Skocz do zawartości

Światło zodiakalne z Namibii


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Tuvoc napisał(a):

ale koledze @Darek_B również przeciwblask

Przeciwblask widziałem pierwszy raz w życiu naocznie, wystarczyło odejść na kilka minut od ekranu a stawał się wyraźnie widoczny. Dla niego wykonałem trzy serie ekspozycji. Dwie pierwsze ustawiając astrotracka między setupami, niestety po mocnej obróbce wychodziły artefakty na zdjęciach od świateł diód i ekranów laptopów.

Ostatnią serię tę najlepszą zrobiłem poza ośrodkiem. Tam było najciemniej w okolicy.

Niedługo pokażę.

 

ps. Mirek ja bym trochę mocniej wyciągnął to światło.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Darek_B napisał(a):

Przeciwblask widziałem pierwszy raz w życiu naocznie, wystarczyło odejść na kilka minut od ekranu a stawał się wyraźnie widoczny. Dla niego wykonałem trzy serie ekspozycji. Dwie pierwsze ustawiając astrotracka między setupami, niestety po mocnej obróbce wychodziły artefakty na zdjęciach od świateł diód i ekranów laptopów.

Ostatnią serię tę najlepszą zrobiłem poza ośrodkiem. Tam było najciemniej w okolicy.

Niedługo pokażę.

 

ps. Mirek ja bym trochę mocniej wyciągnął to światło.

No to czekam Darku na efekty. To jest nawet ciekawsze od samego światła zodiakalnego.

 

Co do obróbki to taki już mój styl :) Jak się nie umie dobrze wyciągać smaczków z materiału to lepiej nie przegiąć niż zrobić potworka. Pewnie by tak właśnie wyszło.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż rzec?

- kadr petarda ;)

 

Jako ciekawostkę pozwolę sobie dodać tylko, że urocze określenie

12 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

gegenschein - inaczej przeciwblask

powstało za sprawą Alexandra von Humboldta (to nie ten od krateru księżycowego, ale jego brat). Po naszemu możnaby było powiedzieć również nieco bardziej prozaicznie: przeciwświecenie - jak z resztą twierdzą stare, mądre książki.

 

Idąc dalej tym tropem, światło zodiakalne to - t(h)ierkreislicht, lub bardziej przystępnie zodiakallicht.

 

Interesujące jest również to, że przeciwblask odkrywano  kilkukrotnie, za każdym razem na nowo i niezależnie od siebie.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.