Skocz do zawartości

Refraktor zeiss 300 z chorzowskiego planetarium


Krzysztof32

Rekomendowane odpowiedzi

Może zrobić jakąś zrzutkę na reaktywację tego teleskopu (tego z Pop Iwana) ? 

Wykupić obiektyw, dorobić tubę, postawić jakąś fajną kopułę gdzieś w centrum Polski, najlepiej pod Łodzią (do obserwacji US nie musi być super ciemne niebo) a dyrektorem obserwatorim zrobić Marcina bo ma blisko. 

Ach, rozmarzyłem się, już na etapie zrzutki byłaby kłótnia refraktorowców z lusterkowcami, poza tym na taką inwestycję trzeba by mieć miliony. 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, anatol napisał(a):

Może zrobić jakąś zrzutkę na reaktywację tego teleskopu (tego z Pop Iwana) ? 

Wykupić obiektyw, dorobić tubę, postawić jakąś fajną kopułę gdzieś w centrum Polski, najlepiej pod Łodzią (do obserwacji US nie musi być super ciemne niebo) a dyrektorem obserwatorim zrobić Marcina bo ma blisko. 

Ach, rozmarzyłem się, już na etapie zrzutki byłaby kłótnia refraktorowców z lusterkowcami, poza tym na taką inwestycję trzeba by mieć miliony. 

Koncepcja zupełnie słuszna, nawet z inną osobą za sterami obserwatorium.

ALE:

- głównym teleskopem na Popie Iwanie był astrograf "Howard Grubb & Sons", który - jak wszystkie astrografy w tamtych czasach - miał korekcję odpowiadającą czułości spektralnej emulsji fotograficznych z tamtych lat. Czyli w niebieskiej części widma. W "full spectrum" obraz byłby mizernej jakości

- Ufundowanie - tak to nazwijmy - obserwatorium, to nie tylko piękna idea, ale również potrzeba posiadania terenu, budynku, źródła finansowania itp. Tu robią się schody...

- nie jest dla mnie jasny status samych "pozostałości" po refraktorze: instrument zamówiony był i zakupiony był przez Uniwersytet Warszawski. Czyli teoretycznie do niego nadal należy. Ale fizycznie spoczywa w Chorzowie, więc Planetarium Śląskie też może uważać się za właściciela, choć na pewno nie za użytkownika. Chciałbym zobaczyć miny osób z Chorzowa, jak do ich drzwi puka grono miłośników astronomii, mówiąc: dajcie nam soczewki, po 85 latach chcemy z tego zrobić działający astrograf.....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm,  w necie można znaleźć informacje że refraktor 25cm z Białego Słonia (drugi teleskop) był w Ostrowiku,  @Marcin_G twierdzi że obiektyw od astrografu leży w Chorzowie.
Okejjjjj.....

Tylko  ten temat dotyczy refraktora Zeissa z Chorzowa. Skąd się tam wziął, czy był zamówiony dla Chorzowa czy przeniesiono go z innego obserwatorium?
I gdzie jest teraz :g:

P.S.


Tutaj jest parę totek , kolorystyka mocno podobna do produktów firmy na "U".

 

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lukacz napisał(a):

Hmm,  w necie można znaleźć informacje że refraktor 25cm z Białego Słonia (drugi teleskop) był w Ostrowiku,  @Marcin_G twierdzi że obiektyw od astrografu leży w Chorzowie.
Okejjjjj.....

Mocium Panie, obserwatorum na Popie Iwanie, jak bardzo wiele placówek w tamtym czasie wypsażone było w tzw doppelteleskop czyli 25 cm refraktor wizualny / guder ORAZ 33 cm astrograf. W roku 1939 uchodzący za jednen z najlepszych wówczas instrumenów w Europie. Czyli jeden w Ostrowiku a drugi w skrzyniach w Chorzowie to możliwy scenariusz.

Co z tym z Chorzowa - nie wiem (ta długa rura u mnie na balkonie, zawinięta dla niepoznaki w dywan, nie ma z tym nic wspólnego :D  )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin_G napisał(a):

Mocium Panie, obserwatorum na Popie Iwanie, jak bardzo wiele placówek w tamtym czasie wypsażone było w tzw doppelteleskop czyli 25 cm refraktor wizualny / guder ORAZ 33 cm astrograf. W roku 1939 uchodzący za jednen z najlepszych wówczas instrumenów w Europie. Czyli jeden w Ostrowiku a drugi w skrzyniach w Chorzowie to możliwy scenariusz.

Co z tym z Chorzowa - nie wiem (ta długa rura u mnie na balkonie, zawinięta dla niepoznaki w dywan, nie ma z tym nic wspólnego :D  )

W  tym się przecież zgadzamy
Tylko ja tu chciałem o Zeissie  poczytać, a nie o rurkach z Białego Słonia ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.