Skocz do zawartości

Program do planowania obserwacji: Stellarium vs Sky Safari, a może coś jeszcze innego?


KrisJot

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

zastanawiam się nad zakupem jednego z powyższych programów w wersjach pro / plus. Będę wdzięczny za wszelkie opinie, zwłaszcza osób, które miały, bądź nadal mają oba programy (najlepiej w najnowszych wersjach). Jako alternatywę biorę też pod uwagę mniej poręczną opcję np na laptopie, ale tutaj znalazłem tylko Stellarium i nie mam pewności czy wysteruje montażem.

Jeszcze krótko do czego planuje go wykorzystywać do:
- planowanie obserwacji;
- jako wsparcie przy nauce star hoop'ingu;
- wyszukiwania komet;
- wyszukiwania obiektów na powierzchni Księżyca (potrzebna szczegółowa mapa powierzchni);
- obsługa list obiektów zamieszczonych na forum;
- sterowania montażem z GoTo (IOptron).

Kris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z różnic to w Stellarium Mobile nie ma póki co list obserwacyjnych, jedynie lista Ulubionych. W SkySafari są listy i możliwość ich importu). Do star hopingu obydwie się nadadzą (symulacja pola widoku dowolnego teleskopu i okularu oraz telrad + odwracanie obrazu). W SkySafari są dostępne labelki dla szczegółów powierzchni. Komety to raczej w odydwu aktualizują - przynajmniej te jaśniejsze. Co do sterowania montażem to pewnie można wyguglać, Stellarium jest kompatybilne z NExtStar, SynScan oraz LX200 poprzez Wifi i Bluetooth a SkySafari chyba ma więcej.

 

skysafari-7-comparison-chart - porównanie wersji Pro/Plus

Edytowane przez kozamx
dodanie linku
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SkySafari to mój ulubiony program - byłem gotów przerobić montaż, żeby móc z niego korzystać.   :)

Estetyka Stellarium jest dość siermiężna (nie mam na myśli szlachetnego minimalizmu Carte du Ciel) no i nie działa na Mac OS X.   :(

 

Stellarium ma natomiast trochę funkcji, które wyglądają na bardziej pro,

(ale dla mnie amatora to i tak nie do końca zrozumiale)...

 

W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.