Skocz do zawartości

Antilia Quadband pytanie.


Auron

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Autor tegoż filmiku odpowiedział na zadanie przeze mnie pytanie, że filtr Antilia Quadband będzie kompatybilny z moim zestawem RC8 + 294 MC Pro with OAG L oraz 2" filter drawer, i co najważniejsze dodał, że zdjęcia będą lepszej jakości od tych które teraz wykonuje bez filtra. Dodam, że zbieram fotony głównie galaktyk oraz jeśli się uda mgławic również, dlatego mam nadzieję, że z tym filtrem faktycznie będzie tylko lepiej, a jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

 

Pozdrawiam

Marcin

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dobrychemik napisał(a):

Masz idealny zestaw do tego filtra:

- RC - brak aberracji chromatycznej, czyli nie musisz się obawiać bliskiej podczerwieni

- Asi294 MC - kamera pozbawiona filtra IR Cut, czyli skorzystasz z bliskiej podczerwieni.

Polecam.

Ale wytnie mi zielone pasmo, czyli wtedy połowa pikseli nie będzie rejestrowała fotonów. 😕 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, licho52 napisał(a):

Nie będzie lepsze, ten filtr obniży SNR twojego materiału, szczególnie galaktyk.

 

Masz podstawy ku tak kategorycznemu stwierdzeniu? Na podstawie widma filtra możemy oszacować jak zmaleje sygnał obiektów. Ale żeby określić zmianę szumu musisz dokładnie znać charakter LP w lokalizacji kolegi @Auron Bo to właśnie z szumem sygnału LP walczymy, a nie z szumem sygnału obiektów. No chyba, że rozważamy przypadek obserwatora w Bieszczadach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

 

Masz podstawy ku tak kategorycznemu stwierdzeniu? Na podstawie widma filtra możemy oszacować jak zmaleje sygnał obiektów. Ale żeby określić zmianę szumu musisz dokładnie znać charakter LP w lokalizacji kolegi @Auron Bo to właśnie z szumem sygnału LP walczymy, a nie z szumem sygnału obiektów. No chyba, że rozważamy przypadek obserwatora w Bieszczadach.

U mnie akurat jest Bortle 4 rozumiem, że ten czynnik nie będzie problematyczny? :) Aha mam nadal starego dobrego IDAS LPS - P2 napisz proszę, czy jesteś zainteresowany "przebadaniem" tego filterka? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod Bortle 4 to akurat rzeczywiście może nie być już poprawy stosunku sygnał/szum.

Ale jest jeszcze inny czynnik do wzięcia pod uwagę: rodzaj sygnału. Filtr przecież zmienia charakterystykę sygnału. Np. mgławice emisyjne zostaną wzmocnione względem refleksyjnych. Tego nie zrobisz w postprodukcji, a przynajmniej nie w sposób "nieinwazyjny".

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

 

Masz podstawy ku tak kategorycznemu stwierdzeniu? Na podstawie widma filtra możemy oszacować jak zmaleje sygnał obiektów. Ale żeby określić zmianę szumu musisz dokładnie znać charakter LP w lokalizacji kolegi @Auron Bo to właśnie z szumem sygnału LP walczymy, a nie z szumem sygnału obiektów. No chyba, że rozważamy przypadek obserwatora w Bieszczadach.

 

Brzmi dobrze ale w praktyce straty sygnału są większe niż wyeliminowany szum i prowadzi to do obniżenia SNR.  Tak było jeszcze wtedy gdy widmo sodowe dominowało a obecnie z LEDami to kompletnie nie działa.

 

Na LP są dwa lekarstwa - więcej sygnału (dłuższe naświetlanie lub/i większa światłosiła lub/i bardziej wydajna kamera) lub przejście na narrowband w mgławicach.  W galaktykach niestety tylko ta pierwsza opcja.  Niestety, bo sam mam LP i gdybym mógł polepszyć SNR kupując filtr za 800-1000 zł to kupiłbym z entuzjazmem.

 

Do RC na galaktyki polecam: Filtr Baader Clearglass (C) 2" - Delta Optical.

 

Już to wstawiałem w kontekście tych filtrów ale nie szkodzi wstawić drugi raz.  Dotyczy najnowszego filtra Baadera który obiecuje podobne wyniki co Antlia:

 

 

 

 

  • Lubię 1
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ciekawe rzeczy w tym filmiku, w szczególności wzór w 8:51. Początkowy SNR wychodzi 7, a gdy podałem zerowe lightpollution (!) to wyszło 10. Czy to możliwe, że całkowite wyeliminowanie LP podniesie SNR zaledwie o  60% 42 % ?

 

 

 

Edytowane przez stratoglider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.