Skocz do zawartości

Nocny Marek - galeria zdjęć


Nocny Marek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Zakładam galerię zdjęć z moich transmisji z obserwacji kosmosu, które prowadzę na żywo na moim kanale Nocny Marek na YouTube. Będą tutaj zdjęcia obiektów DS, które sfotografowałem z Chile za pomocą teleskopu ROTUZ oraz z mojego podwórka. Życzę Wam miłego oglądania i zapraszam na transmisje. Link do kanału znajdziecie w opisie.

 

Supernowa SN 2024gy typu Ia

 

Na sam początek prezentuję Wam dzisiejszą zdobycz. SN 2024gy w galaktyce NGC 4216 w Pannie. Galaktyka po lewej stronie to NGC 4222. Link do transmisji: https://www.youtube.com/live/DyGEuinOjMg

Parametry zdjęcia: 50cm CKD PlaneWave, QHY 268 Pro, filtry L,Motofocuser + rotator, montaż L-500 direct drive Alt-Az, stack 38x30s, gain 56, bin 2x2, stack w Siril+PS.

 
r_2024gy_stacked_Siril_mediana_16_ps_FHD_opis.thumb.jpg.76c62929c9424d5cc1b40ea50582ffb0.jpg

r_2024gy_stacked.fit

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa C/2022 V2 (ZTF) i galaktyki Żurawia

 

Spektakularne spotkanie komety C/2022 V2 (ZTF) z trzema galaktykami w gwiazdozbiorze Żurawia.

Kwartet galaktyk Żurawia to jak widać piękne różnorodne galaktyki położone na niebie blisko siebie (czwarta galaktyka z tej grupy niewidoczna), a od nas o około 70 mln lat świetlnych. Galaktyki które widzicie na zdjęciu to NGC 7582, NGC 7590 i NGC 7599 (czwarta niewidoczna na zdjęciu to NGC 7552). Zdjęcie zostało zrobione 13.12.2023 przez teleskop #ROTUZ w trybie automatycznym. Tego typu tranzyt nie jest częstym zjawiskiem dlatego tym bardziej warto było go uwiecznić. Kometa ma obecnie około 13 mag. jasności i w zasadzie nie jest widoczna z Polski. Znajduje się na tle gwiazdozbioru Żurawia. Parametry zdjęcia: stack 18 zdjęć (ekspozycja 36 min), bin 2x2, kamera QHY 268 M pro, teleskop (ROTUZ): 50cm CKD PlaneWave, montaż: L-500 direct drive Alt-Az.
 
Prośba do Was. Może komuś z Was uda się poskładać zdjęcie w kolorze tak aby kometa i galaktyki były nieporuszone? Ja nie dałem rady.  Zdjęcie wrzućcie tutaj. Z góry wielkie dzięki!
 
r_kometa_c2022v2_gwiazdy_stacked_median_siril_16_FB_logo2.thumb.jpg.2440557387fdb04bb05933ba97a64383.jpg
 

C2020V2_Zuraw_L.rar C2020V2_Zuraw_R.rar C2020V2_Zuraw_G.rar C2020V2_Zuraw_B.rar

r_kometa_c2022v2_gwiazdy_stacked_Siril_ps_logo.png

Edytowane przez Nocny Marek
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Drugie podejście do supernowej SN2024gy typu Ia w galaktyce NGC 4216. Tym razem podczas transmisji zrobiłem zdjęcie w 4 filtrach aby uzyskać kolorowe zdjęcie BVR+L. Zdjęcie zrobione w nocy 2024.01.20, parametry to 10x10x10x10 x30s, gain 56, teleskop 50cm CKD PlaneWave, QHY 268 Pro, obróbka Siril i PS. Wrzucam jeszcze stacki zdjęć abyście podjęli własne próby ogarnięcia materiału. Miłej zabawy!

SN2024gy_2024_01_20_ROTUZ_NocnyMarek.thumb.jpg.428f6ed4f015e016af39d468e2e7742c.jpg

r_L_2024gy_mediana_stacked.fit r_R_2024gy_mediana_stacked.fit r_G_2024gy_mediana_stacked.fit r_B_2024gy_mediana_stacked.fit

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, diver napisał(a):

 

Hmm, jeden zbiorczy wątek ROTUZ już jest. https://astropolis.pl/topic/84317-rotuz-zbiorcza-galeria/

 

 

Ten jest drugi. Będzie więcej? ;)

 

Można by dla porządku je połączyć w jeden bo to i tak zdjęcia z jednego źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Nocny Marek napisał(a):

Wrzucam jeszcze stacki zdjęć abyście podjęli własne próby ogarnięcia materiału. Miłej zabawy!

Na kolor już nie miałem czasu, ale luminancja wygląda u mnie następująco:

 

Image06.thumb.png.40a85fd202620cfb2af493743e66bebf.png

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tuvoc napisał(a):
19 godzin temu, diver napisał(a):

 

Można by dla porządku je połączyć w jeden bo to i tak zdjęcia z jednego źródła.

Raczej przemianuję go na ogólną zbiorczą galerię z mojej aktywności na kanale. Czyli będą tutaj zdjęcia i z transmisji z ROTUZa oraz z mojego podwórka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Nocny Marek - galeria zdjęć

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.