

Przymierzam się do okularu 5mm. SLV byłby pewniakiem, ale wolę kombinację BCO 10mm + barlow Hyperion. Trzeba będzie orciaka kupić😉

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dj_ napisał(a):

Mam SLV 2,5mm i 4mm. Tego drugiego używam na co dzień w 102/600, pierwszego "od święta", przy dobrej pogodzie i do sprawdzenia kolimacji. Dla mnie są niezłe z tych tańszych okularów, zwłaszcza na giełdzie (są warte zakupu), ale...

 

Plusy:

- są nawet całkiem ostre w całym polu widzenia,

- nie wprowadzają dodatkowej aberracji chromatycznej.

 

Minusy:

- powstają różne "duszki" i odblaski na Księżycu (czasem Jowiszu) poza jego tarczą,

- mają trochę za duży ER (dla mnie to minus),

- na krawędzi wykazują dystorsję poduszkową,

- trzeba oko odpowiednio przyłożyć, wysuwana muszla pomaga.

 

Jednocześnie używam serii BCO, jakoś wolę je mimo nieostrości na krawędzi. Przykładam oko i widzę dobrze, nic nie trzeba kombinować. Nie maja ww wad.

Przymierzam się do okularu 5mm. SLV byłby pewniakiem, ale wolę kombinację BCO 10mm + barlow Hyperion. Trzeba będzie orciaka kupić😉

Dzięki za odpowiedź. Czyli więcej minusów niż plusów.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tragedii nie ma, ceny na giełdzie są niewygórowane (350-400zł). Nie wiem czy polubiłbym 4mm orto. Sprawdziłem kilka tanich okularów (ES 52deg 10mm, GSO Plossl 12mm, Starbase 14mm, SW WA66 15mm, Vixen NPL 20mm), ale obrazy były wyraźnie gorszej jakości. SLV i BCO to jednak są dla mnie pewniaki. Popatrzę jeszcze przez niedrogą Masuyamę (kilku ogniskowych mi brakuje) i najwyżej uśmiechnę się znowu do Vixena SLV. Okularów powyżej tysiąca złotych testował nie będę😉

 

Plusem SLV jest jeszcze pięknie wypolerowany nosek bez podcięcia, może drobiazg, ale wyjątkowo lekko wyjmuje się go z kątówki bez zmiany położenia instrumentu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jacek1977 Jakie ogniskowe Ciebie interesują?  Zastanawiałem się nad SLV, ale trochę odstraszyło mnie małe rzeczywiste pole, czterdzieści parę stopni. Jednocześnie przy takim mały polu, okular nie ma baffli - jak seria LV. Dodatkowo niektóre partie mają trochę gorsze  wyczernienie - pierścień dystansowy pomiędzy grupami soczewek bywa pomalowany półmatową jasnoszarą farbą.

Być może najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie byłoby skompletowanie używanej parki LV - myślę że jest to do zrobienia w 1-2 lata. LVki pojawiają się dość często na giełdach.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie egzemplarz Starbase 14mm nie mógł się dogadać z moim Bresserem. Spojrzałem tylko na sztuczną gwiazdę. Koło w środku było raczej elipsą, a na brzegu baardzo spłaszczoną. Wnętrze tulei było słabo wyczernione, kolor bliżej szarości z przebłyskami srebrnych nitek. Do końca gwintu przyczepiony był metalowy włos. Szkoda, zaleźało mi na tej ogniskowej do Słońca. Używam tymczasowo Plossla GSO 12mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dj_ napisał(a):

Pewnie egzemplarz Starbase 14mm nie mógł się dogadać z moim Bresserem. Spojrzałem tylko na sztuczną gwiazdę. Koło w środku było raczej elipsą, a na brzegu baardzo spłaszczoną. Wnętrze tulei było słabo wyczernione, kolor bliżej szarości z przebłyskami srebrnych nitek. Do końca gwintu przyczepiony był metalowy włos. Szkoda, zaleźało mi na tej ogniskowej do Słońca. Używam tymczasowo Plossla GSO 12mm.

Jeżeli ten Bresser, to światłosilny teleskop, to lepszy efekt uzyskasz z plosslem Televue 15mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, myślałem kiedyś, żeby brakujące ogniskowe 8mm i 15mm uzupełnić plosslami TV.  Bardzo rzadko trafiają jednak na giełdę, a przy cenie nowych, to używane SLV są sporo tańsze i jakościowo wystarczające. Nie ma jednak 8mm, więc wybór mam niewielki - TV, a 15mm to chyba jednak SLV.

Edytowane przez dj_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mowiac polecam vixeny lv. Porownywalem ogniskowe 15mm do tv ploosla 15mm w bino na księżycu to ostrosc szczegoly byly takie same. Nawet o sekunde szybciej dostrzegalem te same szczegoly w vixenie lv. Moze to bylo spowodowane ze w vixenie wiekszy komfort a w plooslach musialem uwazac z drganiami ze względu na maly er i przykladania oczu do okularow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Vixen slv 10 mm i 15 mm. Jestem z nich bardzo zadowolony. Najczęściej korzystam z 10 mm + Barlow Celestron X-Cel LX 3x, co z moim teleskopem daje powiększenie 270x, korzystam do obserwacji Planet. Dla mnie dużą zaletą SLV jest odległość źrenicy od oka, czyli 20 mm. Duszków nie zaobserwowałem, może okulary z krótką ogniskową to robią, nie wiem, gdyż nie posiadam takich. Z chęcią dokupiłbym jeszcze 6 mm albo 5 mm. Co mi się nie podoba w SLV, to ich wygląd, ale z optyki jestem bardzo zadowolony i to jest najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, *Wojtek* napisał(a):

Mam Vixen slv 10 mm i 15 mm. 

Czy okular SLV 15mm ma dystorsję (poduszkową) na brzegach, przy obserwacjach bez barlowa? 

Potwierdzam przy okazji duszka w SLV 4mm na wczorajszym Jowiszu. Znowu latał jak ćma wokół lampy, ale można się przyzwyczaić i nie zwracać uwagi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, dj_ napisał(a):

Czy okular SLV 15mm ma dystorsję

Nie wiem. Nigdy nie sprawdzałem co się dzieje na brzegach okularów. Zawsze trzymam Planetę w centrum okularu i obraz jaki widzę, uważam jak dla mnie, za bardzo dobry, więc nie wnikam w to co mnie nie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bartolini napisał(a):

@Jacek1977 Jakie ogniskowe Ciebie interesują?  Zastanawiałem się nad NLV, ale trochę odstraszyło mnie małe rzeczywiste pole, czterdzieści parę stopni. Jednocześnie przy takim mały polu, okular nie ma baffli - jak seria LV. Dodatkowo niektóre partie mają trochę gorsze  wyczernienie - pierścień dystansowy pomiędzy grupami soczewek bywa pomalowany półmatową jasnoszarą farbą.

Być może najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie byłoby skompletowanie używanej parki LV - myślę że jest to do zrobienia w 1-2 lata. LVki pojawiają się dość często na giełdach.

Hej.

     Mam orto fujijama 18mm i vixen npl 25mm. Teleskop z samą soczewka barlowa tv3x wkręconą bezpośrednio z bino jest mocno przeogniskiwamy. Jak moje pomiary źrenicy nie są błędne to wychodzi mi powiększenie z 18mm jakieś 250x

     Trochę za dużo, księżyc wypas ale jest już ciemno, na planety to jest za dużo.

     Mam jeszcze Barlowa ES 2x Focal Extender i tam by mi wyszło z okularami 10mm powiększenie 160x i myślę że na planety to by było dobrze.

     Na planetach małe pole z orciakami nie przeszkadza ale na  księżycu brakuje tego pola.

     Słyszałem że bardzo dobre są 60 stopniowe TV Delite ale nie stać mnie na nie, tym bardziej cena razy dwa do bino.

     No i szukam czegoś dobrego, z większym polem niż orto i przystępnego dla mnie cenowo.

    Niestety nie mam cierpliwości na polowanie na  vixeny lv z giełdy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.