Skocz do zawartości

Modyfikacja RASA11 w celu opanowania kolimacji teleskopu(tiltu)


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Z okazji L4 prowadzę rozmyślania, na nawet pewne działania w kierunku modyfikacji sprzętu.

Może jako ciekawostka dla wszystkich mających RASA lub inne problemy z tiltem.

 

Teleskop RASA ma zwierciadło sferyczne, więc ustawienie lustra w stosunku do sensora teoretycznie jest bez znaczenia i nie powinno generować problemów.

Jednak po drodze mamy bardzo skomplikowany, wysokiej klasy korektor pola, który dla odmiany jest niezwykle wrażliwy na tilt, oraz na dystans do matrycy.

Ustawienie dystansu na podkładkach nie nastręcza problemów, przynajmniej mnie. Natomiast ustawienie tiltu to zadanie z tych trudniejszych. Robiłem to wielokrotnie z dobrym rezultatem, ale teleskop nie trzyma kolimacji zbyt długo, a dodatkowo bardzo łatwo jest obrócić całe mocowanie kamery do korektora względem płyty Schmita.

To wszystko przez bardzo nietrafiony design Celestrona. Kiedy RASA stała się popularna, głównie za sprawą wprowadzenia do sprzedaży wersji 8" pojawiły się produkty mające na celu rozwiązanie tych problemów. Niestety, są niezwykle drogie a do tego zazwyczaj zwiększają obstrukcję.

Wszystkie te urządzenia opierają się jednak na fundamentalnym założeniu - użytkownik nie modyfikuje teleskopu, ma to tylklo dokręcić do teleskopu.

 

Tymczasem ja rozkręcam RASA regularnie i to do rosołu, że tak powiem. Oto co chcę zrobić.

  image.png.a8e7c2b81d04a5ec16debf94576defdd.png image.png.e5f2e273423c7133af5623a41c21727e.png

 

 

 

IMG_20190921_115742.jpg.8944ffb1fcac0f8cecefa8204148cf7e.jpg

 

Standardowo kolimacja to 3 śruby wpuszczane (push) kontrowane trzema śrubami z łbem (pull).

Było by pięknie, gdyby nie jakość gwintów całego tego elementu, czy tez nawet zespołu. Gwinty są tak źle wykonane, ze ten duży do wkręcania całego korektora można przez przypadek wkręcić krzywo, i to be użycia siły, a elementy wkręcone właściwie blokują się na gwincie non stop.

Nie inaczej jest z gwintami tych śrubek kolimacyjnych oraz z samymi śrubami. Są siermiężne, mają luzy, a z drugiej strony gwinty są ostre i się blokują. Do tego śruby rdzewieją i się zapiekają..

 

image.png.296666d949663107b281b5e257e7554b.png  IMG_20231114_102232.jpg.e9ca1a33efd10060a6a3b21972a97b8d.jpg  IMG_20231114_102541.jpg.079c10e1f047111e3a4bc9bd01a2c9b7.jpg

 

 

Oto co mam zamiar zrobić, pomysł podpatrzyłem w sieci od kogoś, ale jak pisałem wyżej u mnie będize to modyfikacja teleskopu a nie jakieś klatki kolimacyjne dokręcane do flattenera.

Kupiłem w Chinach za 80pln trzy używane takie oto mini śruby mikrometryczne o bardzo małym skoku i rozmiarach.

 

image.png.691e53be2e5bbb3af2194e082319c812.png    image.png.690273353018c7891dc9efc456374945.png

 

Mam zamiar za pomocą dobrego specjalisty tu na forum wywiercić w tym górnym pierścieniu trzy odpowiedniej średnicy otwory po drugiej stronie śrub ustalających niż te oryginalne i zamocować w nich te śruby mikrometryczne by bardzo precyzyjnie to móc ustawiać.

 

image.png.c1715f11853476d04fe6d99d7fa8b62a.png

 

 

I to tyle, jedyne niewiadome w tym momencie:

- wyliczyłem i powinno być dobrze, ale dopiero jak dostanę te śruby to się dowiem, czy nie są za grube/za długie i nie będą kolidować z kamerą

- czy Celestron zrobił manianę przy gwintowaniu całości, czy też jest to po prostu konsekwencja użycia bardzo taniego, nie nadającego się pod obróbkę mechaniczną aluminium (w dotyku przypomina to raczej odlew i to cynkowy). Jeśli to materiał to muszę zrobić element od nowa, a nie tylko wiercić.

- system ma niewielkie ale jednak luzy na śrubach ustalających i to samo w sobie może generować nieosiowość. W tym momencie centrują to te małe śrubki, ale jak znikną to muszę coś wymyślić.

- zastanawiam się czy użycie dużej sprężyny (podkładki falistej) pomiędzy oboma pierścieniami może pomóc uniknąć rozkolimowania całości poprzez utratę napięcia śrub ustalających. Są one bardzo kiepskie i się odkręcają zwłaszcza przy wahaniach temperatury (stąd jak widać zakręcałem całość tak mocno, ze zrobiłem w dolnej części konkretne wgnioty).

 

W RASA8 ten system się nie zmieści, śruby kolimujące są pod kamerą. Ale przynajmniej ja z 8" nie mam problemów z tiltem, jeśli tylko wszystko jest dobrze skręcone.

 

 

  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tilter przerobiłem i ma możliwość regulacji w 12 pkt. Też miałem problem z regulacja bo gwinty slabe. Zakupilem dobrej jakości gwintowniki   i zrobiłem gwinty od nowa. I teraz bez znaczenia jakość tilter bo giwnt konkrety i trzyma. 

 

P. S nie wiedziałem że do zrobienia śrubek trzema aż specjalisty. Tym bardziej że jato robię w zasadzie na imadle i wkrętarka. No ale.... Temat ciekawy będę obserwował. 

 

Pozdrwiam 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kriss2022 napisał(a):

Ja tilter przerobiłem i ma możliwość regulacji w 12 pkt. Też miałem problem z regulacja bo gwinty slabe. Zakupilem dobrej jakości gwintowniki   i zrobiłem gwinty od nowa. I teraz bez znaczenia jakość tilter bo giwnt konkrety i trzyma. 

 

P. S nie wiedziałem że do zrobienia śrubek trzema aż specjalisty. Tym bardziej że jato robię w zasadzie na imadle i wkrętarka. No ale.... Temat ciekawy będę obserwował. 

 

Pozdrwiam 

Czy możesz opisać pokrótce regulację tiltu w 12 punktach. Mam dość bujna wyobraźnię i jestem w stanie sobie wyobrazić regulacje pochylenia wzajemnego dwóch płaszczyzn w trzech punktach a nawet w czterech ( tam mam w Veloce, nad czym mocno ubolewam) punktach podparcia,  ale 12 punktów to już na mój starczy mózg za wiele. Poproszę o opis , w miarę jasny..

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.