Skocz do zawartości

Koma w TSAPO65Q


Koperson

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Koperson napisał(a):

Czesc, mam problem z moim TS65Q, taki problem że mam na każdym z rogów jest widoczna koma:

 

Przecież te gwiazdki są w całkiem ok?

Jak na APSC to jest ok. Pewnie przy pełnej klatce zaczął bym się martwić, ale nie ma co być pedantycznym.

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jakby w l/d rogu trochę. Wydaje mi się jakby rogi były ciut nieostre...

 

Nie miałeś części zdjęć nie ostrych?  Prawy / dolny róg wygląda jakby były złożone ostre i nieostre zdjęcia...

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest wcale źle. Wyciąg w ts65q się może trochę kiwać- wiem, bo mam i ciężko to wyeliminować. Możesz go odkręcić, rozkręcić i wszystkie śruby dokręcić.

 

Ponadto, przewodnich m potrząśnij mocno teleskopem. Jeżeli usłyszysz takie stukanie, jakby była luźna soczewka w celi, to może być luźna soczewka w celi. Soczewka korektora, w środku tubusu. Łatwo to naprawić.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Nie miałeś części zdjęć nie ostrych?  Prawy / dolny róg wygląda jakby były złożone ostre i nieostre zdjęcia...

Wszystkie foty były ostre, jedynie z nieostrości to tilt w matrycy canona, pewnie po modzie się zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim TS APO 65Q koma wynikała ze ściśnięcia soczewki korektora. Wystarczyło ją poluzować o parę milimetrów. Warto kupić klucz palcowy - na oprawie korektora są dwa rowki, ustawia się rozstaw "śrubokrętów" tego klucza, osadza i delikatnie luzuje o 1-2 mm i potem test czy to jest już to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tuvoc napisał(a):

W moim TS APO 65Q koma wynikała ze ściśnięcia soczewki korektora. Wystarczyło ją poluzować o parę milimetrów. Warto kupić klucz palcowy - na oprawie korektora są dwa rowki, ustawia się rozstaw "śrubokrętów" tego klucza, osadza i delikatnie luzuje o 1-2 mm i potem test czy to jest już to.

Poluzowaną mam, a może u mnie jest na odwrot ze musi byc troche bardziej scisnieta? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi i nie powinna być ściśnięta. Nie powinna się ruszać ale pierścień NIE MOŻE wywierać na nią żadnego istotnego nacisku.

 

Potrzeba o wiele mniejszej siły, żeby ściśnięte soczewki czy zwierciadła generowały okropne aberracje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na stanie, w serwisie ts 60/3300 i pwoeim tak. To istne dziadostwo. 

 

Wyciąg się kiwa bo microsofuser jest na 3 kilkowych srutach, każdy ruch przesuwa je. Poza tym tam się lubią robić wzery i wyciąg skacze. 

 

W takich cudsch  często krzywo jest cela wyciągu. Ts ustawiałem tylko po dodaniu tilter. Inaczej strata czasu. Aberracja powstaje  jak jest krzywizna soczewek /wyciągu. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, Koperson said:

Naprawiony :) 

I co było problemem? Jak go rozwiazałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.