Skocz do zawartości
  • 0

Wybór pierwszego poważniejszego teleskopu...


akustyk

Pytanie

Cześć Wam

Od kilku dni wałkuję i przeczesuję różne fora oraz sklepy internetowe w poszukiwaniu pierwszego poważniejszego teleskopu. Teleskop ma służyć do obserwacji/astrofoto (40/60%). Ja i syn (18 lat) chcemy obserwować i fotografować głównie obiekty głębokiego nieba. Na planety czy księżyc pewnie też spojrzymy nie raz. Niestety warunki mamy wokół domu takie:

SQM    19.33 mag./arc sec2
Brightness    1.99 mcd/m2
Artif. bright.    1820 μcd/m2
Ratio    10.7
Bortle    class 6

 

Dopiero ok. 35 km od domu mamy takie:

SQM    20.56 mag./arc sec2
Brightness    0.647 mcd/m2
Artif. bright.    476 μcd/m2
Ratio    2.78
Bortle    class 4
Elevation    267 meters

 

Bardzo często w propozycjach pojawia się teleskop Newton 150/750 na montażu paralaktycznym eq 3-2. Wiem z czym się wiąże taki montaż. Do śledzenia oraz w przyszłości po dokupieniu silnika na 1 oś min. można już zacząć robić ciekawsze zdjęcia. Teraz do konkretów. Znalazłem takie reflektory:

1. https://skywatcher.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-z-wyciagiem-crayforda-150-750

2. https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-teleskop-n-150-750-eq-4/p,22465#specifications

3. https://www.bresser.de/pl/Wed-ug-producenta/bresser/Teleskop-BRESSER-Space-Explorer-MC-150-750-z-monta-em-EQ-3.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=9621813&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch

4. https://www.bresser.de/pl/bresser-bresser-3/Teleskopy/BRESSER-Messier-NT-150S-750-Hexafoc-Optical-Tube.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=4850750&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch

do tego statyw EQ 3-2 https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1401&lunety=Monta paralaktyczny Sky Watcher EQ3 2 CG4 g owica przeciwwagi statyw aluminiowy (wiem, że kwota na granicy... ale może warto?)

5. https://www.bresser.de/pl/Wed-ug-producenta/bresser/Teslekop-BRESSER-Pollux-150-750-EQ3-z-filtrem-s-onecznym.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=4650750&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch (brak lunetki do ustawiania statywu na gwiazdę polarną)

 

Budżet w którym chcę się zmieścić to 2 - 2,5 tys. zł. Zależy mi na sprzęcie który będzie stanowił najlepszą bazę do rozbudowy na przyszłość (dokupienie silnika/silników, dodatkowych okularów, filtrów). Czy ktoś może pomóc w wyborze?

 

Oczywiście jeśli macie sugestie to proszę bardzo, zawsze są mile widziane. Nie wiem czy przy takim niebie wokół domu gdzie jednak najczęściej będziemy coś próbowali oglądać cokolwiek zobaczymy. Czy ma sens się ładować od razu w lustro 150 mm? Czy 130 mm na początek nie było by wystarczające i lepiej dokupić 2 okulary. Proszę o porady. Dziękuję bardzo:)))))

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Zapomniałem jeszcze dodać, że teleskopem na montażu dobsona i lustrzanką można focić samoloty na wysokościach przelotowych, jak również ISS. Trzeba pamiętać, że teleskopy GSO wymagają podniesienia lustra głównego by lustrzanką dało się wyostrzyć. 

Przykładowe moje próby: 
IMG_2835.png.0c8b8880d70937986f153797a727682a.png

post-1211-0-72383700-1439281989.jpg

  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, DarX86 napisał(a):

Moim pierwszym "poważnym" teleskopem był newton GSO 10" na dobsonie.  Z perspektywy lat to był jeden z najlepszych zakupów w mojej astro karierze. Dał wiele frajdy i satysfakcji. Najpierw obserwowałem i fociłem Słońce i Księżyc. Później dokupiłem platformę paralaktyczną i robiłem takie zabawy z DS-ami:

A jeszcze później kupiłem montaż NEQ6 i  w przerwach focenia DSów, wieszałem tą tubę 10" na nim do avikowania planet. To właśnie ten teleskop był ze mną najdłużej. 

Dla ułatwienia wypadów w teren zrobiłem do niego taczki: 

Kilkaset metrów polną drogą, nie stanowiło problemu. 

Czy dobrze widzę, że potem zacząłes używać tuby 150/750?

Edytowane przez akustyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, akustyk napisał(a):

Czy dobrze widzę, że potem zacząłes używać tuby 150/750?

Tak. Gdy uznałem, że pójdę w foto. W myśl zasady "najpierw kup najlepszy montaż na jaki Cię stać", nabyłem neq6. Przez kilka miesięcy wieszałem na nim lustrzankę z obiektywem 200mm. Jak uzbierałem na teleskop to kupiłem od razu komplet z korektor komy, guiderem i kamerką  do guidingu. Całość była skręcona i używana tylko do foto. 

Nawet znalazłem zdjęcia zestawów: 
16107371_1219554848092642_1075835717657618721_o.jpg.5630d52637411019215ac03242b8d687.jpg

12622046_960521557329307_2059266859728226278_o.thumb.jpg.ca9bddc687235f1b6bb5f5d0c1cf6bae.jpg

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, DarX86 napisał(a):

Tak. Gdy uznałem, że pójdę w foto. W myśl zasady "najpierw kup najlepszy montaż na jaki Cię stać", nabyłem neq6. Przez kilka miesięcy wieszałem na nim lustrzankę z obiektywem 200mm. Jak uzbierałem na teleskop to kupiłem od razu komplet z korektor komy, guiderem i kamerką  do guidingu. Całość była skręcona i używana tylko do foto. 

Nawet znalazłem zdjęcia zestawów: 
16107371_1219554848092642_1075835717657618721_o.jpg.5630d52637411019215ac03242b8d687.jpg

12622046_960521557329307_2059266859728226278_o.thumb.jpg.ca9bddc687235f1b6bb5f5d0c1cf6bae.jpg

 

No nieźle…😳😳😳

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, akustyk napisał(a):

Ale budżet wtedy wychodzi ponad 3 tys. Shiiit…nie ma szans.

Hej.

     To się nie śpiesz, poczekaj trochę, dozbieraj kasę i kup później.

     Przerabiałem temat, lepiej kupić raz a dobrze niż po taniości, bo zobaczysz że za chwilę będziesz kombinował że zmianą i wcale nie wyjdzie taniej tylko drożej.....

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej.

     To się nie śpiesz, poczekaj trochę, dozbieraj kasę i kup później.

     Przerabiałem temat, lepiej kupić raz a dobrze niż po taniości, bo zobaczysz że za chwilę będziesz kombinował że zmianą i wcale nie wyjdzie taniej tylko drożej.....

Czytając wypowiedzi to budżet wynosi nieskończoność. Nie o to chodzi. Trzeba od czegoś zacząć. Po to tutaj ta cała dyskusja żeby wyciągnąć jakieś wnioski i kupić jednak pierwszy teleskop w założonym budżecie. Wiem na pewno, że z synem chcemy najpierw wizual plus jakieś bardzo amatorskie foto planet, księżyca i słońca na początek.

Edytowane przez akustyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 Mały udpate. Znalazłem blisko siebie dosłownie 5 km od siebie takie warunki na niebie:
SQM    19.67 mag./arc sec2
Brightness    1.46 mcd/m2
Artif. bright.    1290 μcd/m2
Ratio    7.55
Bortle    class 5
Elevation    285 meters

 

4 minuty temu, piotrfie napisał(a):

No to wraca temat Dobsona 😉

 

Czyli jednak duża nieporęczna krowa... hmm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, akustyk napisał(a):

 Wiem na pewno, że z synem chcemy najpierw wizual plus jakieś bardzo amatorskie foto planet, księżyca i słońca na początek.

 

Niestety to się nawet na amatorskim poziomie nie zgadza. Chyba, że używany MAK 127 do wizuala czyli spora ogniskowa i małe obiekty.

 

Jak odpuścisz planety albo uznasz, że nie są zbyt istotne to Newton <> 1000mm pozwoli na dobre obserwacje wizualne i  bardzo dobre zdjęcia księżyca. Żeby robić zdjęcia obiektów DS musisz kupić solidny montaż i inne rzeczy a tu budżet idzie  grube tysiące...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Niestety to się nawet na amatorskim poziomie nie zgadza. Chyba, że używany MAK 127 do wizuala czyli spora ogniskowa i małe obiekty.

 

Jak odpuścisz planety albo uznasz, że nie są zbyt istotne to Newton <> 1000mm pozwoli na dobre obserwacje wizualne i  bardzo dobre zdjęcia księżyca. Żeby robić zdjęcia obiektów DS musisz kupić solidny montaż i inne rzeczy a tu budżet idzie  grube tysiące...

Komórką w newtonie 10" baaardzo amatorskie zdjęcia wyjdą nieźle rozumiem (w sensie planet, księżyca i słońca). Wiem, że tych zdjęć tu nie wkleję ;)))

Edytowane przez akustyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, akustyk napisał(a):

Czyli jednak duża nieporęczna krowa... hmm...

 

"Nieporęczna krowa" prezentuje najlepszy stosunek ceny do możliwości jakie może Ci zaoferować kompletny teleskop. Głównie dlatego, że odpada koszt montażu (płacisz tylko za dyktę w formie obrotowej platformy).

 

Ja podszedłem inaczej do sprawy, ponieważ miałem inne założenia wyjściowe (m.in. fotografia nie interesowała mnie wcale), zatem wybór padł na krótki refraktor na intuicyjnym, lekkim montażu azymutalny. Jednak sprzęt nadal traktuję bardziej jako rozwinięcie lornetki w obserwacjach z uwagi na szerokie pole, niż jako stricte teleskop. Tym samym kolejny zakupem będzie raczej na pewno 8' na dobsonie od GSO.

Edytowane przez Mc ślimack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, Mc ślimack napisał(a):

 

"Nieporęczna krowa" prezentuje najlepszy stosunek ceny do możliwości jakie może Ci zaoferować. Głównie dlatego, że odpada koszt montażu (płacisz tylko za dyktę w formie obrotowej platformy).

 

Ja podszedłem inaczej do sprawy, ponieważ miałem inne założenia wyjściowe (m.in. fotografia nie interesowała mnie wcale), zatem wybór padł na krótki refraktor na intuicyjnym, lekkim montażu azymutalny. Jednak sprzęt nadal traktuję bardziej jako rozwinięcie lornetki w obserwacjach z uwagi na szerokie pole, niż jako stricte teleskop. Tym samym kolejny zakupem będzie raczej na pewno 8' na dobsonie od GSO.

Czemu nie 10"? Zapytam przewrotnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
47 minut temu, akustyk napisał(a):

Komórką w newtonie 10" baaardzo amatorskie zdjęcia wyjdą nieźle rozumiem (w sensie planet, księżyca i słońca).

 

Nie.

Ale jakąkolwiek lustrzanką lub kamerą już tak. Zdjęcie poniżej zrobiłem teleskopem newtona za 80zł i kamerką za darmo.

 

MunioZdzi.jpg.6081ec1ecffd0a57d47402b869ecd3a9.thumb.jpg.cc6c03ba20da3d1cf2ffdd45ddbad2ed.jpg

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.