Skocz do zawartości
  • 0

Flaty canon 1100d


Ftraw

Pytanie

Witam serdecznie. 

Chciałbym dorobić sobie flaty do materiału, który ostatnio zebrałem, ponieważ na stacku widać paprochy. Powiem jak wykonuje flaty i proszę o poprawę oraz wskazanie co robię źle. Docelowo flatow chciałbym zrobić przynajmniej tyle ile mam klatek czyli przyjmijmy x flatow. Ostrość ISO jest taka sama jak podczas sesji. Na askara zakładam biała bawełniana koszulkę i dokładam do niej źródło światła. W moim wypadku jest to podświetlana ledowa tablica służąca rysownikom. Włączam tryb AV na aparacie by dobrać odpowiedni czas naświetlania. W moje sytuacji jest to 1/1250. Nie mogę tej wartości zmienić manualnie, chyba że wrócę do trybu manualnego. Każdy jeden flat robiony przeze mnie również posiada paprochy, więc składanie fotki z nimi jest pozbawione sensu. Teraz moje pytania.

1 czy ten czas 1/1250 jest odpowiedni? W manualu spróbowałem na 1 sekundę i jest bez plam, ale jest potwornie prześwietlone.

2 czy jest możliwość zmiany czasu w canonie 1100d na trybie AV?

3 jak oddałam źródło światła to widzę, że czas naświetlania zmniejsza się, jednak nie na tyle by zapewnić mi flata bez paprochów, więc w czym tkwi problem? 

4 usunięcie paproszkow z matrycy gruszką nie działa, boje się robić tego na własną rękę, czy jest tu ktoś kto bawi się w takie zabiegi?

Nie próbowałem jeszcze zrobić flatow na czystym niebie z koszulka z powodu braku pogody, ale może to by było rozwiązaniem mojego problemu. 

5 czy jest jakiś uniwersalny czas naświetlania dla flata czy wszystko zależy od tego na jakie źródło światła kierujemy obiektyw? Po czym poznać, że flat jest dobry i właściwie wykonany? Brak plam to jedno, ale jest jeszcze histogram, który nie bardzo wiem gdzie sprawdzić.

Pozdrawiam i dziękuję.

Edytowane przez Darek_B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Po co CI flat "bez paprochów? Przecież po to go właśnie robisz, żeby te paprochy zarejestrować a potem odjąć od zapaproszonego obrazu...

 

Cytat

Każdy jeden flat robiony przeze mnie również posiada paprochy, więc składanie fotki z nimi jest pozbawione sensu.

 

Właśnie dlatego ma sens :)

 

1. Tryb M

2. Siła światła taka, żeby czas naświetlania był około 1/30s przy sygnale na histogramie w okolicy połowy skali.

3. Nie ma sensu robić flatów tyle ile zdjęć. Wystarczy ze 25szt.

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No ok skoro mają być na flatach, to mam flaty robione na 1/1250 z brudem na matrycy i po złożeniu zdjęcia nie odjęły mi się od stacka. Stąd właśnie moje wnioski, że flat miał być czysty, bo ten ,,brudny" mi nie pomógł.

Edytowane przez Ftraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Ftraw napisał(a):

No ok skoro mają być na flatach, to mam flaty robione na 1/1250 z brudem na matrycy i po złożeniu zdjęcia nie odjęły mi się od stacka. Stąd właśnie moje wnioski, że flat miał być czysty, bo ten ,,brudny" mi nie pomógł.

 

Czas tak krótki nie jest dobry bo może zarejestrować ew. migotanie światła.

 

Napisz jak to dokładnie "składałeś"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, fornax napisał(a):

Canon ma opcję flata ,robisz jednego flata i canon automatycznie od każdego zdjęcia odejmuje flata zapisanego w pamięci aparatu.Jak zmienisz optykę robisz nowego fflata.Poczytaj w instrukcji aparatu.:smokin:

 

Tego bym nie robił. Jak się po sesji przekonasz, że śmieci się zmieniły to cały materiał w ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dss lighty 70 sztuk po 2 min. Wiem mało ale na tyle pozwoliło okno pogodowe.

Darki 70 sztuk te same ustawienia.

Flaty w domu 1/1250 70 sztuk opisałem wyżej jak.

Biasy tez 70 sztuk. Wszystko złożone w dss rekomendowanymi opcjami z usunięciem hot i cols pikseli. Po otworzeniu w sirilu i autstretchu wychodzą dokładnie 4 czarne plamy w kształcie okręgów. Z flatami czy bez efekt podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

flaty regulują nie tylko paprochy i winietę, ja flaty wykonuję od razu po sesji, najlepiej na jak najdłuższym czasie naświetlania (żarówki/ekrany migają), czyli kieruje na coś ciemnego (np. ściana lub niebo przed wschodem/po zachodzie Słońca)

warto zrobić ich sporo, bo im więcej zrobisz tym mniej szumu z nich dostanie się na zdjęcie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Złożyłem ponownie na mniejszej ilości flatow i jest ok. Pogrzebałem też trochę w opcjach. Będę musiał zagłębić się bardziej w opcje dss, żebym mógł za każdym razem powtórzyć ten efekt. Co do czyszczenia to u mnie w okolicy jest jeden serwis i powiedział że tego nie wykona ( bez komentarza), więc będzie trzeba gdzieś aparat wysłać. Pozdrawiam i dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.