Skocz do zawartości

Skywatcher 72ED + flattener - problem z ogniskową i jakością zdjęć


edgeman43

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Piszę w kwestii, która nurtuje mnie od jakiegoś czasu. Posiadam szkło 72ED - 420mm ogniskowej i używam go z dedykowanym flattenererm x0.85. Zgodnie z matmą powinienem w tym zestawie otrzymać 357mm ogniskowej po redukcji. Wiem że szkło szkłu nie równe i odchyłka 1-2mm to normalna rzecz, natomiast wg wyliczeń AsiAir moje zdjęcia są robione na ogniskowej 375mm.

Na flatach dodatkowo widać że najjaśniejszy punkt wcale nie leży po środku klatki, a jedna strona jest dużo ciemniejsza. Dodatkowo gwiazdy na obrzeżasz są mega rozciągnięte pomimo flattenera.

Czy waszym zdaniem jest to coś co da się jakoś poprawić/naprawić, np. serwisowo?

robione z matrycą APS-C.

Dodatkowo zdjęcia czasem robię z filtrem, czasem bez i w razie potrzeby zwiększam odpowiednio backfocus, jednak rezultat jest taki sam.

 

image.png

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Sebastianus napisał(a):

To zdjęcie z gwiazdami to cała klatka czy fragment?

Sorry, nie sprecyzowałem. To jest narożnik - lewy górny. Tam jest najgorzej i jak widać najciemniej na flacie

Dorzucam pełne zdjęcie robione z filtrem l-eNhance

Light_Sh2-240_300.0s_Bin1_gain100_20240108-222801_-39.9C_0044.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam te schematy i przeszło mi to przez myśl, natomiast zdjęcia tym teleskopem robiłem z dwoma aparatami, wcześniej lustrzanką, teraz dedykowaną kamerą i problem jest ten sam. Może jednak coś z flattenerem lub pierścieniem rotacji może być nie tak? Na zdjęciu widać że lewa strona cierpi bardziej niż prawa, więc też chyba skłaniałbym się ku jakiemuś przechyleniu. Pytanie czy może to powodować aż taki skok w długości ogniskowej?

 

Pewnie czeka mnie trochę testowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, edgeman43 napisał(a):

I swoją drogą pytanie czy backfocus 55mm zgodny z instrukcją ZWO to coś czego trzeba się sztywno trzymać za wszelką cenę czy raczej mogą wystąpić jakieś milimetrowe odchyłki?

Mój ED72 miał prawie 58mm backfocus od flattenera :) 

Niestety, trzeba to testować.

10 godzin temu, edgeman43 napisał(a):

 Może jednak coś z flattenerem lub pierścieniem rotacji może być nie tak? Na zdjęciu widać że lewa strona cierpi bardziej niż prawa, więc też chyba skłaniałbym się ku jakiemuś przechyleniu.

Przyjrzyj się wyciągowi, bo w ED72 on potrafi być jednak słabo spasowany. Masz tam śrubki do jakiejś tam z grubsza kolimacji wyciągu, ale mogą być wymagane podkładki (z puszek po napojach robią wynik).

Jak włożysz w wyciąg laser, albo okular Cheshire to będziesz widział czy jest (z grubsza) osiowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.